Rozdymkowate - gatunki ryb, wymagania, opis, zdjęcia, porady

W każdym domu i mieszkaniu da się znaleźć miejsce dla akwarium. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem tego zbiornika. Późniejsze kompletowanie wyposażenia i wybieranie zwierząt daje dużo satysfakcji. Zachętą jest też to, że w warunkach domowych mogą żyć rozmaite, ciekawe gatunki. Często pochodzące z tropikalnych części świata. Najlepszym potwierdzeniem tych słów są ryby rozdymkowate. Sprawdzamy jak wyglądają i w jakich odmianach występują.

Tropikalne kręgowce do akwarium – wygląd i charakter

Rozdymkowate to ryby zaliczane do rodziny kostnoszkieletowych należące do rzędu rozdymkokształtnych. Ta spora grupa składa się z około 200 gatunków występujących w 27 rodzajach. Są to głównie okazy morskie, choć spotykane są zwierzęta preferujące środowisko słodkowodne. Większość interesujących nas gatunków jest trująca, wytwarza niezwykle groźną dla człowieka neurotoksynę. Te ryby kostnoszkieletowe w naturze występują w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego i Indyjskiego. Niektóre pojawiają się w akwariach na całym świecie.

Rozdymkowate najlepiej czują się w ciepłych wodach, wśród raf koralowych. Gdy pojawia się zagrożenie potrafią się bronić i korzystać z trucizny. Kilka ciekawych gatunków to na przykład:

  • Takifugu niphobles – ma żółte ubrawienie z ciemnymi plamkami z wierzchu i biały brzuch,
  • Arotron nakrapiany – występuje w odmianie ciemnej nakrapianej i prawie jednolicie żółtej,
  • Arotron wielki – może dorastać do 120 cm długości i ważyć nawet 10 kg,
  • Kolcobrzuch nakrapiany – jest szarawy lub brązowy z białymi albo niebieskimi plamami,
  • Kolcobrzuch słodkowodny – z wierzchu żółty lub zielony, brzuch białawy albo żółty,
  • Rozdymka walentynka – z wierzchu pasiasta w brązowe plamy, brzuch biały.

W internecie można znaleźć zdjęcia innych, ciekawych rozdymkokształtnych. Takich jak chociażby canthigaster compressa i canthigaster papua. Ryby z tej grupy różnią się wyglądem, lecz mają pewne wspólne cechy anatomiczne. Ich ciało jest zazwyczaj nagie, czasem część brzuszną pokrywają kolce. Płetwa grzbietowa i odbytowa są słabo rozwinięte. Rozdymkowate mają kulisty kształt i szczęki w kształcie dzioba. Poza tym, że większość jest trująca, w chwili zagrożenia potrafią zwiększyć swe rozmiary poprzez zasysanie wody. Niektórzy przedstawiciele opisywanej rodziny mają agresywny charakter. Więcej na temat ich wyglądu można dowiedzieć się na naszej stronie.

Nietypowa ryba akwariowa – rodzaje, wymagania, pielęgnacja, cena

Część rozdymkowatym nadaje się do życia w akwarium. Zdobywają pozytywne opinie wśród akwarystów. Na początek przedstawiamy dwa, popularne gatunki.

  • Kolcobrzuch dwuplamy – pochodzi z południowo-wschodniej Azji, osiąga 8 cm długości. Ma owalne ciało, dużą głowę i wyłupiaste oczy. Jego podbrzusze jest białe a wierzch zielono-brązowy z żółtymi wzorami,
  • Kolcobrzuch karłowaty – dorasta maksymalnie do 2,5 cm długości. Ma żółto- złote ubarwienie z widocznymi, brązowymi plamami.

Powyższa lista rozdymkokształtnych do akwarium jest krótka. Należy, więc uzupełnić ją o kolejne dwie odmiany. Jest to:

  • Kolcobrzuch brunatny – pochodzi z dorzecza Konga i dorasta to 15 cm długości. Choć ten drapieżnik potrzebuje sporego akwarium zbiera dobre opinie. Żyje wyłącznie w słodkiej wodzie.
  • Jeżówka amazońska zwana też brazylijską – w naturze zamieszkuje obszary dorzecza Amazonki. Osiąga 14 cm długości, lubi zagrzebywać się w piasku. Jako ryba akwariowa nadaje się do życia z innymi gatunkami tej samej wielkości.

Popularne gatunki i ich zdjęcia za nami, trzeba, więc przedstawić podstawowe wymagania ryb rozdymkowatych. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia woda, słodka lub słona w zależności od odmiany. Optymalna temperatura musi utrzymywać się w granicach 22-28°C. Zalecane pH dla ryb morskich to wartości od 6 do 7,5 a dla słodkowodnych najlepszy jest odczyn neutralny. Po zapewnieniu odpowiednich warunków, pielęgnacja nie jest mocno skomplikowana. Więcej informacji na temat opieki nad rybkami opublikowaliśmy na naszej stronie. Tam też znajduje się cena poszczególnych gatunków.