Gekony - gatunki, opisy, hodowla, zdjęcia, porady hodowców

Choć najpopularniejsze, psy i koty to nie jedyne zwierzęta domowe. Razem z ludźmi żyją chomiki, świnki morskie czy króliki. Na świecie nie brakuje miłośników papug i kanarków. Nadal nie jest to koniec listy, znajdują się na niej także pająki i gady. W ramach tej ostatniej grupy sporym powiedzeniem cieszą się gekony. Czym charakteryzują się te zwierzęta? Jakie warunki trzeba im zapewnić? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do poniższego artykułu.

Niejedna ładna jaszczurka

Gekony należą do dużej rodziny jaszczurek małej i średniej wielkości. Cała grupa dzieli się na ponad 100 rodzajów skupiających przeszło 1200 gatunków opisanych przez naukowców. Wszystkie zwierzęta to gady o prymitywnej budowie mające aksamitną skórę wykształcającą małe, miękkie łuski. Te jaszczurki zamieszkują większość kontynentów. Najliczniej występują w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Preferują tereny pustynne i skaliste oraz lasy, sawanny i stepy Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej,  Afryki, Madagaskaru, południowej Azji czy Australii. Cześć gatunków jest chętnie hodowana w domowych terrariach.

Opisywane jaszczurki, w zależności od gatunku, osiągają długość od 1,5 do 50 cm. Ponad połowa gadów, około 60%, ma specjalne poduszeczki na palcach pełniące rolę przylg. Dzięki nim mogą bez problemu poruszać się po pionowych powierzchniach. Pozostałe utraciły tę zdolność w toku ewolucji. Gekony w momencie zagrożenia potrafią odrzucić ogon. Warto też wiedzieć, że część preferuje życie nocne, inne są aktywne za dnia. Pierwsze są słabo wybarwione i mają pionowe źrenice. Drugie przybierają rozmaite kolory a ich źrenice są okrągłe. Wszystkie mogą wykształcać rozmaite twory skórne. Co jaszcze trzeba wiedzieć na ich temat?

Każdy gekon potrafi wydawać dźwięki. To jedyne jaszczurki, które wykształciły tę umiejętność. Melodie zazwyczaj sygnalizując chęć rozrodu, zbliżające się zagrożenie, bywają też próbą odstraszenia innych osobników tego samego gatunku. Co jedzą gekonowate? Przede wszystkim pokarm pochodzenia zwierzęcego. Żywią się owadami, małymi ptakami i gryzoniami, ale też innymi jaszczurkami. Mogą także zjadać rośliny, nie pogardzą pyłkiem kwiatowym i nektarem. W domowej hodowli podaje się im specjalnie zbilansowaną karmę. Po rozwinięcie wszystkich informacji podanych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Domowe gatunki gekonów

Wiadomo już, czym żywi się gekon, czas, więc na gatunki najczęściej pojawiające się w domach.  Do najpopularniejszych należy gekon lamparci. W naturze żyjący na pustynnych i półpustynnych terenach Afganistanu, Iraku, Turkmenistanu, Pakistanu i północno-zachodnich Indii. Zazwyczaj ma żółtobiałe ubarwienie z czarnymi cętkami. Może dorastać do 27 cm długości, przeważnie jednak osiąga 22 cm. Jego ciało jest stosunkowo chude w przeciwieństwie do ogona, ten jest bardzo gruby. Co ciekawe, gekon lamparci, jako jeden z niewielu ze swojego gatunku ma zamykające się powieki. Jakie jeszcze gady mieszkają w domach? Lista jest dość bogata.

W niejednym terrarium rozwija się gekon orzęsiony. To jaszczurka pochodząca z australijskiej Nowej Kaledonii. Prowadzi nocny tryb życia, zjada owoce, nektar oraz owady. Poszczególne osobniki mogą być kremowe, oliwkowe, czerwone, szare. Wszystkie wykształciły wypustki pokrywające ciało. Opisywane zwierzę dorasta do 22 cm długości, z czego połowa to spłaszczony, chwytny ogon. Do 1994 roku gekon orzęsiony był uważany za gatunek wymarły. Obecnie jest zagrożony wyginięciem. Po bardziej obszerny opis wspomnianych zwierząt zapraszamy na naszą stronę. Tu natomiast przechodzimy do kolejnych jaszczurek.

Hodowla gadów ma wielu zwolenników na całym świecie. Dlatego też w domach pojawia się:

  • gekon toke – osiąga 35 cm długości, ma cętkowane ubarwienie od szarego do niebieskiego,
  • gekon płaczący – mały gad dorastający do 10 cm, zazwyczaj jest szary, zielony lub brązowy,
  • gekon olbrzymi – osiąga do 40 cm długości, ma maskujący wzór na ciele, brązowy i zielony,
  • gekon gargulcowy – dorasta do 25 cm długości, występuje w wielu odmianach barwnych.

Ciekawym zwierzęciem jest także gekon marmurowy. Zwykle mierzy 18 cm, ma smukłe, lekko spłaszczone cało. Często przybiera barwę beżową, szarą lub brązową.

Domowa hodowla gekona

O czym trzeba pamiętać zanim do domu trafi mały gekon płaczący lub któryś z innych, popularnych gatunków? Jeśli ich liczba osobników z czasem ma się zwiększać, należy przygotować dwa terraria. W pierwszym, właściwym, zwierzęta będą żyły, na co dzień. Natomiast drugie jest nazywane kwarantannowym lub zastępczym. Ma się w nim znaleźć tylko podstawowy sprzęt do zapewniania odpowiednich warunków. Do tego najprostsza wyściółka, na przykład papierowe ręczniki. Do pojemnika trafia każdy nowy gad. Umożliwia to właścicielom obserwację gekonów i zauważenie jakichkolwiek, niepokojących objawów.

Terrarium właściwe należy urządzić zgodnie z wymaganiami danego gatunku. Musi znaleźć się w nim:

  • grzałka, lampa UV lub mata grzewcza, czyli urządzenia do utrzymywania temperatury,
  • wyściółka, zazwyczaj nadmorski piasek lub wersja zmieszana z gliną, ewentualnie z torfem,
  • różne przeszkody i elementy, w których gekon może się ukryć jak pniaki, gałęzie drzew.

W terrarium nie powinny znaleźć się skrawki kory, trociny, włókna kokosowe. Opisywane gady często zjadają podłoże a wyściółki tego typu mogą im zaszkodzić. Co ważne, wielkość zbiornika trzeba dopasować do docelowej wielkości hodowanej jaszczurki.

Czy w jednym terrarium może mieszkać kilka gadów? Pogodzenie zwierząt jest dość trudne, bowiem wykazują silny instynkt terytorialny, już dwa osobniki zaczną ze sobą walczyć. Niemniej jednak, da się hodować kilka. Warto jednak dopilnować by były to gatunki gekonów mające podobne wymagania środowiskowe. Te gady żyją średnio 15 lat, więc to ważna kwestia. Wiadomo już, czym żywi się gekon marmurowy i inne gatunki, znane jest wyposażenie. Pozostaje pytanie, ile kosztują jaszczurki. Przeważnie ceny utrzymują się w granicach 100-200 zł. Po rozwinięcie wszystkich tematów poruszonych w tym artykule zapraszamy na nasz portal.