Amstaff - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tej rasy psów

Niektóre psy rasowe są powszechnie uważane za agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to głównie odmian obronnych. Prawda jest taka, że każdy pies, niezależnie od rasy, może być groźny. Jeśli nie zostanie prawidłowo wychowany. Natomiast żaden czworonóg nie ma w genach zaprogramowanej agresji. Najlepszym tego przykładem jest amstaff. Konsekwentnie prowadzony staje się wspaniałym przyjacielem całej rodziny.

Psy rasy American stafford terier

Amstaff to właściwie tylko skrót nazwy American Staffordshire Terrier. Jest to dość popularna rasa psów średnich zaliczanych do grupy terierów. Należy również do kategorii psów obronnych. Amstaffy, jak już sugeruje pełna nazwa, wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie pierwsze osobniki tej rasy zostały wyhodowane w XIX wieku przez brytyjskich emigrantów. Za ich przodków uważa się nieżyjące już psy typu Blue Paul. Amstaffy to umięśnione, silne psy odznaczające się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Ich średnia długość życia wynosi 10-15 lat. W Polsce pojawiły się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dorosły samiec opisywanej rasy nie jest bardzo duży. Dorasta, bowiem do około 46-48 centymetrów w kłębie. Samica jest niewiele mniejsza, w kłębie osiąga 43-46 cm. Każdy pies, niezależnie od płci, ma szeroką, długą i dobrze wysklepioną głowę. Uszy są wysoko osadzone, cięte lub nie, w drugiej wersji krótkie. Amstaff ma oczy ciemne i okrągłe, głęboko osadzone oraz szeroko rozstawione. Tułów szeroki i umięśniony, klatka piersiowa odznacza się dobrze wysklepionymi żebrami. Zarówno tylne jak i przednie kończyny muskularne. Dzięki temu pies jest szybki i zwinny. Przy odpowiednim treningu może stać się prawdziwym sportowcem.

Nasz artykuł musi zawierać wzmiankę o sierści psa. Otóż interesujący nas amerykański terier nie ma podszerstka. Jest, zatem wrażliwy na niskie temperatury. Nie powinien mieszkać cały rok poza domem. Włos okrywowy jest krótki, przylegający i twardy w dotyku. Nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Mimo tego należy wyczesywać czworonoga przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o maść to możliwości jest wiele. Niejeden amstaff ma jednolite umaszczenie, może być czarny, biały, szary itp. Oprócz tego występują osobniki łaciate, pręgowane i blue. Pozostałe informacje na temat sierści, zdjęcia wyglądu i opis pochodzenia psa znajduje się na naszej stronie.

American stafford terier i jego charakter

Amstaff to rasa znana z umięśnionej postury i groźnego wyglądu. Między innymi, dlatego jest uważana za agresywną i niebezpieczną. Czy tak jest w rzeczywistości? I szczeniak i dorosły pies jest bardzo wrażliwy. Ponadto odznacza się inteligencją oraz dużą odwagą. Szybko staje się przyjacielem całej rodziny. Jest chętny do zabawy i dobrze reaguje na inne zwierzęta oraz obcych ludzi. Pod warunkiem, że jest dobrze wychowany. Dlatego już małe amstaffy należy socjalizować z różnymi psami. Najlepiej nadaje się do tego psie przedszkole. Tam szczeniaki nauczą się jak reagować na obecności innych czworonogów.

Wychowanie to słowo klucz w stosunku do interesującego nas psa. Wspominaliśmy już, że amstaff ma wrażliwy charakter. Ponadto odznacza się dużą podatnością na stres i traumy. Jeżeli poczuje się zagrożony lub zagubiony może stać się niebezpieczny. Młody pies, który będzie karany fizycznie lub poddawany ciągłemu stresowi wyrośnie na groźne zwierzę. Natomiast dzięki prawidłowemu wychowaniu pies zostanie najlepszym przyjacielem rodziny. Będzie bardzo przyjazny dla dzieci, jednakże z uwagi na jego siłę zabawę zawsze musi kontrolować osoba dorosła. Podczas szkolenia trzeba wyznaczyć psu granice i przestrzegać ich.

Amstaff to pies dla konsekwentnego i cierpliwego człowieka. Szybko się uczy, ale nie zawsze chce wykonywać wszystkie polecenia. Jednakże skłonią go do tego różne rodzaje zabawek lub przysmaków. Pozostawiony sam w domu poradzi sobie. Mimo tego nie należy opuszczać go na wiele godzin. Warto też wiedzieć, że ten amerykański terier dobrze wyczuwa pewne zamiary. Człowieka nastawionego przyjacielsko powita z radością. Jeżeli jednak wyczuje zagrożenie, wobec właściciela lub samego siebie, przejdzie do obrony. Szczegółowe informacje dotyczące charakteru i wychowania amstaffów znajdują się w innych naszych artykułach. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.

Zdrowie, hodowla i cena amstaffów

Każdy szczeniak opisywanej rasy jest żywiołowy i ruchliwy. Nie zmienia się to u dorosłych psów. Potrzebują sporo ruchu, krótki spacer dookoła bloku czy domu to zdecydowanie za mało. W wychowaniu psa ważne są różne rodzaje aktywności. Zabawy, bieganie z właścicielem po lesie, aportowanie. Trzeba wykorzystać energię zwierzaka. W przeciwnym razie w psie będzie rosa frustracja. W pewnym momencie znajdzie dla niej nieodpowiednie ujście. To z kolei może stanowić duży problem dla opiekuna. Teraz warto poruszyć temat zdrowia. Czy młody pies jest podatny na choroby?

Amstaffy to długowieczne psy dożywające do około 15 lat. Mogą przejawiać predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i kolanowych. Nie jest to jednak bardzo częsta przypadłość. Niekiedy występuje zapalenie skóry oraz alergie pokarmowe. Jednolicie biały pies może być zagrożony głuchotą. Opis zdrowia amstaffów nie byłby pełny bez wspomnienia o urazach. Stafford terier jest aktywny i ma spory temperament. Są to pozytywne cechy, lecz czasem przyczyniają się do kontuzji. Takich jak zerwanie więzadeł krzyżowych wymagające interwencji chirurgicznej. Jednakże prawidłowa opieka i żywienie zapewnią psu dobre zdrowie.

Zdjęcia przedstawiające małe, amstaffy pokazują jak przyjazne są to zwierzęta. Nic, więc dziwnego, że ich hodowla cieszy się sporą popularnością. Warto jednak sprawdzić informacje o sprzedawcy jeszcze przed zakupem. Nie każdy jest uczciwy i nie każdy dobrze traktuje szczeniaki. Gdy trafią do domu może okazać się, że są chore lub mają problemy z odpowiednim zachowaniem. Najlepiej, więc wybierać renomowane hodowle o nieposzlakowanej opinii. Ile kosztuje czarny, szary czy jakikolwiek inny amstaff. Cena przeważnie utrzymuje się w okolicach 3000 zł. Są warte tej ceny i zachęcamy do poszerzenia wiedzy na ich temat. Można to zrobić na naszej stronie.