Amstaff - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tej rasy psów

Amstaff jest psem z grupy terrierów typu bull, który wyróżnia się zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania. Poniżej przybliżymy najważniejsze informacje na temat tej rasy. Omówimy wygląd amstaffa, charakter, warunki prawidłowego szkolenia oraz najczęściej występujące problemy zdrowotne. Wyróżnimy też najczęstsze opinie o amstaffach i podpowiemy, kto może być idealnym właścicielem.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o amstaffach.

Pies amstaff – najważniejsze informacje

Jak wygląda pies amstaff?

Amstaff jest psem o krępej budowie ciała, jego waga wynosi od 28 do 40 kg. Rasa nie jest przy tym zbyt wysoka, dorosły amstaff osiąga 46 do 48 cm wysokości w kłębie. Suczka okazuje się nieco drobniejsza, a jej wzorcowa wysokość w kłębie waha się pomiędzy 43 do 46 cm.

Jak wygląda pies amstaff? Rasa jest trudna do pomylenia z innymi psami. Amstaff posiada silnie umięśnione, masywne ciało. Szeroka i długa klatka piersiowa sprawia, że amstaff wygląda na nieco większego, niż jest w rzeczywistości. Jego nieco zaczepny wygląd wzbudza respekt, a rasa zachowuje charakterystyczne cechy dla terrierów z grupy bull. Co ciekawe, amstaff nie posiada podszerstka, który jest naturalnym izolatorem termicznym. Z uwagi na powyższe, ten średnich rozmiarów pies może marznąć w okresie silnych przymrozków.

Pies amstaff posiada krótką, przylegającą do ciała sierść. Opis rasy wskazuje na obecność różnorodnego umaszczenia. Dużą popularnością cieszy się amstaff biały, czarny, brązowy, a także amstaff niebieski. Dopuszcza się też umaszczenie brązowe oraz pręgowane. Kolor biały występuje w konfiguracjach z innymi barwami, jednak przeważnie obejmuje jedynie niewielką część ciała zwierzęcia. Ciekawostką jest natomiast amstaff niebieski, który może posiadać zjawiskowo wyglądające, niebieskie oczy. Niebieskie zabarwienie oczu może także występować u psa o czarnym umaszczeniu, jednak taka konfiguracja należy raczej do rzadkości.

Silnie umięśnione psy amstaffy zachowują dużą zwinność i pewność siebie. Jak każdy terrier z grupy bull wykazują pewien stopień niezależności i mogą mieć tendencję do dominacji. Warto przy tym pamiętać, iż nawet bardzo młode psy rasowe posiadają charakterystyczną budowę ciała i wymagają dużej ilości ruchu.

Jaki charakter posiada pies amstaff?

Nasz duży amstaff przejawia wyraźną pewność siebie. Zdecydowanie nie jest to rasa nadmiernie lękliwa ani wycofana. Psy amstaffy wykazują pewien stopień niezależności, jednak są również bardzo lojalne w stosunku do własnej rodziny. Rasa silnie przywiązuje się do człowieka, tworząc z nim zażyłą relację.

Amstaff nie jest też typem szczekacza. To rasa opanowana, dumnie wyglądająca i raczej cicha. Jak każdy terrier, może głośno alarmować w sytuacji zagrożenia, jednak rzadko hałasuje bez wyraźnego powodu. Szczeniak wymaga dużej dawki ruchu, socjalizacji z otoczeniem i odpowiedniego, konsekwentnego szkolenia. Warto przy tym podkreślić, iż rasa szybko się uczy, a odpowiednio prowadzony szczeniak może wyrosnąć na zrównoważonego, a jednocześnie posłusznego psa rodzinnego. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować amstaffa.

Charakter amstaffa przejawia się także w dużym zaufaniu do właściciela. Wiele osób twierdzi, iż jest to wspaniały pies rodzinny. Rasa jest delikatna w stosunku do znanych sobie dzieci, chętnie uczestniczy w zabawach i wykazuje przy tym dużą dawkę wyrozumiałości. Jak każdy większy pies rodzinny, amstaff nie powinien pozostawać sam na sam z małymi dziećmi. Wszelkie kontakty z najmłodszymi wymagają stałej kontroli ze strony właściciela.

Omawiając charakter amstaff terriera, należy także podkreślić kwestię dominacji. Psy amstaffy mogą wymuszać na właścicielu pewne zachowania i wykazywać cechy dominacyjne. Dlatego wymagają konsekwentnego, zrównoważonego przewodnika, który będzie dla nich autorytetem. Dominujący charakter może ujawniać się także w kontaktach z innymi psami. Opis rasy wskazuje na tendencje do popadania w konflikty. Dotyczy to w szczególności osobników płci męskiej. Pies amstaff jest z natury waleczny i nieustraszony, w razie potrzeby będzie bronił swojego właściciela, co może prowadzić do niepotrzebnych zatargów z innymi czworonogami. Są to cechy, które wymagają odpowiedniej korekty i sprawiają, że czarny lub biały, duży amstaff nie będzie najlepszą rasą dla osoby uległej, niemającej doświadczenia szkoleniowego.

