Choroby układu moczowego - lista najczęstszych chorób dróg moczowych

Pies i kot to bez wątpienia najpopularniejsze czworonogi domowe. Na całym świecie mają oddanych miłośników. Pojawiając się pod dachem, razem i osobno, zawsze wnoszą radość w ludzkie życie. Trzeba dbać o zwierzaki by nie pojawiły się u nich groźne dolegliwości. Na przykład choroby układu moczowego. Warto wiedzieć, które są najczęstsze i jakie objawy wskazuj na ich rozwój. Temat rozwijamy w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Zaburzenia atakujące drogi moczowe

Troska o psa i kota to nie tylko zapewnianie mu dachu nad głową. To także odpowiednie żywienie i dbanie o ruch. Do tego dochodzi znajomość i umiejętność rozpoznania podstawowych dolegliwości. Należą do nich między innymi choroby układu moczowego. Jakie są ich przyczyny? Na rozwój schorzeń najczęściej wpływają bakterie i grzyby. Znacznie rzadziej powodem problemów są wirusy. Istnieją też czynniki sprzyjające chorobom. Po pierwsze jest to wiek, im starsze zwierzę tym podatność na infekcje rośnie. Niektóre rasy są bardziej od innych narażone na zaburzenia. Nierzadko jednym z powodów jest zła dieta.

Zanim przejdziemy do listy chorób skupimy się na ważnej kwestii. Otóż trzeba wiedzieć, z jakich narządów składa się układ moczowy. Podstawowym elementem są naturalnie dwie nerki. Natomiast dolne drogi to moczowody, cewka moczowa i pęcherz. U samców mowa jeszcze o gruczołach prostaty. U samic do układu należy pochwa. Bakterie i grzyby mogą atakować każdy ze wspomnianych narządów. Ważne jest by każda patologia została szybko wykryta i leczona. Zaniedbania mogą mieć fatalne skutki. To tyle w kwestii anatomii. Czas sprawdzić, które choroby są najczęstsze.

Na początek dolegliwości związane z nerkami. Niejeden pies i kot zmaga się z zapaleniem tego narządu. Znacznie poważniejsza jest kolejna choroba, czyli niewydolność nerek. W przypadku kota często długo nie daje objawów, przez co gdy zostanie wykryta może być za późno na leczenie. Dolne drogi moczone zwierząt domowych także są atakowane. Do powszechnych problemów należy bakteryjne i idiopatyczne zapalenia pęcherza. Jak również kamica pęcherza. Do powracających zaburzeń zalicza się przerost prostaty i nowotwór pęcherza. Pełną listę obejmującą choroby układu moczowego można znaleźć na naszej stronie.

Objawy i leczenie chorób

Dobrze wiedzieć, że choroby nerek u psów i kotów dają podobne objawy. Trzeba zwracać uwagę na:

  • Brak apetytu u zwierzaka a także częste wymioty. Od czasu do czasu pojawia się biegunka,
  • Wyraźny spadek masy ciała, ogólne osłabienie, apatię, brak chęci do wyjścia z domu,
  • Z jamy ustnej czworonoga wydobywa się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach,
  • Częstsze picie wody połączone ze zwiększonym oddawaniem moczu.

Po zaobserwowaniu tych objawów należy udać z pupilem do weterynarza. W przypadku nerek szybkie działanie jest najważniejsze.

Znamy już przyczyny chorób atakujących układ moczowy psa i kota. Czas, więc na objawy świadczące o zaburzeniach jego dolnej części. Tu również można zaobserwować zanik apetytu. Zwierzę często oddaje mocz w niewielkich ilościach. W płynie da się zauważyć obecność krwi. Czworonóg często liże się w okolicach pęcherza. Na dłużej pozostaje w pozycji charakterystycznej dla oddawania moczu. Ponadto przy samej czynności piszczy, co świadczy o bólu. W przypadku kotów, chore osobniki załatwiają się poza kuwetą. Wymienionych objawów nie można bagatelizować. Każda patologia musi być szybko zdiagnozowana i wyleczona.

Opiekun zwierzaka nie musi wiedzieć wszystkiego na temat jego anatomii i chorób. Wystarczy, że będzie znał potasowe symptomy chorobowe. Leczenie chorób układu moczowego wdraża specjalista a zaczyna je od dokładnych badań. Pobierany jest mocz i dokładnie testowany. Dzięki temu można precyzyjnie ustalić odmianę choroby. I rzecz jasna patogeny, które ją wywołały. Zazwyczaj skuteczną terapią okazuje się podawanie leków. W zależności od typu dolegliwości, przeciwzapalne lub antybiotyki. W drugim przypadku konieczne są też środki osłonowe. Chroniące florę bakteryjną zwierzaka i zabezpieczające wątrobę.