1. Akwarium roślinne — co warto wiedzieć o tym wyjątkowym tworze?
  2. Jak założyć akwarium roślinne?
  3. Jakie dodatki są ważne w akwarium roślinnym?
  4. Jakie rośliny akwariowe warto mieć?

Akwarium roślinne — co warto wiedzieć o tym wyjątkowym tworze?

Akwarium roślinne, nazywane również akwarium holenderskim, to fantastyczna opcja dla osób, które lubią coś hodować i do gustu przypadła im wizja roślin pod wodą. Akwarium holenderskie to duża liczba roślin w szklanym pojemniku zalanym wodą. Trend ten przybył do naszego kraju ok. 20 lat temu. Miłośnicy roślin, jak i akwaryści chętnie podłapali pomysł. Obecnie sporo osób ma w swoich domach akwaria roślinne. Stawia się w nich na ukazanie roślin, jednak wymaga to czasu i odpowiedniej pielęgnacji oraz troski. Wymarzone akwarium roślinne jest trudne do uzyskania, ponieważ kupowane sadzonki są stosunkowo małe, często też nie chcą się przyjmować. Trzeba zwracać uwagę na parametry wody, zawarte w niej składniki odżywcze, aby rośliny bez problemu mogły się odżywiać. Istotne są też częste podmiany wody. Szeroką ofertę znajdziesz na https://allegro.pl/listing?string=akwarium%20roślinne.

Jak założyć akwarium roślinne?

Założenie akwarium roślinnego nie jest najłatwiejszym zadaniem. W przypadku akwariów roślinnych ważny jest podział harmoniczny. Chodzi o odpowiedni podział odcinka na dwie części względem złotego podziału. Główny element akwarium, główna roślina nie może stać na środku i być w centrum. Kolejny kluczowy element to "ścieżka Leidejska". Jest to zasada, którą pierwszy raz zastosowano na wystawie lilii wodnych. Chodzi w niej o to, by zastosować odpowiednie ułożenie roślin względem horyzontu.

Akwarium roślinne nie może być monotonne. Trzeba tutaj postawić na kilka typów roślin w rozmaitych barwach i kształtach. Jest to ważne, ponieważ tylko wtedy będą tworzyć ciekawą, a zarazem spójną kompozycję.

Jakie dodatki są ważne w akwarium roślinnym?

W przypadku akwarium holenderskiego, jak i standardowego akwarium rybnego bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu można podziwiać gatunki roślin w akwarium. Jednak to nie jedyne zadanie światła. Wymagające rośliny potrzebują mocnego i efektywnego światła do wzrostu. W akwarystyce świetnie sprawdzają się diody CREE. Dodatkowo w akwariach roślinnych istotne są filtry do oczyszczania wody oraz grzałki zapewniające idealną temperaturę. Jak widać, wzrost roślin uzależniony jest od takich narzędzi. 

Jakie rośliny akwariowe warto mieć?

W akwarystyce wyróżnić można kilka typów roślin:

  • rośliny pierwszoplanowe — niskie gatunki umieszczane w przedniej części, większość z nich wymaga sporej uwagi oraz regularnego nawożenia,
  • rośliny drugoplanowe — sadzi się je pośrodku zbiornika, szybko się rozrastają, potrzeba im sporo przestrzeni,
  • rośliny wysokie — zwykle zajmują tylną część akwarium, świetnie spisują się podczas takich zadań, jak maskowanie osprzętu niezbędnego w akwarium, takiego jak filtry czy grzałki,
  • rośliny pływające — mają spore wymagania względem wielkości akwarium,
  • epifity — najciekawsze rośliny, przystosowane do życia i rozwoju na elementach dekoracyjnych, takich jak kamienie, korzenie czy konary.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej