Akwarystyka - wszystko, co warto wiedzieć o hodowli ryb akwariowych

Akwarystyka to bardzo szerokie zagadnienie. Jego podstawowym elementem jest wiedza z zakresu hodowli wodnych zwierząt w akwariach. Przede wszystkim ryb, ale też ślimaków, małży czy głowonogów. Nie chodzi tylko o zawodową hodowlę, ale też amatorską w domach. Kolejną dziedziną wchodzącą w skład akwarystyki jest uprawianie roślin w akwariach. Ważną tematykę stanowi wszystko, co dotyczy wyposażenia zbiornika. Do tego dochodzą kwestie związane z zachowaniem w nim czystości.

Akwarystyka - wszystko, co warto wiedzieć o hodowli ryb akwariowych

Z czym kojarzy się słowo akwarium? Z pewnością wiele osób pomyśli o powoli pływających, kolorowych rybkach. Oczywiście jest to słuszne skojarzenie, choć nie wyczerpuje zagadnienia. Trzeba, bowiem wiedzieć, że hodowla zwierząt w zbiorniku to szereg ważnych czynności. Wszystko, co należy o niej wiedzieć opisują artykuły zamieszczone na naszej stronie. Sprawdzamy także, co jeszcze wchodzi w skład szerokiego zagadnienia, jakim jest akwarystyka.

Podstawowy opis akwarystyki

Akwarystyka jest bardzo obszernym zagadnieniem. Jednym z jej podstawowych elementów jest wiedza dotycząca hodowli wodnych zwierząt w akwariach. Najczęściej są to ryby, ale w zbiornikach pojawiają się też ślimaki, małże czy głowonogi. Nie chodzi tu tylko o zawodową hodowlę, ale też tę amatorską odbywającą się w domach. Kolejną dziedziną wchodzącą w skład akwarystyki jest uprawianie roślin w akwariach. Równie ważną tematyką jest wszystko, co dotyczy wyposażenia zbiornika. Rodzaje dostępnych akcesoriów, polecane produkty itp. Do tego dochodzą kwestie związane z zachowaniem czystości w zbiorniku.

Czyste i kolorowe akwaria to znakomite dekoracje pasujące do każdego domu i mieszkania. Dają możliwość hodowania ciekawych zwierzą i roślin, nierzadko pochodzących z egzotycznych części świata. Warto przy tym wiedzieć, że akwarystykę dzieli się na dwie kategorie. Ze względu na środowisko, z którego pochodzą wybrane organizmy. Wyróżnia się, więc wersję słodkowodną oraz morską. Pierwsza z wymienionych jest najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących. Natomiast stworzenie słonego środowiska wymaga większej wiedzy. Z czasem warto jednak się tym zająć, pamiętając, że wydatki i nakład pracy są większe.

Pierwszy krok na drodze do tego by hodować rośliny i rybki akwariowe to wybór zbiornika. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest pojemność zbiornika. Na rynku można odnaleźć wiele mniejszych lub większych propozycji. Na którą się zdecydować? Nawet dla początkujących akwarystów polecane jest około 100 litrowe akwarium. Bez względu na to czy znajdzie się w nim woda słona czy słodka. Im większy zbiornik tym lepiej, ponieważ jest łatwiejszy w aranżacji i czyszczeniu. Można w nim stworzyć środowisko bardzo zbliżone do naturalnego. Tematy poruszane powyżej rozwijamy na naszej stronie.

Wyposażenie akwarium – praktyczne porady

W internecie można odnaleźć zdjęcia i ogłoszenia zachwalające różne akcesoria akwariowe. Do wyboru jest wiele produktów. Na początku trzeba skupić się na tych bezpośrednio związanych z hodowlą zwierząt i roślin. Najważniejsze są filtry, bez nich nie ma mowy o utrzymywaniu akwarium. Służą do napowietrzania i czyszczenia wody w zbiorniku. Zatrzymują wiele różnych zanieczyszczeń. Radzą sobie z odchodami ryb i resztkami niezjedzonego pokarmu. Filtry dostępne na rynku występują w trzech wersjach. Podstawą są urządzenia mechaniczne. Poza nimi można zdecydować się na odmiany filtrujące biologicznie lub chemicznie.

