Choroby kotów - lista kocich chorób wraz z opisami i informacjami

Powszechnie uważa się, że każdy kot domowy to indywidualista nieprzywiązujący się do właściciela. Nie jest to do końca prawa. Owszem ten czworonóg lubi chodzić własnymi ścieżkami. Jednakże kocha swojego właściciela i potrafi to okazać. Tymczasem człowiek poza uczuciem ma obowiązek zapewnić kotu opiekę. Wykraczającą poza dawanie jedzenia i schronienia. Dobry opiekun powinien poznać najczęstsze choroby kotów i ich objawy.

Jak rozpoznać kocie dolegliwości?

Choroby kotów bywają trudne do pokonania, ponieważ ich wykrycie sprawia problemy. Przede wszystkim, dlatego, że charakterystyczne objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Często w takich sytuacjach jest już za późno na leczenie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich schorzeń. Te łagodniejsze i najczęstsze jest w stanie rozpoznać każdy właściciel. Warto też wiedzieć, że choroby pojawiają się z różnych powodów. Pod tym względem nie różnią się od dolegliwości nękających ludzi. U kota występują, więc choroby wirusowe, bakteryjne lub grzybiczne. Oprócz tego pojawiają się przypadłości o podłożu genetycznym i nowotworowym.

Zanim wymienimy najczęstsze choroby małych i dorosłych kotów zajmiemy się ogólnymi objawami. Owszem, chory kot dość późno daje po sobie poznać, że coś jest nie tak. Jednakże dokładniejsze obserwacje mogą wiele powiedzieć właścicielowi. Pierwszą wskazówka jest wyraźna zmiana zachowania. Zwierzak domowy zmagający się z chorobą chowa się przed opiekunami. Kryje się w trudnodostępnych miejscach, nie daje się dotykać ani brać na ręce. Należy też zwracać uwagę na nadmierną senność. Jeśli przesypia dużo więcej czasu niż zwykle i nie ma chęci do zabawy może to oznaczać problemy wirusowe lub bakteryjne.

Choroby kotów domowych, i kociąt i dorosłych, objawiają się zaburzeniami apetytu. Chodzi tu zarówno o utratę jak i jego wzrost połączony ze spadkiem wagi. Alarmujące powinno być też szybkie tycie. Chory kot zmienia wygląd, ma strupy, ranki, jego sierść jest skołtuniona lub nadmiernie wypada. Inne oczywiste objawy choroby kotków małych i dużych to trudności w oddawaniu moczu. Do tego dochodzi bolesne wypróżnianie, krew w kale i moczu. Biegunka i wymioty to kolejne zwiastuny poważnych dolegliwości. Tematykę objawów chorobowych kociąt i dorosłych osobników rozwijamy w materiałach opublikowanych na naszej stronie.

Najczęstsze choroby u kota domowego

Opisaliśmy jak rozpoznać choroby kotów domowych. Chodzi nam tu o zwierzaki niewychodzące, stale pozostające pod opieką właścicieli. Czworonogi przebywające cały dzień na dworze również wykazują takie objawy. Z tym, że trudniej je dostrzec. Należy, więc przy każdej okazji dokładnie obserwować pupila, który wrócił z podwórka. Jest on, bowiem bardziej narażony na choroby niż ten żyjący stale pod dachem. Czas teraz na najczęstsze, nie śmiertelne, dolegliwości. Koci katar, występuje u młodych i starszych kotów. Obwija się częstym kichaniem i gęstą wydzieliną z nosa. Należy go leczyć kroplami do oczu i lekami na wzmocnienie odporności.

Choroby układu moczowego często występują u kotków w różnym wieku. Nie są nieuleczalne, lecz z całą pewnością bolesne. Zwiastuje je miauczenie podczas oddawania moczu i załatwianie potrzeb poza kuwetą. I u domowego i wychodzącego czworonoga może pojawić się niewydolność nerek. Jeśli zostanie wykryta na wczesnym etapie, da się ją leczyć. Rozpoznaje się ją po obniżonym apetycie, częstym oddawaniu moczu i wymiotach. Natomiast biegunka może być jednym z objawów kociej parwowirozy. Na koniec pozostały znacznie niebezpieczniejsze choroby.

U młodych, ale też dorosłych kotów pojawiają się choroby nieuleczalne. Z częścią z nich zwierze może żyć jednakże pozostałe to schorzenia śmiertelne. Najbardziej znana jest oczywiście wścieklizna, lecz regularne szczepienia skutecznie przed nią chronią. Poza nią występuje kocia białaczaka, z którą zwierze przeżyje 2-3 lata. Równie a może i niebezpieczniejsze jest zakaźne zapalenie otrzewnej. W tym artykule wymieniliśmy tylko kilka, najczęściej spotykanych chorób. Jednakże kocie dolegliwości to znacznie szersza grupa. Więcej informacji na jej temat znajduje się na naszej stronie.