Alergia na zwierzęta - objawy, leczenie, powikłania, zapobieganie

Każdy przyszły opiekun powinien dobrze przemyśleć przygarnięcie czworonoga. Rozważyć czy ma wystarczająco dużo czasu i chęci by się nim opiekować. Warto także zastanowić się nad przeprowadzeniem pewnych testów. Sprawdzających czy u przyszłego właściciela występuje lub może wystąpić alergia na zwierzęta. Dolegliwość często skutkująca rozstaniem człowieka z pupilem. Jakie są jej przyczyny i objawy? Po odpowiedzi zapraszamy na naszą stronę.

Uczulenie na zwierzęta – charakterystyka, symptomy

Alergia na zwierzęta należy do dolegliwości dość często pojawiających się we współczesnym społeczeństwie. Jest nieprawidłową reakcją ludzkiego układu odpornościowego. Dochodzi do niej po zetknięciu z alergenami. Są to związki, które nie wywołują praktycznie żadnej reakcji u zdrowej osoby. Tymczasem organizm osoby uczulonej działa inaczej. Traktuje wspomniane związki tak samo jak bakterie czy wirusy chorobotwórcze. Gdy ma z nimi kontakt uruchamia się mechanizm obronny. Alergie występują u dzieci i dorosłych.

W przypadku psa najwięcej alergenów zawiera jego sierść, ślina i naskórek. U kota do tej listy należy doliczyć jeszcze mocz. Rzecz jasna uczulenia nie odnoszą się tylko do tych zwierzaków. Niepożądane reakcje organizmu wywołują także chomiki, świnki morskie, szczury i króliki. Najwięcej alergenów zawiera ich mocz. Należy także wspomnieć o ptakach trzymanych w klatkach takich jak papugi czy kanarki. Związki uczulające znajdują się w ich piórach, naskórku oraz odchodach. Dobrze jest wiedzieć, że alergia na te zwierzęta częściej objawia się u dorosłych niż u dzieci. Znamy już przyczyny, czas, więc na opisanie symptomów tej dolegliwości.

Alergia na zwierzęta daje pewne charakterystyczne objawy. Po zetknięciu z alergenami występuje:

    Katar, kichanie oraz kaszel,
  • Zaczerwienienie, swędzenie oraz łzawienie oczu,
  • Swędzenie w okolicach jamy ustnej, nosa, gardła.
  • Uczulenia często przyczyniają się do rozwoju astmy. Zatem do listy objawów należy doliczyć także duszności i świszczący oddech. Do tego dochodzi ucisk w klatce piersiowej. Czasem pojawiają się również zmiany skórne jak pokrzywka. Rozwinięcie informacji podanych powyżej znajduje się na naszej stronie.

    Uczulenie na zwierzęta – leczenie i zapobieganie

    Na czym polega leczenie alergii na zwierzęta? Pomoc oczywiście niesie farmakologia. Podawane są leki łagodzące objawy uczulenia. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz zapisuje środki powstrzymujące astmę. Najważniejsze jest jednak jak największe ograniczenie kontaktu z alergenami. Niestety to często oznacza rozstanie się z ukochanym zwierzakiem. W takim wypadku trzeba znaleźć mu nowy, bezpieczny dom. Jednakże można spróbować podejść do tego problemu z innej strony. Dlatego, że wiele uczulonych osób nie ma zamiaru oddawać czworonoga. To sprawia, że mają do dyspozycji dwie możliwości.

    Pierwszą z opcji do wyboru jest próba zastosowania immunoterapii swoistej. Jest to proces potocznie zwany odczulaniem. Jego zadaniem jest znaczne złagodzenie wrażliwości ludzkiego organizmu na alergeny. To z kolei wpływa na zmniejszenie intensywności objawów uczulenia. Może się nawet zdarzyć, że całkowicie ustąpią. 

    Nie będą już potrzebne leki a czworonóg będzie mógł pozostać w domu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań warto zdecydować się na opisywaną terapię. Może się jednak zdarzyć, że jakiegoś powodu nie jest dostępna. Co należy wtedy zrobić? Uczulona osoba ma jeszcze jedną deskę ratunku.

    Opiekun psa czy kota cierpiący na alergię ma możliwość mieszkania z uczulającym go pupilem. Pod warunkiem, że będzie przestrzegał kilku zasad. Po pierwsze dom trzeba urządzić tak by ułatwiało sprzątanie. Po drugie należy często sprzątać sierść czworonoga, prać wszelkie narzuty, koce, firanki. Ważne jest regularne czyszczenie dywanów i tapicerek. Po trzecie kot czy pies nie powinien spać w łóżku opiekuna. Trzeba pamiętać o częstym praniu posłania zwierzaka i wietrzeniu pomieszczeń. Zapobieganie alergii to także decydowanie się na rasy, które uczulają mniej niż inne. Bardziej szczegółowe informacje o alergiach na zwierzęta znajdują się na naszej stronie.