Karmy bezzbożowe - lista i opis znanych produktów

Odpowiednie żywienie zwierząt domowych jest jednym z obowiązków opiekuna. Każda osoba dbająca o psa czy kota powinna przyswoić podstawową wiedzę. Co pupil może jeść a czego nie należy mu podawać. Następnym krokiem jest zdecydowanie się na konkretny pokarm. W sklepach zoologicznych i nie tylko jest wiele opcji do wyboru. Jedną z nich są coraz chętniej wybierane karmy bezzbożowe. Które produkty cieszą się największym uznaniem?

Karma bezzbożowa dla psów i kotów

Karmy bezzbożowe zajmują coraz ważniejsze miejsce w asortymencie sklepów zoologicznych. Co już można wywnioskować po nazwie tej grupy produktowej, nie zawierają dodatków zbożowych. Przygotowuje się je głównie dla psów zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi. Zazwyczaj są bez pszenicy, jęczmienia czy żyta. Dlatego, że niektóre czworonogi nie radzą sobie z przyswajaniem tych składników. Owe pokarmy podaje się także zwierzakom uczulonym na gluten. W sprzedaży znajduje się mokra bądź sucha karma bez zbóż. Umożliwia dopasowanie do wieku, rasy oraz wielkości pupila.

Wspomnieliśmy, że karmy niezawierające zbóż powstają głównie z myślą o psach. Co w takim razie z kotami? Te czworonogi to rasowi mięsożercy, zatem ten składnik jest dla nich najważniejszy. Dostarcza niezbędne białko, taurynę, tłuszcze nasycone i nienasycone. Owszem, w diecie kotów goszczą węglowodany, ale nie może być ich dużo. Co za tym idzie, zboża zawierające sporo tego składnika nie są wskazane. Poza mięsem, w pokarmie może znajdować się niewielki dodatek niektórych warzyw i owoców. Oczywiście w sklepach dostępne są karmy dla kotów zawierające pewne ilości zbóż. Wytwórcy dodają je by obniżyć koszty produkcji.

Psy i koty to gatunki różniące się zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. W związku z tym inaczej kształtuje się ich jadłospis. Owszem, u psa mięso także jest podstawą, ale stanowi około 70% całości. Jest uzupełniane przez 25% warzyw i owoców i 5% zbóż. Taki rozkład wynika z tego, że pies jest wszystkożerny. Elementy składające się na 30% procent diety dostarczają potrzebne zwierzakowi węglowodany. W związku z tym zbóż należy unikać przede wszystkim w przypadku nietolerancji pokarmowej. Przy zmianie psiej diety zawsze też trzeba konsultować się z weterynarzem. Powyższe tematy rozwijamy na naszej stronie.

Najlepsza karma bezzbożowa dla psa

Naszą listę polecanych produktów otwierają karmy bezzbożowe dla szczeniąt. Takie jak:

    Husse Valp Digest – sucha karma zbierająca dobre opinie hodowców. Odpowiednia dla psów wszystkich ras. Nie jest szczególnie tania, za 7 kg trzeba zapłacić około 140 zł,
  • Rosie's Farm Puppy – wilgotna karma na bazie mięsa z kurczaka. Jest lekkostrawna i zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Cena za kilogram to około 15 zł,
  • Brit Care MINI Puppy Lamb Sucha – sucha karma dla szczeniąt małych ras. Za opakowanie zawierające 400 gramów pokarmu trzeba zapłacić około 14 zł.

Po karmieniu szczeniąt czas na dorosłe psy.

Na początek suche pokarmy bez pszenicy czy innych zbóż. Propozycją cieszącą się powodzeniem jest karma Orijen Regional Red. Występuje w ciekawych wariantach smakowych. Powstaje z jagnięciny, mięsa bizona czy też dzika. Niestety nie jest tania, bo za 2 kilogramy chrupek trzeba zapłacić około 120 zł. Polecaną opcją jest też Purizon Adult, pokarm bez zbóż i glutenu. Kilogram chrupek kosztuje około 25 zł. Warto też wspomnieć o karmie Canagan Scottish Salomon. Zbiera dobre opinie wśród hodowców i opiekunów. Dwukilogramowe opakowanie kosztuje około 67 zł. To jeszcze nie koniec przykładowego zestawienia.

Najlepsza mokra karma bezzbożowa to między innymi:

  • Animonda vom Feinsten Light Lunch – zbilansowany, lekkostrawny posiłek dla średnich i małych ras. Kilogram karmy kosztuje około 19 zł,
  • Dolina Noteci Premium Perfect Care Adult – z jagnięciną i olejem z łososia.Za kilogram tej pełnowartościowej karmy trzeba zapłacić około 19 zł,
  • Wolf of Wilderness „The Taste Of Scandinavia” – stworzona z mięsa kurczaka, łososia i renifera. Kilogram tego pokarmu kosztuje około 18 zł.

Pełną listę najlepszych karm bezzbożowych opublikowaliśmy na naszej stronie.