Jaszczurki - charakterystyka, zdjęcia, hodowla, porady

Z czym kojarzy się hasło „mniej popularne zwierzęta domowe”? Z pewnością wielu osobom przyjdą na myśl różne rasy chomików i świnek morskich. Inni wskażą inteligentne szczury albo sympatyczne króliki. To jednak nadal nie ostatnie stworzenia sprowadzane pod dach. Nie brakuje miłośników węży i żółwi. Jednakże w tym artykule skupiamy się na innych gadach. Chodzi o mniejsze i większe, kolorowe jaszczurki. Przedstawiamy ich charakterystykę oraz popularne gatunki.

Jaszczurka i jej podstawowy opis

Jaszczurki są gadami należącymi do rzędu łuskonośnych. Na świecie istnieje około 4000 gatunków sklasyfikowanych w 8 rodzinach. To przede wszystkim małe i duże zwierzęta lądowe, czworonożne lub beznogie. Zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Najlepiej czują się w lasach, na sawannach, stepach czy też obszarach pustynnych i półpustynnych. Nie można zapominać, że sporo gatunków pełni rolę zwierząt domowych hodowanych w terrariach. Wszystkie wykształcają wydłużone ciała i trójkątne czaszki, równie ważnym elementem anatomii jest ogon. Poza tym panuje dość duża różnorodność w kwestii anatomii.

Najmniejsze jaszczurki mierzą 10 mm, największe dorastają do około 3 metrów długości. Mają skórę pokrytą wydłużonymi łuskami lub tarczkami mogącą przybierać jaskrawe kolory. Wszystkie opisywane gady są uzębione, żywią się owadami i drobnymi kręgowcami. Tylko niektóre gatunki są roślinożerne. Sposób rozmnażania się tych zwierząt jest zróżnicowany. Choć większość jest jajorodna, istnieją stworzenia jajożyworodne i żyworodne. Trzeba też wiedzieć, że część jaszczurek jest aktywna nocą a inne za dnia. Ponadto niektóre potrafią odrzucać ogon w razie zagrożenia. I w pewnym stopniu regenerować tę cześć ciała.

Jakie odmiany jaszczurek naturalnie żyją w Polsce? Nie jest ich dużo, bo zaledwie cztery, a są to:

 • padalce zwyczajne – beznogie gady dorastające do 50 cm długości, z czego połowa to ogon,
 • jaszczurki zwinki – najpowszechniejsze w naszym kraju, mogą dorastać do 23 cm długości,
 • jaszczurki żyworodne – mniejsze od zwinek, zazwyczaj dorastają do 13 cm a czasem 16 cm,
 • jaszczurki zielone – dość rzadkie i spore gady, które mogą dorastać nawet do 40 cm długości.

Wszystkie jaszczurki żyjące na terenie naszego kraju są pod ochroną. Po rozwinięcie informacji podanych powyżej zapraszamy na naszą stronę.

Bardzo popularna jaszczurka domowa

Domowe terraria często zamieszkują legwany reprezentujące największe gady hodowlane. W naturze osiągają nawet 2 metry długości. Na świecie istnieje około 37 gatunków tych gadów. Zasiedlają południowo- zachodnie tereny Ameryki Północnej i centralne Ameryki Południowej. Występują także na wyspach Galapagos, Antylach oraz Fidżi. To stworzenia naziemne lub nadrzewne, tylko jeden legwan morski pożywia się w wodzie. Opisywane jaszczurki wykształcają rozmaite twory skórne jak wachlarze, grzebienie i fałdy. Nie są wybredne w kwestii jedzenia, większość jest wszystkożerna. Które legwany sprawdzają się, jako zwierzęta hodowlane?

Bardzo popularna, domowa jaszczurka to legwan zielony. W terrarium zazwyczaj dorasta do 150 cm długości. Trzeba jednak pamiętać, że może osiągnąć nawet 2 metry. Należy, zatem wyposażyć się w duży zbiornik. Jak już sugeruje nazwa, gad może być zielony, ale wcale nie musi. Istnieją osobniki niebieskie, pomarańczowe, różowe a nawet czarne. Bez względu na barwę, na grzbiecie zwierzęcia zawsze rozwijają się kolce. Legwan zielony jest roślinożerny, można podawać mu mniszek lekarski, koniczynę, rukolę. Ile kosztuje? Cena utrzymuje się w przedziale 200-1000 zł, konkretna kwota w dużej mierze zależy od wieku jaszczurki.

W prywatnych hodowlach znajduję się także inne legwanowate. Do najczęściej wybieranych należy:

 • legwan obrożny – dorosłe osobniki dorastają do 35 cm długości, charakteryzują się czarno-białymi paskami na grzebiecie, od których wzięła się nazwa tych interesujących jaszczurek,
 • legwan brązowy – jest jaszczurką średniej wielkości, maksymalnie może mierzyć 40 cm,
 • legwan fidżyjski – to z kolei dosyć duża jaszczurka, w dobrych warunkach dorasta do 100 cm.

Legwany domowe są lubiane przez miłośników gadów. Więcej informacji na temat tych zwierzą i ich odmian można znaleźć na naszej stronie.

Hodowlane odmiany jaszczurek

Tak ja kupowane są różne rasy psów czy kotów, tak do terrariów trafiają rozmaite jaszczurki. Poza legwanami, często są to agamy i gekony. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych to największą popularność zyskała agama brodata. Należy do stworzeń średniej wielkości, dorosły osobnik mierzy 60 cm długości. Jego skóra przeważnie jest szara lub szarobrązowa na grzbiecie i kremowa na brzuchu. Ta agama jest krępa, pokrywają ją szorstkie łuski i kolce. Trzeba też wiedzieć, że potrafi nadymać podgardle. Zaczyna wtedy przypominać ludzką bronę, stąd nazwa gatunku. Ile kosztuje opisywana agama? Kwoty wahają się od 200 do 600 zł.

W hodowli nie występują tylko duże i średnie gady. Potwierdzeniem tych słów jest gekon lamparci pochodzący z terenów Afganistanu, Iraku, Turkmenistanu, Pakistanu i Indii. Zazwyczaj osiąga 22 cm, tylko czasem dorasta do 27 cm długości. Ma chude ciało i kontrastujący z nim, gruby ogon. Nazwę zawdzięcza temu, że jego skórę pokrywają ciemne cętki. Co ważne, jego łuski mogą być żółte, pomarańczowe, zielone oraz niebieskie. Cena tego gatunku utrzymuje się w granicach 100-200 zł, choć można znaleźć droższe okazy. Czy była to ostatnia jaszczurka domowa? Nie, w sprzedaży dostępnych jest jeszcze kilka innych.

Agamy i gekony to interesujące zwierzęta. Nie dziwi, zatem to, że w terrariach hodowane są:

 • agamy czerwonogłowe – te jaszczurki pochodzące z Afryki osiągają 35-40 cm długości,
 • agamy błotne – pochodzą z południowo-wschodniej Azji, dorastają do 60-80 cm długości,
 • gekony orzęsione – pochodzą z Nowej Kaledonii, dorosłe osobniki mierzą 22 cm długości,
 • gekony płaczące – najmniejsze jaszczurki hodowlane, lub jedne z, mierzą 10 cm długości,
 • gekony toke – pochodzą z południowo-wschodniej Azji, dorastają do 35 cm długości.

Po więcej informacji o jaszczurkach domowych zapraszamy na naszą stronę.