Możliwe choroby amstaffa

Amstaff nie należy do ras chorowitych, jednak nie oznacza to, że nie towarzyszą mu predyspozycje do pewnych problemów zdrowotnych. Aktywny i muskularny pies może posiadać dość duży apetyt, co niekiedy łączy się z otyłością. Dlatego właściciel powinien pamiętać o racjonowaniu odpowiedniej ilości, dobrze zbilansowanych posiłków. Otyłość może bowiem prowadzić do wielu schorzeń ortopedycznych.

Pies amstaff może też cierpieć na dysplazję stawu biodrowego oraz łokciowego. Są to choroby o podłożu genetycznym, dlatego psy z owymi przypadłościami powinny być wykluczone z hodowli. W rzeczywistości hodowcy nie są w żaden sposób zobligowani do wykonywania badań RTG, jednak jest to uważane za dobrą praktykę.

Amstafy mogą także cierpieć na choroby serca, z czego najczęściej występującą jest zwężenie zastawki tętnicy płucnej i podzastawkowe zwężenie ujścia aorty. Są to bardzo ciężkie przypadłości, mogące mieć podłoże genetyczne. Dlatego tak ważny jest zakup psa ze sprawdzonego, legalnego źródła.

Wśród często występujących u rasy chorób wymienia się także dwurzędowość rzęs, niedoczynność tarczycy, zwyrodnienie kory mózgu i zwichnięcia rzepki. Do ciężkich problemów zdrowotnych należy też tendencja do pojawiania się zaćmy oraz postępującej głuchoty.

Opinie o amstaffach

Pies amstaff budzi wiele skrajnych opinii. Jedni uważają, iż jest to idealny pies rodzinny, inni wskazują na cechy agresywne. Niektóre opinie o amstaffach są mocno przesadzone, a wręcz krzywdzące. Psy amstaffy są czasem określane mianem psów morderców. Warto tutaj podkreślić, iż rasa jest co prawda waleczna, jednak odpowiednio prowadzona może być idealnie ułożona.

Informacje zebrane od doświadczonych właścicieli wskazują na to, że waleczny charakter rasy jest możliwy do opanowania. Nasz mini szczeniak powinien być właściwie socjalizowany z otoczeniem i konsekwentnie szkolony. Dzięki temu wyrośnie na stabilnego emocjonalnie, niepopadającego w konflikty towarzysza. Niestety rasa przyciąga też niekiedy osoby nieodpowiedzialne, którym imponuje waleczna natura terrierów z grupy bull. Pozostawiony w nieodpowiednich rękach pies amstaff może stanowić odbicie preferencji swojego właściciela. Niektóre błędy szkoleniowe mogą okazać się bardzo trudne do naprawienia. Dlatego przed zakupem szczeniaka, warto wiedzieć wszystko o psach amstaffach, zapoznać się z opisami właściwego szkolenia i określić, czy nasze cechy osobowości pozwalają na posiadanie psa tej rasy.

Omawiając opinie o amstaffach, warto także wspomnieć o kwestii ich zdrowia. Jest to odporna rasa, która rzadko bywa w gabinetach weterynaryjnych. Cechuje ją duża odporność na przeziębienia i niewielka skłonność do problemów zdrowotnym o podłożu genetycznym. Przychylne opinie o rasach terrierów z grupy bull dotyczą też ich łatwości w pielęgnacji. Tego typu psy rasowe nie wymagają częstych kąpieli ani regularnego, żmudnego czesania, co stanowi pewien atut rasy.

Zakup szczeniaka – cena, dobra hodowla psów rasy amstaff

Cena zakupu szczeniaka

Znamy już rodzaje amstaffa, zapoznaliśmy się z cechami charakteru oraz opiniami o rasie. Wielu przyszłych nabywców szczeniaków zwraca także uwagę na koszt zakupu. Cena za psy rasowe często okazuje się dość odczuwalnym wydatkiem.

Omawiając ceny, warto rozróżnić różne związki i stowarzyszenia. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKWP. Czarny, biały niebieski amstaff z rodowodem ZKWP posiada w pełni udokumentowane, uznane na całym świecie pochodzenie. Co więcej, hodowla psów rasy amstaff musi spełniać odpowiednie, często dość specyficzne warunki hodowlane. Dzięki temu nasz mini towarzysz posiada typowe dla rasy cechy zachowania oraz wyglądu.

