Dogi - odmiany dogów, opis, zdjęcia, porady praktyczne

W Polsce bardzo popularny jest przepiękny dog niemiecki arlekin, błękitny, żółty lub czarny czy też ogromny brązowy dog z Bordeaux. Inne dogi są prawie nieznane, zaś biały dog argentyński jest wpisany na listę psów niebezpiecznych. Przedstawiamy ciekawą grupę dogów, dawnych psów do walki. Dowiedz się jaką rolę obecnie pełnią te duże i silne psy.

Dogi - pochodzenie, lista ras

Dogi to grupa ras psów obronnych i bojowych w typie molosa, które niegdyś wykorzystywane były do walk, polowań na grubego zwierza, pilnowania stad czy obrony podróżnych. Psy te charakteryzują się wysokim wzrostem, gładką sierścią i tępo zakończoną kufą z mocnymi szczękami. Pochodzenie tych ras nie jest do końca znane. Naukowcy spierają się czy dogi pochodzą od mastifa tybetańskiego czy też od cięższej odmiany wilka występującej w Europie.

Klasyfikacja ras dogów rozpoczęła się dopiero w XIX wieku, kiedy to wyłonił się najbardziej popularny obecnie dog niemiecki. Mimo groźnego wyglądu dogi nie są agresywne. Wymagają jednak doświadczonego opiekuna, gdyż psy te mają skłonność do dominacji i trudno je sobie podporządkować. Sprowokowane dogi, walczą do końca. Dlatego też wymagają konsekwentnego szkolenia od szczeniaka.

W klasyfikacji FCI dogi umieszczono w grupie 2 pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy oraz w sekcji 2 molosowatych. W ramach tej sekcji dogi zostały podzielone na mastify i psy górskie. Kynolodzy spierają się co do tego jakie rasy należą do dogów. Niektórzy do dogów zaliczają całą sekcję 2, do której należy także ogromny mastif tybetański oraz mały buldog angielski. Wszyscy zgadzają się jednak, że do dogów zaliczają się następujące rasy:

 • dog niemiecki,
 • dog argentyński,
 • dog de Bordeaux,
 • dog tybetański,
 • dog z Majorki,
 • dog kanaryjski.

Dog niemiecki - najbardziej znany przedstawiciel dogowatych

Dog niemiecki uważany jest za największego psa na świecie. Jego wzrost dochodzi do 90 cm, zaś waga do 70 kg. Pies ten odznacza się niezwykle elegancką sylwetką, szlachetnym wyglądem i mocną budową. Jego sierść jest bardzo krótka, gładka i lśniąca. Wzorzec rasy dopuszcza 5 rodzajów umaszczenia:

 • żółty z czarną maską,
 • żółty pręgowany z czarną maską,
 • arlekin czyli biały w czarne łaty, arlekin szary w czarne łaty jest również odpuszczony lecz niezbyt pożądany,
 • czarny o błyszczącej, intensywnej czerni,
 • błękitny stalowy.

Dog niemiecki posiada ogromnie przyjazny i czuły charakter. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Uwielbia zabawę i pragnie, aby okazywano mu zainteresowanie, jednocześnie potrafi być bardzo spokojny. Jest to pies inteligentny, posłuszny i łatwy do szkolenia. Mimo dużych rozmiarów rasa ta nadaje się na pierwszego psa, jednak początkujący opiekun musi być odpowiedzialny i mieć czas na szkolenie psa. Dog niemiecki może mieszkać w mieszkaniu w mieście jeśli zapewni mu się spacery. Szczeniak tej rasy kosztuje 5000 – 9000 zł w hodowli zarejestrowanej w FCI (aktualizacja cen: czerwiec 2021).

Najciekawsze rasy dogów

Dog argentyński to duży, biały pies, który w Polsce znajduje się na liście psów niebezpiecznych. Były to psy hodowane do walki, które nadal mogą wykazywać agresję, szczególnie wobec innych zwierząt. Psy te wymagają odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna, który potrafi je właściwie wyszkolić.

Dogue de Bordeaux to świetny pies rodzinny - spokojny, oddany opiekunowi, dobry towarzysz dla dzieci. Mimo wielkości może mieszkać w mieście. Wystarczą mu zwykłe spacery. Pies ten ma przyjazny, uczuciowy charakter i nie znosi samotności. Opiekun musi mieć dla niego czas. Szczeniak kosztuje około 6500 zł.

Dog kanaryjski to raczej pies użytkowy i pracujący, który pełni rolę obrońcy lub stróża. Jest to pies bardzo oddany opiekunowi, lubiący zabawę i łatwy do szkolenia. Jest to duży i silny pies, który w Polsce znajduje się na liście ras niebezpiecznych. Dlatego szkolenie tego psa należy powierzyć specjaliście. Wbrew pozorom na on przyjazny charakter. Może mieszkać z kotami i psami jeśli przyzwyczai się do nich od małego. Może mieszkać w mieście jeśli zapewni mu się możliwość intensywnego wybiegania się.

Dog z Majorki to silny pies obronny, jednak prawidłowo szkolony staje się czułym i przyjaznym psem rodzinnym. Pies ten dostosowuje się to temperamentu opiekuna. Z uwagi na siłę psa, rasa ta nie jest zalecana początkującym. W Polsce rasa ta jest bardzo mało znana.