Gurami - opis, wymagania, pielęgnacja, opinie akwarystów

Egzotyczne rybki akwariowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Przybierają piękne barwy a obserwowanie ich życia sprawia sporo radości. Co równie ważne, do wyboru jest wiele interesujących gatunków. W niejednym domowym zbiorniku pływają azjatyckie gurami. To zwierzęta dla hobbystów mających pewne doświadczenie hodowlane. Jednakże ich wymagania nie są bardzo trudne do spełnienia. Wszystko, co trzeba wiedzieć na ich temat znajduje się w tym i innych naszych artkułach.

Egzotyczna ryba akwariowa

Gurami to nazwa, która nie odnosi się wyłącznie do jednej ryby. Jest to, bowiem grupa gatunków należących do rodziny guramiowatych. Wszystkie są zwierzętami słodkowodnymi. Ich naturalnym środowiskiem są obszary Azji Południowo-Wschodniej. Zamieszkują wody stojące, bardzo często odznaczające się niską zawartością tlenu. Niektóre guramiowate spotyka się nawet na polach ryżowych. Takie gatunki jak gurami dwuplamisty czy całujące cieszą się powodzeniem wśród akwarystów. W sprzedaży można znaleźć kolorowe odmiany typowo hodowlane. Najbardziej znane i popularne to gurami złote lub czerwone.

Interesujące nas zwierzęta są wszystkożerne. Warto też wspomnieć o ich wyglądzie. Choć są grupą różnych gatunków, poszczególne okazy są podobne pod względem anatomicznym. Mają bocznie spłaszczone ciało i charakterystycznie wydłużone płetwy. Wersje brzuszne przekształciły się w nitkowate wyrostki. Tym sposobem stając się dodatkowym narządem dotyku. Warto też wiedzieć, że guramiowate wykształciły dodatkowy narząd oddechowy. Chodzi tu o tak zwany labirynt. Umożliwia pobieranie tlenu z powierzchni wody. To dzięki niemu opisywane ryby mogą bez problemu żyć w stojących zbiornikach jak jeziora, stawy, mokradła.

Opis wyglądu należy dopełnić kilkoma słowami na temat gabarytów Otóż większość gatunków gurami dorasta do około 15 cm długości. Jednakże niektóre odmiany hodowlane bywają znacznie większe. Na przykład rybki całujące mogą osiągać nawet 30 cm. Tymczasem największym gatunkiem akwariowym jest gurami olbrzymie. Jego długość czasem przekracza 60 cm. Jeśli chodzi o rozmnażanie to samice guramiowatych składają 1500-3000 jaj. Umieszczają je w pienistych gniazdach budowanych przez samce. Część gatunków opiekuje się ikrą i wylęgiem, często tylko samce się tym zajmują. Rozwinięcie powyższych tematów znajduje się na naszej stronie.

Jakie wymagania ma ryba akwariowa?

W domowym akwarium można hodować gurami marmurkowe(niebieskie), czerwone, księżycowe i kilka innych. Mimo występujących różnic gatunkowych, ryby mają bardzo podobne wymagania. Przede wszystkim potrzebują średniego lub dużego zbiornika. Dla większości odmian jego długość powinna wynosić minimalnie 120-150 cm. Przednia ściana akwarium dla gurami olbrzymich powinna mieć przynajmniej 200 cm długości. Spore znaczenie ma odpowiednia pokrywa zbiornika. Musi umożliwiać swobodną wymianę gazową. Jak już wspominaliśmy ryby pobierają tlen także bezpośrednio z atmosfery.

W naturze gurami żyją w stojących wodach. Dlatego też akwarium nie musi być mocno natlenione. Znacznie ważniejsza jest dokładna filtracja. Przede wszystkim ze zbiornika należy usuwać związki azotowe. Trzeba też pamiętać, że opisywane gatunki są ciepłolubne. Zatem zalecana temperatura wody to 25-30°C. Jeśli będzie za zimno ryby staną się osowiałe, podatne na choroby i przestaną jeść. Zwierzęta w kwestii odczynu wody są dość tolerancyjne. Optymalne pH utrzymuje się w przedziale 5,5-8. Hodowcy nie mogą zapominać o pewnej czynności. Chodzi tu o podmienianie zawartości zbiornika, nawet raz w tygodniu. Jednorazowo około 20%.

To właśnie niezbyt wygórowane wymagania sprawiają, że gurami zbierają dobre opinie wśród akwarystów. Kolejnym potwierdzeniem tych słów jest to, że nie są wybredne, jeśli chodzi o podłoże. W zupełności wystarczy im warstwa ciemnego żwiru. W akwarium powinny znaleźć się także różnorodne rośliny, korzenie, pędy bambusa, liście. Jak już wiadomo gurami są wszystkożerne, zjedzą glony, rureczniki, ochotki i larwy komarów itp. Rozmnażanie w warunkach domowych jest trudne. Po więcej informacji na jego temat zapraszamy na naszą stronę. Tam też rozwijamy wszystkie zagadnienia poruszone do tej pory.

Popularne rybki akwariowe i ich cena

Przyszedł czas by dokładniej opisać ryby guramiowate chętnie wybierane przez akwarystów. Pierwszy z nich to gatunek dwuplamisty. Jest też znany, jako gurami marmurkowe lub niebieskie. W naturze występuje w wodach Malezji, Wietnamu, Kambodży, Tajlandii. W akwariach dorasta zazwyczaj do około 13 cm długości. Ma niebieskozielone ubarwienie wspomagane przez ciemne plamy na tułowiu i ogonie. Zdarzają się ryby, które zamiast plam mają większe znaczenia o nieregularnym kształcie. Samce można rozpoznać po pomarańczowym obrzeżu na płetwie odbytowej. Gurami dwuplamiste nie są wybredne, jeśli chodzi o jedzenie, cena za rybkę to około 6 zł.

Teraz wspominane już gurami całujące. Ta ryba pochodzi z Tajlandii. Występuje także na Sumatrze, Jawie, Borneo oraz Półwyspie Malajskim. Zamieszkuje stawy, mokradła, wolno płynące rzeki. 

W naturze dorasta do 30 cm długości, odmiany akwariowe są mniejsze. Osiągają od 15 do 25 cm. Ciekawostką jest fakt, że przybierają dwa rodzaje ubarwień. W pierwszym są szaro-zielone, mają pionowe pasy na ciele oraz ciemne płetwy. Drugi wariant to ciało od biało-różowego po pomarańczowe a także przeźroczyste płetwy. Cena gurami całującego jest nieco wyższa niż marmurkowego. Za jedną rybkę należy zapłacić 8-12 zł.

Trzeba także wspomnieć typowo hodowlane gurami złote. Pisząc typowo, mamy na myśli to, że nie występuje w naturze. Ta ryba dorasta do 12-15 cm długości. Przeważnie jest spokojna i towarzyska. Czasami jednak samce atakują mniejsze osobniki i rywalizują z innymi przedstawicielami swego gatunku. Nazwa odmiany już sugeruje ubarwienie. Jest ono żółto-pomarańczowe a na brzuchu srebrzyste. Płetwy w barwie zielonkawo-żółtej. Zwierzęta pokrywają się także plamami. Pojedynczy okaz gurami żółtego kosztuje około 8 zł. Po dokładniejszy opis wymienionych i innych gatunków guramiowatych zapraszamy na naszą stronę.