Cena zakupu mini szczeniaków z dokumentacją ZKWP rozpoczyna się od około 3500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, oferowane przez niewielką ilość hodowli. Znacznie częściej występująca cena za rodowodowe amstaffy waha się w przedziale 4000-6000 zł. W owej kwocie znajdzie się amstaff blue, biały czy czarny z możliwością brania udziału w wystawach. Niekiedy cena za mini pieski po wybitnych rodzicach okazuje się znacznie wyższa.

Czym powinna wyróżniać się dobra hodowla i kto może być odpowiednim właścicielem dla amstaffa?

Zdrowy i stabilny emocjonalnie amstaff blue czy czarny powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dobra hodowla tej rasy stawia na odpowiednią socjalizację szczeniaków i dopuszcza do rozrodu jedynie osobniki pozbawione fiksacji. Dzięki temu nasz pupil może wyrosnąć na zdrowego, a jednocześnie przyjaznego towarzysza dla całej rodziny.

Przed zakupem szczeniaka warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją psy hodowlane. Brak odpowiednich warunków, socjalizacji, szkolenia i dopuszczanie do rozrodu schorowanych osobników są głównymi przyczynami problemów związanych z rasą amstaff. Nasz terrier z grupy bull powinien pochodzić z legalnego i sprawdzonego źródła, a hodowla powinna posiadać dobre opinie. Oferowane w sprzedaży rodzaje amstaffa różnią się pod względem wyglądu, ale i predyspozycji. Dlatego warto dopytać hodowcę o konkretne linie hodowlane i wybrać pupila, który najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom oraz możliwościom.

Warunkiem udanego zakupu szczenięcia jest prześledzenie dokumentacji zdrowia suki hodowlanej, a jeśli to możliwe, również ojca. Szacuje się, że ponad 25 procent populacji amstaffów cierpi na dysplazję stawu biodrowego. Jest to choroba o podłożu genetycznym, przenoszona z pokolenia na pokolenie. Dobry hodowca powinien wykonywać regularne badanie RTG, które wyklucza bądź potwierdza obecność dysplazji. Warto dopytać go o te badania, co zmniejszy ryzyko zakupu obciążonego genetycznie szczenięcia.

Nasz amstaff blue czy czarny jest psem o dużych wymaganiach szkoleniowych. Idealny właściciel tej rasy to osoba pewna siebie, stanowcza, ale jednocześnie opanowana. Amstaff nie będzie najlepszym pomysłem dla osoby niepewnej bądź nadmiernie zapracowanej. Rasa wymaga długich spacerów, aktywności fizycznej oraz konsekwentnego szkolenia. Zaniedbany i pozostawiony bez odpowiednich bodźców pies może okazać się dość problematyczny.


Niektóre psy rasowe są powszechnie uważane za agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to głównie odmian obronnych. Prawda jest taka, że każdy pies, niezależnie od rasy, może być groźny. Jeśli nie zostanie prawidłowo wychowany. Natomiast żaden czworonóg nie ma w genach zaprogramowanej agresji. Najlepszym tego przykładem jest amstaff. Konsekwentnie prowadzony staje się wspaniałym przyjacielem całej rodziny.

Psy rasy American stafford terier

Amstaff to właściwie tylko skrót nazwy American Staffordshire Terrier. Jest to dość popularna rasa psów średnich zaliczanych do grupy terierów. Należy również do kategorii psów obronnych. Amstaffy, jak już sugeruje pełna nazwa, wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie pierwsze osobniki tej rasy zostały wyhodowane w XIX wieku przez brytyjskich emigrantów. Za ich przodków uważa się nieżyjące już psy typu Blue Paul. Amstaffy to umięśnione, silne psy odznaczające się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Ich średnia długość życia wynosi 10-15 lat. W Polsce pojawiły się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dorosły samiec opisywanej rasy nie jest bardzo duży. Dorasta, bowiem do około 46-48 centymetrów w kłębie. Samica jest niewiele mniejsza, w kłębie osiąga 43-46 cm. Każdy pies, niezależnie od płci, ma szeroką, długą i dobrze wysklepioną głowę. Uszy są wysoko osadzone, cięte lub nie, w drugiej wersji krótkie. Amstaff ma oczy ciemne i okrągłe, głęboko osadzone oraz szeroko rozstawione. Tułów szeroki i umięśniony, klatka piersiowa odznacza się dobrze wysklepionymi żebrami. Zarówno tylne jak i przednie kończyny muskularne. Dzięki temu pies jest szybki i zwinny. Przy odpowiednim treningu może stać się prawdziwym sportowcem.

Nasz artykuł musi zawierać wzmiankę o sierści psa. Otóż interesujący nas amerykański terier nie ma podszerstka. Jest, zatem wrażliwy na niskie temperatury. Nie powinien mieszkać cały rok poza domem. Włos okrywowy jest krótki, przylegający i twardy w dotyku. Nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Mimo tego należy wyczesywać czworonoga przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o maść to możliwości jest wiele. Niejeden amstaff ma jednolite umaszczenie, może być czarny, biały, szary itp. Oprócz tego występują osobniki łaciate, pręgowane i blue. Pozostałe informacje na temat sierści, zdjęcia wyglądu i opis pochodzenia psa znajduje się na naszej stronie.

