Kot bengalski - opis, wymagania, cechy, porady
Kot bengalski zachwyca swym wyglądem, gdy oglądamy zdjęcia, czytamy jego opis czy też widzimy go na żywo. Ten kot robi wrażenie i wiele osób zastanawia się nad zakupem kociąt, choć ich cena jest niemała. Warto wiedzieć, że rasa ta ma duży temperament, lubi zabawę i zwiedza nawet najwyższe zakątki mieszkania. Podpowiemy co je kot bengalski, opiszemy jaka jest jego wielkość, umaszczenie i charakter. Dzięki temu zdecydujesz czy jest to dobry towarzysz dla ciebie.
Kot bengalski - hodowla
Dziki kot bengalski zamieszkuje regiony Azji Południowo-Wschodniej. Żyje on w gęstych lasach tropikalnych, na stepach, półpustyniach czy też na terenach rolniczych. Koty te prowadzą nocny tryb życia, polują głównie na gryzonie i ptaki i świetnie pływają. Wyglądem przypominają smukłego kota domowego.
Jednak domowy kot bengalski nie jest udomowioną wersją prionailurus bengalensis, lecz krzyżówką tego kota z kotem domowym. Hodowla tej rasy rozpoczęła się w XX wieku od badań nad białaczką kotów, która przypomina białaczkę ludzką. Wirus białaczki kociej nie atakuje dzikich kotów bengalskich. Hodowla hybrydy kota bengalskiego i domowego była niejako efektem ubocznym badań nad tą chorobą. Wyhodowanie tej rasy nie było łatwe, gdyż w pierwszym pokoleniu kocury są bezpłodne. Ponadto hodowcy napotykali na problem płochliwości i agresji.
Pod koniec XX wieku rosła popularność tej rasy. Hodowcy starali się złagodzić charakter kota przez różne domieszki. Natomiast organizacje felinologiczne domagały się, aby przodkowie rasy nie mieli żadnych domieszek. Do dziś nie wszystkie organizacje felinologiczne uznają tę rasę.
Domowy kot bengalski
Klasyfikacją ras kotów zajmuje się organizacja FIFe, Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna, która dzieli rasy kotów na 4 kategorie. Kot bengalski znajduje się w kategorii III - koty krótkowłose i somalijskie.
Kot bengalski raczej nie jest mały. Kotki osiągają wagę do 6 kg, zaś kocury do 10 kg. Wielkość zarówno kota jak i kotki to 35 cm. Koty te żyją do około 16 lat. Koty bengalskie rzadko chorują i nie stwierdzono u nich chorób genetycznych.
Hodowla kota bengalskiego jest dostępna w Polsce, dlatego też rasowe koty można zakupić bez problemu. Cena kota z rodowodem TICA wynosi od 2000 do 5000 zł. Jednak cena najlepszych osobników może być wyższa.
Koszt utrzymania tego kota nie jest mały, gdyż z racji dużej aktywności, kot bengalski dużo je. Powinien być żywiony pełnowartościową karmą, o większej ilości składników odżywczych.
Jak wygląda kot bengalski - opis i zdjęcia
Oglądając zdjęcia kota bengalskiego widzimy eleganckie zwierzę w cętki jak u lamparta. Rasowe koty bengalskie mają sierść krótką, miękką w dotyku i delikatną, z niewielką ilością podszerstka. W promieniach słońca sierść wygląda jakby przyprószył ją srebrny pył.
Opis kota bengalskiego nie może pominąć jego charakterystycznych centek. Rasowe koty bengalskie mają umaszczenie pręgowane typu tabby w dwóch odmianach: marmurkowy lub cętkowany. Umaszczenie samej sierści jest brązowe lub pomarańczowo-kremowe.
Kot marmurkowy ma wyraźny rysunek plamek lub pasm, które są niesymetrycznie rozłożone. Natomiast kot cętkowany ma przypadkowo rozmieszczone cętki w kształcie rozetek lub grotów. Rysunek jest wyraźny. Wzdłuż kręgosłupa biegnie pręga.
Dopuszczalne umaszczenie to:
- czarny marmurkowy lub cętkowany,
- sepia pręgowany lub cętkowany,
- śnieżny, biały lub szary cętkowany lub pręgowany.
Kolor śnieżny nie jest biały, lecz raczej kość słoniowa lub szary, podobnie jak u kota syjamskiego. Szczególnie piękny jest kot bengalski biały lub szary w brązowe cętki. Czarny kot, czarne pręgowanie na szarym tle, robi ogromne wrażenie.
Kot bengalski - charakter
Obecnie domowy kot bengalski jest to miły, wesoły i wierny towarzysz człowieka. Przywiązuje się do opiekuna i lubi mu towarzyszyć. Choć dla kota przywiązanie oznacza bycie blisko, nie lubi noszenia na rękach, podnoszenia, wspólnego spania. Jest to kot, który lubi towarzyszyć człowiekowi w codziennych czynnościach. Jest przy tym bardzo ciekawski i zagląda wszędzie. Należy pilnie uważać, aby nie zrobił sobie krzywdy, na przykład sprawdzając zawartość gorącego garnka.
Kota bengalskiego można nauczyć chodzenia na smyczy, co umożliwia wyprowadzanie go na spacery. Jest to kot bardzo inteligentny, który szybko się uczy. Umie przychodzić na zawołanie i zna swoje imię. W domu może zaprzyjaźnić się z innymi kotami i psami lecz wymaga to trochę czasu.
Ten kot ma duży temperament i raczej nie jest dobrym wyborem dla osób lubiących spokój. Jego potrzeba ruchu też nie jest mała. Dlatego też prócz zabaw w domu, warto zająć go na przykład na torze przeszkód lub na torze zręcznościowym. Z uwagi na dużą aktywność kot ten je więcej niż inne koty.
Jest to rasa raczej dla doświadczonych kociarzy, gdyż kot bengalski ma swoje wady. Z trudem adaptuje się do nowych warunków i trzeba czekać zanim zdobędzie się jego zaufanie. Jest bardzo terytorialny i może być dominujący. Może mieć też problemy z załatwianiem się w kuwecie. Dorosłe samce intensywnie znaczą teren.
Rasa ta świetnie sprawdza się jako kot domowy dla rodziny z dziećmi. Aktywny i zabawowy kot bengalski jest idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci. Dzieci muszą jednak wiedzieć, kiedy kot ma dość zabawy i chce odpocząć. Z kolei bardzo żywy i energiczny kot nie jest dobrym wyborem dla osób starszych ceniących sobie spokój.