Zwierzęta domowe - poznaj zwierzęta, które można hodować w domu

Prawie każdy od dziecka pragnie mieć w domu zwierzątko, które będzie towarzyszem zabaw jak pies, czy przytulanką jak kot, czy też zwierzakiem, którego życie można obserwować jak rybki w akwarium, gady w terrarium, chomiki czy też świnki morskie. Wybieramy zwierzęta niekłopotliwe, tanie w utrzymaniu i raczej małe. Poznaj najpopularniejsze gatunki zwierząt trzymanych w domach jako zwierzęta domowe w Polsce i na świecie.

Jakie zwierzęta domowe są najpopularniejsze w Polsce

Według statystyk 48% ludzi w Polsce posiada jakieś zwierzę domowe. Najwięcej jest oczywiście psów i kotów. Zdecydowana większość miłośników zwierząt posiada psa. W drugiej kolejności plasują się koty. Inne gatunki zwierząt cieszą się dużo mniejszą popularnością. Wśród nich znajdują się ptaki, gryzonie i gady. Statystyki popularności zwierząt domowych na świecie wyglądają podobnie. Zarówno w Polsce jak i na świecie w domach trzymane są zwierzęta egzotyczne, które chociaż oryginalne, mogą sprawiać duże kłopoty.

Najpopularniejsze zwierzaki trzymane w domach w Polsce to:

  1. pies,
  2. kot,
  3. ptaki jak papużka falista, kanarek,
  4. króliki,
  5. tchórzofretki,
  6. gryzonie jak świnka morska, myszy, szczury, chomiki, szynszyla, gerbile, degusy
  7. gady jak żółw, jaszczury, węże, żaby, pająki,
  8. jeże,
  9. patyczak,
  10. krab pustelnik.

Zwierzęta hodowlane, które najlepiej nadają się na domowe zwierzątko

Pies i kot

Najpopularniejsze i najchętniej trzymane w domach na świecie zwierzęta to koty i psy. Są to zwierzęta tanie w utrzymaniu, towarzyskie i nie czyniące szkód w mieszkaniu. Koty i psy sprawdzają się doskonale jako zwierzęta domowe. Dla człowieka są przyjacielem, z którym się nie pogada, ale z którym można się bawić lub mile spędzać czas.

Jako towarzysza możemy wybrać psy i koty rasowe, hodowlane, których ceny są dość wysokie, lub adoptować zwierzaka ze schroniska lub organizacji opieki nad zwierzętami.

Króliki

Królik pozornie wydaje się urocza przytulanką, jednak w rzeczywistości nie są zbyt towarzyskie. Zbyt często brane na ręce i przytulane, mogą odpowiedzieć ugryzieniem. Króliki lubią towarzystwo innych królików, dlatego dobrze jest trzymać je w grupie. Do domu nadają się wszystkie króliki hodowlane, nawet rasy duże, jednak najczęściej wybierane są rasy miniaturki.

Aby trzymać w domu królika trzeba odpowiednio przystosować mieszkanie, gdyż może on narobić sporo szkód, na przykład przegryźć kable. Królik mieszka w klatce, lecz musi być z niej wypuszczany na 3 - 4 godziny dziennie, dlatego też musi mieć odpowiedni wybieg. Królik wymaga odpowiedniej pielęgnacji i diety. Gdy zachoruje leczenie może być kosztowne. Króliki nie nadają się do dzieci poniżej 10 lat.

Gryzonie - opis i zdjęcia

Gryzoń to małe zwierzątko, które trzymamy w klatce i wypuszczamy, aby się wybiegało. Ważne w przypadku gryzoni jest przygotowanie im bezpiecznego wybiegu. Zwierzaki te lubią ruch i trzeba je wypuszczać z klatki na kilka godzin. Jednak małe zwierzątko biegające po domu naraża się na wiele niebezpieczeństw, ponadto może narobić wiele szkód, jak gryźć kable czy wygryźć tunele w ścianach czy meblach.

Gryzonie często kupujemy dla dzieci, bo wydaje się że małe zwierzątko będzie mniej kłopotliwe niż pies. Wbrew pozorom gryzonie, szczególnie chomiki i szynszyle, nie nadają się jako towarzysz zabaw dla dzieci. Jeśli chcemy takie zwierzątko brać na ręce, należy nauczyć się robić to prawidłowo, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy. Upadek z ręki człowieka może być tragiczny w skutkach.

Dość popularne i łatwe do utrzymania są świnki morskie. Jednak są to zwierzęta nieufne, które trudno jest oswoić i nie dają przyjemności kontaktu. Podobnie tanim i łatwym w utrzymaniu zwierzątkiem jest chomik. Musi mieć duży wybieg poza klatką. W zasadzie całą przyjemność daje nam obserwacja życia chomika, gdyż jedne gatunki tego zwierzaka oswajają się a inne nie. Niedrogie w utrzymaniu są szynszyle, jednak zakup samego zwierzaka oraz odpowiedniej klatki to spory koszt. Jak na gryzonia szynszyla żyje długo, bo aż 15 lat. Nie lubi brania na ręce, lecz przywiązuje się do opiekuna. Potrzebuje dużo ruchu i biegania po domu.

Tchórzofretka

Tchórzofretka, czyli tchórz hodowlany, to zwierzę z rodziny łasicowatych, które żyje około 10 lat. Fretka to inteligentne i ruchliwe zwierzątko. Możemy nauczyć ją przychodzenia na zawołanie i chodzenia na smyczy. Szybko się uczy, ale tylko tego czego chce. Bardzo trudno utrzymać ją w ryzach i czegokolwiek zakazać. Lubi zabawę i towarzystwo ludzi.

Na co dzień mieszka w klatce, jednak musi być codziennie wypuszczana. Nie bardzo nadaje się jako zwierzątko dla dzieci, gdyż może ugryźć. Szczególnie niewłaściwe postępowanie z nią skutkuje złośliwym a nawet agresywnym zachowaniem. Fretkę można zabrać ze sobą na wakacje, ale potrzebny będzie do tego kontener z kuwetą i hamakiem.

Jakie zwierzęta egzotyczne można trzymać w domu

Egzotyczne zwierzątko w domu to marzenie niejednego. Warto jednak wiedzieć, że trzymanie w domu zwierząt jadowitych czy drapieżnych jest niezgodne z prawem. Jeśli więc marzy ci się oryginalne, egzotyczne zwierzę, sprawdź czy jego hodowla w domu jest legalna. Dodatkowo egzotyczne zwierzęta z reguły nie są tanie. Jednak podstawowym problemem przy wyborze zwierząt egzotycznych są trudności z ich udomowieniem. Najczęściej są to zwierzęta trudne do ułożenia, czyniące szkody w mieszkaniu. Niektóre z nich wymagają specjalnych warunków. Dlatego też zwierzaki egzotyczne, chociaż oryginalne i ładne, nie są zalecane osobom niedoświadczonym.

Jakie zwierzęta egzotyczne można trzymać w domu:

  • fenek,
  • szop pracz,
  • skunks,
  • kapibara.

Zwierzak w domu to nie tylko przyjemność, lecz także odpowiedzialność, jak również wydatek. Zanim zdecydujemy się na zwierzę, warto przeanalizować czy stać nas na odpowiednie przystosowanie mieszkania oraz na zajmowanie się zwierzakiem. Nawet jeśli zwierzak będzie prezentem dla dziecka, to dorosły będzie się nim opiekować.