Wiadomo już, że akwarystyka to między innymi wybór roślin i zwierząt. Jednakże gdyby nie wyposażenie zbiornika, żadne organizmy nie mogłyby w nim żyć. Po filtrach, na naszej liście znajduje się oświetlenie wspomagające rośliny. Naturalne światło jest potrzebne, ale niewystarczające. Nie pobudza fotosyntezy roślin. Dlatego potrzebne są świetlówki imitujące światło słoneczne. Dzięki nim akwariowa flora będzie w dobrej kondycji, zacznie produkować tlen i oddawać go do wody. To z kolei przełoży się na zdrowie ryb. Warto, więc zainwestować w dobre oświetlenie. Pamiętając, że tanie produkty nigdy nie są najlepszym rozwiązaniem.

Hodowla rybek i roślin powiedzie się, gdy woda w zbiorniku będzie miała odpowiednią temperaturę. Jak najbardziej zbliżoną do tej panującej w ich naturalnym środowisku. Zatem najważniejsze akcesoria akwariowe to także grzałki z termostatem. Dopiero po skompletowaniu podstawowego sprzętu można przejść do innych zakupów. W akwarium warto umieścić wapienie do budowy raf, różnego rodzaju kamienie, korzenie, domki itp. To dekoracje, ale też kryjówki dla rybek i innych zwierząt. Zawsze powinny pochodzić ze sklepów akwarystycznych. Filtry, oświetlenie i grzałki szerzej opisujemy w innych artykułach na naszej stronie.  

W jakiej wodzie żyją rybki akwariowe?

Na początku przygody z akwarystyką najlepiej kupić mniej wymagające rośliny i ryby. Dopiero nabrawszy doświadczenia można inwestować w gatunki trudniejsze w hodowli. Zawsze jednak trzeba spełniać wymagania stawiane przez wybrane organizmy. Flora potrzebuje odpowiedniego podłoża. Faunie podaje się umiejętnie dobrane pożywienie. Dla obu grup bardzo ważne są także parametry wody. I nie chodzi tu tylko o to czy jest słona czy słodka. Liczy się temperatura zapewniana przez grzałki. Zazwyczaj stosowany przedział to 22-26°C. Oczywiście są to płynne ramy, wszystko zależy od wymagań hodowanych gatunków.

Kolejną ważną kwestią dotyczącą wody jest jej odczyn. W tym miejscu również można podać uśredniony przedział. Zatem pH wody w akwarium powinno mieścić się w granicach 6-8. Większość popularnych gatunków ryb najlepiej czuje się w wodzie o odczynie obojętnym. Sprawdzanie pH wody nie jest trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden z prostych mierników. Natomiast uzyskanie danego odczynu jest już trudniejsze. Na szczęście w sklepach akwarystycznych można kupić specjalne preparaty ułatwiające to zadanie. To jeszcze nie koniec parametrów, o których trzeba pamiętać. Równie ważna jest twardość wody w zbiorniku.

Twardość wody ma spory wpływ na zdrowie ryb. Dużo popularnych gatunków doskonale radzi sobie w twardej wodzie. Inne preferują raczej średnie wartości. Sytuacja zmienia się, gdy chodzi o tarło. Wiele odmian rybek rozmnaża się w miękkiej wodzie. Istotne jest, więc jej zmiękczanie. Służą do tego neutralizatory chemiczne lub wymienniki jonowe. Parametry wody można także zmienić przegotowując ją lub mieszając z wodą destylowaną. Powyższy opis doskonale pokazuje jak szeroką dziedziną jest akwarystyka. Porady dotyczące zagadnień wchodzących w jej skład można odnaleźć na naszej stronie. Publikujemy także zdjęcia i charakterystyki różnych zwierząt i roślin.