American stafford terier i jego charakter

Amstaff to rasa znana z umięśnionej postury i groźnego wyglądu. Między innymi, dlatego jest uważana za agresywną i niebezpieczną. Czy tak jest w rzeczywistości? I szczeniak i dorosły pies jest bardzo wrażliwy. Ponadto odznacza się inteligencją oraz dużą odwagą. Szybko staje się przyjacielem całej rodziny. Jest chętny do zabawy i dobrze reaguje na inne zwierzęta oraz obcych ludzi. Pod warunkiem, że jest dobrze wychowany. Dlatego już małe amstaffy należy socjalizować z różnymi psami. Najlepiej nadaje się do tego psie przedszkole. Tam szczeniaki nauczą się jak reagować na obecności innych czworonogów.

Wychowanie to słowo klucz w stosunku do interesującego nas psa. Wspominaliśmy już, że amstaff ma wrażliwy charakter. Ponadto odznacza się dużą podatnością na stres i traumy. Jeżeli poczuje się zagrożony lub zagubiony może stać się niebezpieczny. Młody pies, który będzie karany fizycznie lub poddawany ciągłemu stresowi wyrośnie na groźne zwierzę. Natomiast dzięki prawidłowemu wychowaniu pies zostanie najlepszym przyjacielem rodziny. Będzie bardzo przyjazny dla dzieci, jednakże z uwagi na jego siłę zabawę zawsze musi kontrolować osoba dorosła. Podczas szkolenia trzeba wyznaczyć psu granice i przestrzegać ich.

Amstaff to pies dla konsekwentnego i cierpliwego człowieka. Szybko się uczy, ale nie zawsze chce wykonywać wszystkie polecenia. Jednakże skłonią go do tego różne rodzaje zabawek lub przysmaków. Pozostawiony sam w domu poradzi sobie. Mimo tego nie należy opuszczać go na wiele godzin. Warto też wiedzieć, że ten amerykański terier dobrze wyczuwa pewne zamiary. Człowieka nastawionego przyjacielsko powita z radością. Jeżeli jednak wyczuje zagrożenie, wobec właściciela lub samego siebie, przejdzie do obrony. Szczegółowe informacje dotyczące charakteru i wychowania amstaffów znajdują się w innych naszych artykułach. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.

Zdrowie, hodowla i cena amstaffów

Każdy szczeniak opisywanej rasy jest żywiołowy i ruchliwy. Nie zmienia się to u dorosłych psów. Potrzebują sporo ruchu, krótki spacer dookoła bloku czy domu to zdecydowanie za mało. W wychowaniu psa ważne są różne rodzaje aktywności. Zabawy, bieganie z właścicielem po lesie, aportowanie. Trzeba wykorzystać energię zwierzaka. W przeciwnym razie w psie będzie rosa frustracja. W pewnym momencie znajdzie dla niej nieodpowiednie ujście. To z kolei może stanowić duży problem dla opiekuna. Teraz warto poruszyć temat zdrowia. Czy młody pies jest podatny na choroby?

Amstaffy to długowieczne psy dożywające do około 15 lat. Mogą przejawiać predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i kolanowych. Nie jest to jednak bardzo częsta przypadłość. Niekiedy występuje zapalenie skóry oraz alergie pokarmowe. Jednolicie biały pies może być zagrożony głuchotą. Opis zdrowia amstaffów nie byłby pełny bez wspomnienia o urazach. Stafford terier jest aktywny i ma spory temperament. Są to pozytywne cechy, lecz czasem przyczyniają się do kontuzji. Takich jak zerwanie więzadeł krzyżowych wymagające interwencji chirurgicznej. Jednakże prawidłowa opieka i żywienie zapewnią psu dobre zdrowie.

Zdjęcia przedstawiające małe, amstaffy pokazują jak przyjazne są to zwierzęta. Nic, więc dziwnego, że ich hodowla cieszy się sporą popularnością. Warto jednak sprawdzić informacje o sprzedawcy jeszcze przed zakupem. Nie każdy jest uczciwy i nie każdy dobrze traktuje szczeniaki. Gdy trafią do domu może okazać się, że są chore lub mają problemy z odpowiednim zachowaniem. Najlepiej, więc wybierać renomowane hodowle o nieposzlakowanej opinii. Ile kosztuje czarny, szary czy jakikolwiek inny amstaff. Cena przeważnie utrzymuje się w okolicach 3000 zł. Są warte tej ceny i zachęcamy do poszerzenia wiedzy na ich temat. Można to zrobić na naszej stronie.