Sterylizacja i kastracja - opis zabiegu, wskazania, rekonwalescencja

Opiekunowie psów i kotów często rozważają czy sterylizować swojego pupila. Zastanawiamy się jak wygląda zabieg sterylizacji i kastracji i czy zwierzę zmieni swój charakter, utyje i czy w ten sposób pozbawiamy zwierzę przyjemności. Na temat tego zabiegu narosło wiele mitów. Opiszemy jak wygląda sterylizacji i kastracji i ile kosztuje oraz jakie są różnice między tymi zabiegami.

Czy sterylizować, kastrować kota i psa?

Psy i koty są zwierzętami, które łatwo rozmnażają się w niewoli. Koszty utrzymania kota czy psa nie są duże. Jednak przeciętny właściciel kota czy psa jest w stanie utrzymać ze swojej pensji jedno zwierzę, czasem dwa. Coraz częściej mamy w domach kilka zwierzaków. Jednak opiekunowie kotki czy suki nie są w stanie utrzymać w domu rozrastajacego się stada zwierząt, szczególnie że kotka czy suczka mają przychówek przynajmniej raz do roku, a w miocie jest przeważnie kilka maluchów.

Wiele osób wierzy, że uda im się rozdać przychówek znajomym. Niestety obecnie znalezienie domu dla kociaka czy szczeniaka graniczy z cudem. Niechciany przychówek jest często porzucany w lesie lub oddawany w niepowołane ręce.

Brak niechcianego przychówku to nie jedyne korzyści płynące ze sterylizacji i kastracji. Większość przypadków zaginięcia zwierząt to ucieczka w poszukiwaniu partnera. Zwierzęta nie są w stanie samodzielnie wrócić do domu, wałęsają się po ulicach, wpadają pod samochody, czy zostają pogryzione przez inne zwierzęta. W przypadku kotów, większość z nich nigdy się nie odnajduje.

Kotki i suki warto sterylizować, aby zapobiec niechcianym miotom. Ponadto kotki w rui są uciążliwe dla otoczenia. Natomiast kocura warto kastrować również z powodu bardzo uciążliwego zwyczaju znaczenia moczem. Niekastrowany kocur w domu oznacza zniszczone meble i mocno nieprzyjemny zapach.

Jak wygląda sterylizacja i kastracja kotów i psów i jakie są różnice między tymi zabiegami

Potocznie uważa się, że sterylizacja dotyczy samic, zaś kastracja samców. Jakie są różnice między kastracją i sterylizacją? Kastracja polega na na operacyjnym usunięciu całego narządu rozrodczego czyli macicy, jajników i jajowodów u suki i kotki lub jąder u samców. Natomiast sterylizacja polega na na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów, a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów. W Polsce najczęściej dokonuje się zabiegu kastracji u samic i samców, ponieważ kastracja pozbawia zwierzę hormonów płciowych. Dzięki u zwierzęcia nie występują cykle płciowe i gotowość płciowa. Zwierzę nie odczuwa żadnych potrzeb w tym zakresie, nie ma rui czy cieczki i nie ucieka. Potocznie jednak używa się słowa sterylizacja odnośnie samic i kastracja odnośnie samców.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Jest to dość poważny zabieg, przed którym dobrze jest wykonać ogólne badania zwierzęcia. Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko. Rekonwalescencja kocura czy psa trwa około 1 dnia. Zwierzak następnego dnia po zabiegu jest osłabiony i rozkojarzony. Natomiast rekonwalescencja kotki i suki trwa około 7 - 10 dni. Szew pooperacyjny jest duży, dlatego też najlepiej zabezpieczyć go stosując odpowiednie ubranka pooperacyjne. Dla kocura lub psa wystarczy kołnierz, który uniemożliwi lizanie się. Kotki po zabiegu nie należy wypuszczać na dwór. Należy zapewnić jej miejsce, gdzie będzie miała spokój i brak możliwości wykonywania skoków. Sukę i psa po zabiegu wyprowadzamy tylko na smyczy i ograniczamy ruch przez 10 - 14 dni.

Zwierzęta należy kastrować dopiero, gdy osiągną dojrzałość płciową. Kastracja szczeniaka czy kociaka przed osiągnięciem dojrzałości płciowej powoduje powikłania zdrowotne. Kotkę najlepiej kastrować po pierwszej rui. Sukę najlepiej kastrować po pierwszej cieczce i dobrze jest odczekać jeszcze 3 miesiace, czy nie pojawia się ciąża urojona. Psy osiągają dojrzałość płciową różnie w zależności od rasy. U kocura najlepiej wykonać zabieg w wieku około 8 miesięcy. Jeśli zauważymy znaczenie, nie należy zwlekać.

Kastracja kotki kosztuje około 200 - 300 zł, zaś kocura 100 - 150 zł. W przypadku psów koszt jest wyższy i zależy od wielkości psa. Zabieg kosztuje od 150 do 500 zł, a nawet więcej w przypadku dużych ras. Osoby niezamożne mogą korzystać w różnych programów darmowej lub tańszej sterylizacji oferowane przez gminy lub organizacje opieki nad zwierzętami.