Czyszczenie akwarium - doradzamy jak wyczyścić akwarium krok po kroku

Jak dbać o czystość w akwarium? Jest na to przynajmniej kilka sposobów. Można hodować odmiany rybek żywiące się glonami. Ważne jest racjonalne karmienie, podawanie takie ilości by resztki nie opadały na dno. Nie należy zapominać o stosowaniu filtrów. Jednakże nawet te czynności nie zapobiegną gromadzeniu się brudu. Zatem co jakiś czas konieczne jest czyszczenie akwarium. Poniżej opowiadamy jak robić to krok po kroku.

Jak często trzeba myć akwarium?

Zanim przejdziemy do częstotliwości należy wspomnieć, że czyszczenie akwarium dzielimy na dwa rodzaje prac. Do pierwszego zalicza się regularne odmulanie dna i mycie filtra. Nie można przy tym zapominać o usuwaniu glonów z szyb i elementów wyposażenia zbiornika. Tymczasem drugą odmianą prac jest podmiana wody. Przeprowadza się ją etapami. Zanim właściciel zabierze się do tego, musi zaopatrzyć się w pomocne akcesoria. Takie jak dwa wiadra, na świeżą wodę i tę z akwarium. Potrzebny jest także pojemnik na dekoracje, szczotka, gąbka, odmulacz, czyścik do szyby.

Jak często trzeba czyścić akwarium? To w dużej mierze zależy od jego wielkości. Duże zbiorniki porządkuje się rzadziej niż te mniejsze. Dlatego, że łatwiej uzyskać w nich warunki zbliżone do naturalnych. Spore akwaria pomieszczą roślinność filtrująca wodę. Będzie także pochłaniać różne szkodliwe związku. W tym także odchody rybek. W takim środowisku równowaga biologiczna będzie utrzymywała się samodzielnie. Rola właściciela sprowadza się do tego by, co jakiś czas wyławiać z akwarium martwe fragmenty roślin. Natomiast małe zbiorniki wymagają więcej pracy. Nadal ważny jest też podział wspomniany powyżej.

Akwarium od środka zazwyczaj trzeba czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Usuwa się wtedy zabrudzenia z glonów, odmula dno itp. Przy okazji warto przeprowadzić mycie z zewnątrz każdej szyby. Jeśli zaś chodzi o podmianę wody, przeprowadza się ją średnio, co trzy tygodnie. Jednorazowa wymiana całej wody szkodzi rybom, może wręcz przyczynić się do ich śmierci. Dlatego też podmienia się wodę w ilości nie większej niż 1/3 pojemności zbiornika. Dzięki temu mikroflora bakteryjna nie zostanie zniszczona. Woda przygotowana do wlania do akwarium musi odstać w wiadrze przynajmniej dobę. W tym czasie ulotni się z niej chlor.

Czyszczenie akwarium krok po kroku

Pierwszą czynnością jest przygotowanie świeżej wody. Kolejne kroki rozpoczynające mycie akwarium to:

    Odprowadzenie części wody ze zbiornika, nie więcej niż 1/3. W trakcie trzeba delikatnie obchodzić się z rybkami, nie zaleca się ich odławiania. Należy zwracać uwagę czy nie zostały zassane przez wąż odprowadzający.
  • Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie dekoracji i elementów użytkowych. Takich jak kamienie, muszle, grzałki, termometry. Trzeba dokładnie wyczyścić je z glonów i innych zabrudzeń. Zużyte akcesoria warto zamienić na nowe.
  • Po akcesoriach przychodzi czas by myć akwarium od środka. Usuwa się zabrudzenia z szyb i wszelkich, trudnodostępnych zakamarków. Trzeba także odczyścić lustro wody z kamienia i innych pozostałości. W tym etapie przyda się specjalny czyścik magnetyczny lub w formie skrobaka z żyletkami. Nigdy nie jest zalecany żaden chemiczny płyn do mycia. Po ściankach i zakamarkach można przejść do czyszczenia filtra. Najprostsze urządzenia doprowadza się do porządku bardzo szybko. W tych bardziej skomplikowanych domycia wymaga kilka różnych elementów. Filtr przed wznowieniem pracy może wymagać rozruchu.

    Po wyczyszczeniu akwarium i akcesoriów z kamienia i glonów przychodzi czas na kolejne działania. Należy do nich:

      Odmulanie dna zbiornika za pomocą węża z odmulaczem. Z rybkami nadal trzeba obchodzić się delikatnie. Nie mogą zostać zassane w trakcie czyszczenia.
  • Dolanie do zbiornika wody, która odstała przynajmniej dobę.
  • W wielu wypadkach konieczne jest dodatkowe uzdatnienie wody.
  • Czyszczenie akwarium kończy się na przetarciu szyb z zewnątrz. Tylko tu może przydać się płyn. Po tym pozostaje tylko dodać do wnętrza umyte lub nowe elementy dekoracyjne. Nasz krótki poradnik dotarł do końca. Szczegółowe informacje o czyszczeniu akwarium znajdują się na naszej stronie.