Przydatne i ozdobne pompy fontannowe

Pompa fontannowa to urządzenie, które składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest sama pompa, która ma podnosić słup wody na określoną wysokość, a drugim system rurek mający tworzyć fontannę. W zależności od producenta, przeznaczenia i wielkości pompy, konstrukcje znacząco różnią się od siebie i pod tą nazwą kryją się bardzo zróżnicowane produkty.

Pompa fontannowa do małego oczka wodnego może wyglądać jak filtr wewnętrzny z deszczownią. W małym zbiorniku nie ma potrzeby montowania urządzeń o dużym przepływie. Są też pompy, które podpinamy pod osobny system fontannowy i filtry ciśnieniowe czyszczące wodę w zbiorniku.

Takie urządzenie może być albo estetycznym dodatkiem, albo niezbędnym elementem wyposażenia zbiornika. Wszystko zależy od tego jak duże jest oczko lub staw i jakie ryby w nim pływają. Karasie mają inne wymagania niż karpie koi, czy orfy. Zawsze jednak płynąca woda jest ważna w zimie, gdy tafla zamarza i płynący strumień to miejsce, gdzie pompujemy natlenioną wodę pod lód.

Różne pompy do wielu zastosowań

Cena a jakość i zastosowanie

Małe pompki fontannowe działają jak filtr wewnętrzny. Kładziemy je na dno zbiornika, a przez rurkę na ich środku wypływa woda strumieniem, który możemy regulować. Niekiedy takie pompy są wyposażone w gąbki – głównie ochraniające mechanizm pompy przed zablokowaniem – a niekiedy mają wyłącznie dziurki, przez które woda wpływa do wirnika i jest pchana w górę.

Taka pompka nadaje się wyłącznie do tworzenia fontanny, ponieważ na wylocie nie może być za duże ciśnienie. Jeżeli podepniemy ją do filtra, gdzie napotka brudne gąbki i inne „przeszkody” jej wydajność mocno spadnie i przestanie spełniać funkcję „przepychacza” wody.

Mała pompka sprawdzi się również jako skimmer, nawet nie w roli oczyszczacza tafli, a bardziej odstraszacza kota lub komarów. Najłatwiej jest takie urządzenie poznać po… cenie. Przy pompie o większej mocy po prostu nie ma mowy, żeby kosztowała mniej, niż powiedzmy 100 zł. Oczywiście cena pompy Oase będzie inna, niż cena urządzenia „no name”, ale raczej poniżej 100 zł nówki sztuki nie znajdziemy.

W tej kategorii możemy wybrać urządzenie nieznanej marki, ale tacy producenci jak Aquael, Aqua Nova, Hailea, Eden czy Invital mieszczą się w przedziale lub wykraczają o 50 zł.

Fontanna i coś więcej

Powyżej 100 zł – 300 zł zaczynamy pułap cenowy oczka wodnego i pomp, które już mogą stworzyć fontannę z prawdziwego zdarzenia lub zasilić wodospad, który planujemy zrobić sobie przy brzegu zbiornika. Drobne osady nie zaszkodzą wirnikowi i będzie działała sprawnie, ale warto zabezpieczyć ją przed większymi zanieczyszczeniami.

Taką pompę fontannową stawiamy w wybranym miejscu pod wodą i wystawiamy – często teleskopową – rurkę nad wodą ciesząc się piękną fontanną. Najczęściej można podpiąć fontannę pod pompę lub przeznaczyć ją do innych zastosowań np. awaryjnego wypompowywania części wody.

Często jednak konstrukcja nie daje za dużego pola do manewru, a inne elementy możemy dołączyć tylko po dość skomplikowanej adaptacji do innych zadań. Także łączenia z wężami nie wytrzymują większego ciśnienia i nie powinno się na wylocie dawać jakichkolwiek blokad w przepływie.

Tutaj nie tylko wybierzemy między Aquael, czy Hailea, ale dochodzą też Eheim, Oase i wielu innych producentów.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Robocze pompy fontannowe

Kolejna grupa pomp, to konie robocze, które mogą ciągnąć fontannę i filtr ciśnieniowy. Nadają się do oczka wodnego i stawu. Oczywiście im większe potrzeby przemiału wody na godzinę, tym droższy sprzęt, ale nie jest to jedyny wykładnik. Zaopatrując się w porządną pompę, zwróćmy uwagę na różne detale.

Ważny jest sposób podłączania węży do urządzenia. Nie chcemy, żeby opaski zaciskowe zaszły rdzą a uszczelki przepuszczały strumienie wody. Tym bardziej że droższe urządzenia można stosować zarówno nad, jak i pod wodą. Jeżeli nie chcemy mieć pompy zanurzonej, to tym bardziej szczelność ma znaczenie.

Można oczywiście podzielić wąż odprowadzający wodę z pompy na różne urządzenia, ale po co, skoro producenci oferują wiele wyjść w samym urządzeniu. Powinny dawać możliwość sterowania ilością wyprowadzanej wody dla każdego z nich osobno. Sprawdź także ten artykuł na temat napowietrzacza do akwarium.

Rozwiązania alternatywne

Przy większych zbiornikach lepiej zainwestować w porządną pompę, a fontannę dokupić osobno. Wystarczy połączyć je rurą, a w razie uszkodzenia fontanny pompa jest cała i zdrowa. Ważny jest też sposób zasysania wody do urządzenia.

Pompa może być w specjalnej obudowie ochronnej zapobiegającej dostaniu się dużych cząstek do wirnika lub mieć specjalną siatkę ochronną, trochę podobną do tej w zmywarkach. Takie rozwiązanie gwarantuje odpowiedni przepływ wody i bezpieczeństwo urządzenia.

Przy tym pułapie cenowym każdy producent ma coś ciekawego w ofercie. Można skorzystać z rozwiązań Aquael, Oase, Hailea czy Tetra. Oczywiście wydajności nie zawsze idą w parze z ceną urządzenia. Wiele zależy od czystości zbiornika, umiejscowienia pompy, wielkości oczka czy stawu, wysokości podnoszenia słupa wody.

Bezcenna wygoda korzystania

Niezależnie od tego, jakie funkcje ma spełniać wybrane urządzenie, najlepiej wybrać takie, do którego nie będziemy musieli często zaglądać. Im lepsza, mocniejsza obudowa i wydajność, tym wygodniejsze użytkowanie. Pompy fontannowe mogą być zaskakująco wielofunkcyjne.

Dodatkowo, gdy w przyszłości będziemy chcieli wzbogacić się o filtrację, to pompa będzie jak znalazł. Jak już wspomnieliśmy, możemy stworzyć fontannę na pojedynczym słupku lub zrobić wodospad, który pięknie natleni wodę, dając dodatkowe walory estetyczne zbiornikowi.

Warte rozważenia jest też stworzenie przy brzegu systemu filtracji panelowej, gdzie stawiamy pojemniki z materiałami filtracyjnymi jeden na drugim, a na samą górę wyprowadzamy rurę z deszczownią. Woda grawitacyjnie opada na dno zbiornika, gdzie możemy stworzyć fontannę lub wodospad, formując w odpowiedni sposób wylot. Mamy wówczas nie tylko ładny efekt, ale też doskonały filtr.

ikona podziel się Przekaż dalej