Higiena zwierząt - sprawdź, jak zadbać o czystość pupila

W wielu domach mieszkają psy i koty. Tam gdzie z jakichś powodów nie mogą się znaleźć pojawiają się mniejsze czworonogi. Takie jak chomiki, świnki morskie czy też szynszyle. Niezależnie od wybranego gatunku, na barkach opiekunów spoczywa pielęgnacja pupili. Przybiera rozmaite, mniej lub bardziej skomplikowane oblicza. Sprawdzamy, więc czym jest higiena zwierząt i jak należy o nią dbać. 

Nie tylko czesanie i mycie

Higiena zwierząt i prawidłowe dbanie o nią to bardzo ważna kwestia. Czynnością, która od razu przychodzi na myśl jest regularne czesanie. Kojarzy się, nie bez powodu, głównie z psami i kotami. Sierść tych czworonogów może być długa, średnia lub krótka. W przypadku dwóch pierwszych odmian, szczotkowanie musi być częste i czasochłonne. Dlatego, że długie włosie ma tendencje do kołtunienia się. Krótka okrywa nie jest tak wymagająca, ale trzeba ja pielęgnować przynajmniej raz w tygodniu. Dobrze wiedzieć, że w przypadku gryzoni także wymagane jest czesanie. Potrzebują go na przykład świnki morskie o długiej sierści.

Dbanie o higienę zwierząt polega także na kąpielach. Tu jednak o częstotliwości decyduje gatunek i rasa. Niektórych kotów nie należy kąpać, można to robić tylko, gdy będą bardzo brudne. Z kolei psy, których sierść nie wypada potrzebują częstego kontaktu z wodą i szamponem. Można stosować wyłącznie kosmetyki przygotowane dla zwierząt. Do tej kwestii jeszcze powrócimy w dalszej części artykułu. Warto też wspomnieć o gryzoniach, bowiem ich kąpiele mogą przybierać ciekawą formę. Dla przykładu kosztaniczka czyści sierść w specjalnym piasku. Tymczasem chomiki wcale nie potrzebują zabiegów tego typu.

Czesanie i mycie już za nami czas, więc na inne, ważne czynności. Mające za zadanie utrzymać w czystości uszy, zęby i pazury. W pierwszym przypadku zaniedbania miewają fatalne skutki. Począwszy od różnego rodzaju zapaleń skończywszy na utracie słuchu. Szczególnie dużo uwagi wymagają długie uszy wielu ras psów. Pielęgnacja zębów to w głównej mierze usuwanie płytki nazębnej. Choć u gryzoni ważniejsze jest ścieranie lub przycinanie zębów, które cały czas rosną. Jeśli zaś chodzi o pazury, to ich obcinanie jest potrzebne u praktycznie wszystkich zwierzaków domowych. Więcej o wspomnianych zabiegach i wielu innych można dowiedzieć się na naszej stronie.

Najlepsze preparaty dla zwierząt

Wspomnieliśmy już, że ludzkie kosmetyki nie są odpowiednie dla zwierząt. Często powodują bardzo groźne reakcje alergiczne lub podrażnienie. Dlatego nie można ich stosować, ale też wcale nie trzeba. W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych można znaleźć wiele produktów dla różnych pupili. Ogromną i zróżnicowaną kategorię tworzą szampony. Dopasowane do potrzeb psów, kotów, gryzoni. Mało tego, do wyboru są wersje uniwersalne lub dopasowane do konkretnej rasy. Różnią się także zastosowaniem i działaniem. Typowe szampony zostały przygotowane do pielęgnacji skóry i sierści.

Kolejną grupę tworzą szampony do przetłuszczającej się sierści. Inne pomagają zwalczać pchły i kleszcze lub wspomagają leczenie alergii skórnych. Na rynku można odnaleźć tak zwane suche szampony. Opiekunowie czworonogów długowłosych powinni zaopatrzyć się w różnego rodzaju odżywki. Są to na przykład preparaty ułatwiające rozczesywanie włosia. Niektóre przygotowują zwierzaka na obcinanie zbyt długiej sierści. Opcji do wyboru jest wiele i czasem ciężko się zdecydować. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto poprosić weterynarza o poradę.

Wiadomo już, że higiena zwierząt nie ogranicza się wyłącznie do sierści. Czyszczenie uszu, jamy ustnej i kącików oczu również wspomagają różne kosmetyki. Dla kotów przygotowano także preparaty zapobiegające powstawaniu kul włosowych w żołądku. Nie sposób wymienić wszystkich kosmetyków. Robiąc zakupy warto pamiętać o pewnej ważnej sprawie. Otóż kierowanie się najniższą ceną nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zawsze trzeba zwracać uwagę, na jakość i opinie o produkcie. Po rozwinięcie tematów związanych z kosmetykami dla zwierząt zapraszamy na naszą stronę.