Choroby i pielęgnacja uszu - opis chorób, leczenie, porady

Prawidłowa opieka nad zwierzakiem domowym to wiele czynności. Bezsprzecznie do najważniejszych należy prawidłowe karmienie oraz zapobieganie lub leczenie różnych dolegliwości. U psów i kotów często pojawiają się problemy z uszami. Warto, więc zapoznać się z istotną tematyką, jaką są choroby i pielęgnacja uszu. Jakie rodzaje i objawy schorzeń występują? Jak wygląda leczenie? Na te pytania odpowiadamy w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Choroby i pielęgnacja uszu psa

Psy, niezależnie od wielkości i trybu życia, są narażone na zapalenie uszu. Szczególną wrażliwość wykazują rasy z długimi, zwisającymi uszami. Przyczyny tej choroby są bardzo różne. Zaniedbane czyszczenie lub suszenie po kąpieli w stawie czy wannie. Narząd słuchu może zostać zaatakowany przez pasożyty albo bakterie. Zapalenia powodują także alergie, ciała obce oraz rozrost gruczołu woszczynowego. Dobrze widać jak duża odpowiedzialność spoczywa na opiekunie zwierzaka. Musi on regularnie pielęgnować uszy czworonoga. Nie daje to jednak pełnego zabezpieczenia przed chorobą. Warto, więc znać jej podstawowe objawy.

Brudne lub wilgotne uszy mogą być przyczyną zapalenia ucha. Charakterystyczne symptomy tego schorzenia to częste potrząsanie głową i ocieranie się o meble. Pies chce w ten sposób złagodzić swędzenie. Do tego drapie się intensywnie w okolicy uszu. To może skutkować otarciami, wyłysieniem, pojawieniem się strupów. Ponadto ucho czworonoga staje się czerwone, pojawia się obrzęk i brzydko pachnąca wydzielina. Zwierzak odczuwa ból, objawia się on skomleniem oraz unikaniem dotykania wrażliwego miejsca. Zbagatelizowanie tych symptomów jest niebezpieczne dla zdrowia psa. Trzeba, więc od razu rozpocząć kurację.

Swędzące i obrzęknięte ucho psa najprawdopodobniej oznacza zapalenie. Po zauważeniu tych i innych symptomów należy szybko udać się do weterynarza. Domowe leczenie nie jest wskazane, można, bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Poza tym doświadczony specjalista pozna dokładną przyczynę choroby. Na tej podstawie dobierze odpowiednie leki, krople, antybiotyki itp. One z kolei przyniosą psu ulgę już w pierwszych dniach kuracji. Należy pamiętać, że zapalenie nie jest jedyną chorobą uszu występującą u psów. Dlatego też tę tematykę rozwijamy na naszej stronie. Publikujemy opisy schorzeń oraz porady dotyczące leczenia.

Objawy i leczenie chorób uszu u kota – podstawowe porady

Choroby i pielęgnacja uszu kotów to równie ważna kwestia. Zapalenia są niemal tak samo częste jak u psów. Koci narząd słuchu jest bardzo czuły, ale też dość wrażliwy na choroby. Należy, więc co jakiś czas kontrolować jego stan. Brudne uszy trzeba wyczyścić, najlepiej przy pomocy specjalnych preparatów. Po prostu wkrapla się je do środka i lekko rozmasowuje okolice ucha. Nie należy stosować patyczków kosmetycznych. Podrażniają skórę i upychają woskowinę zamiast ją usuwać. Tak jak w przypadku psów, opisany zabieg nie jest w stanie całkowicie zapobiec wystąpieniu choroby.

Wiadomo już, że zaniedbane czyszczenie uszu może doprowadzić do problemów. Istnieją też jednak inne przyczyny schorzeń. Należą do nich świerzbowce, dość niebezpieczne pasożyty. Na liście znajdują się także bakterie, grzyby, alergie skórne. Dobrze wiedzieć, że koty długowłose mają predyspozycje do zapaleń uszu. Długa szata utrudnia prawidłową wentylację oraz czyszczenie. Poza tym zwierzaki wychodzące z domu częściej zapadają na choroby. I nie chodzi tu tylko o te związane z aparatem słuchu. Warto, więc obserwować kota i zwracać uwagę na pewne symptomy.

Gdy kot potrząsa głową i ociera nią o meble, powinno to zaalarmować opiekuna. Przy zapaleniu ucho pupila staje się czerwone i swędzące. Zwierzak intensywnie się drapie, nawet do krwi. Do tego dochodzi opuchlizna i widoczna, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina. 

Pojawia się ból ucha, o czym świadczy to, że zwierzak ucieka przed dotykiem opiekuna. Kot bywa także osowiały i niechętny do zabawy. Po zauważeniu objawów należy od razu udać się do weterynarza. Poda on leki dostosowane do rodzaju schorzenia. Tematykę poruszaną w tym artykule dokładniej omawiamy na naszej stronie.