Ryby morskie - lista ryb, charakterystyka, zdjęcia, porady

Hodowla morskich ryb akwariowych wymaga doświadczonego akwarysty i znacznych kosztów. Akwarium morskie zachwyca barwami raf koralowych i kolorowych ryb. Jednak dobór ryb jest sprawą bardzo ważną, tak aby uniknąć walk między rybami, chorób, plagi szkodników czy też niszczenia koralowców. Doradzamy czym się kierować przy doborze ryb. Przedstawiamy nazwy i odmiany ryb, które są dobre dla początkujących akwarystów morskich.

Jak dobrać ryby morskie do akwarium - hodowla, wymagania

Akwarium morskie - ceny ryb i osprzętu

Akwarium morskie zakładają zwykle doświadczeni akwaryści lub osoby zamożne, które mogą opłacić profesjonalne usługi. Warto pamiętać, że ryby morskie kosztują znacznie drożej niż ryby do akwarium słodkowodnego. O ile rybki akwariowe słodkowodne można kupić już od 3 zł za sztukę, to najtańsze ryby morskie można kupić za 29 zł, zaś ich ceny dochodzą do kilku tysięcy zł. Najdroższe są piękne ryby ozdobne jak Pygoplites Diacanthus w żółto niebieskie pasy.

Na Allegro ceny ryb morskich dochodzą do 1800 zł. Średnio rybka morska kosztuje około 200 zł, dlatego też zarybienie akwarium morskiego to niebagatelny koszt. Biorąc pod uwagę osprzęt, zakładanie akwarium morskiego stanowi koszt rzędu kilku tysięcy zł.

Jak wybrać ryby akwariowe morskie

Wybór organizmów, które będą żyły w akwarium morskim, należy zaplanować przed założeniem akwarium. Najlepsze będą takie gatunki, które mają podobne wymagania i nie dochodzi między nimi do walk. Morskie ryby akwariowe są dość odporne na choroby i długo żyją, jeśli mają zapewnione dobre warunki oraz odpowiednią karmę. Dla większości ryb kupuje się pokarmy mrożone, zaś tylko nietkóre gatunki, jak chelmony czy zanclusy, wymagają specjalnej diety. Odmiany ryb morskich nie są tak popularne jak ryby słodkowodne, dlatego ich nazwy najczęściej nie mają polskich odpowiedników.

Pięknym elementem akwarium są ozdobne koralowce. Niestety niektóre ryby je podskubują doprowadzając do ich śmierci. Dlatego też stosuje się różne typy akwariów morskich jak: akwarium rafowe i akwarium z samymi rybami.

Najlepsze kryterium doboru ryb

Dużym błędem początkujących akwarystów morskich jest chaotyczny dobór ryb. Ryby kupujemy bo podobają się ich nazwy, kolory, odmiany. Ryby niedobrane charakterem lub względem wymagań sprawią, że filtracja nie będzie wystarczajaca, ryby zaczną chorować, podgryzać korale, zaczną się walki ryb.

Wybierając ryby morskie bierzemy pod uwagę:

  • wielkość ryb dorosłych i dobieramy je do wielkości akwarium,
  • porównywalny temperament, tak aby ryby spokojne nie zostały zdominowane przez odmiany dynamiczne,
  • dietę ryb, pamiętajmy, że niektóre ryby mogą zjadać polipy korali lub inne ryby czy zwierzęta akwariowe,
  • środowisko naturalne ryb - na przykład ryby żyjące w skałach muszą mieć dużą ilość żywej skały, ryby z wód wolno płynących nie będą się czuły dobrze w akwarium z większym prądem wody.

Ryby morskie - najlepsze gatunki do akwarium morskiego

Błazenek - popularne ryby akwariowe morskie

Błazenek (Amphiphrion ocellaris - Ocellaris Clownfish błazenek) to mała rybka akwariowa odpowiednia do akwariów rafowych. Cena zaczyna się od 50 zł. Te pomarańczowe rybki w czarne pasy zostały spopularyzowane przez film Gdzie jest Nemo. Hodowla tej rybki nie sprawia trudności i są to rybki dobre dla początkujących akwarystów morskich.

Błazenek wymaga dużego akwarium, co najmniej 80 l oraz wody o temperaturze 24-28°C. Rybka dorasta do 5 cm długości i jest wszystkożerna i niewybredna co do pokarmu. Jest to rybka spokojna i w akwarium wymaga różnie łagodnego towarzystwa. W naturze żyje w grupach, dlatego też w akwarium lepiej hodować ją w grupach, co najmniej 6 rybek. Jej wymagania to: dobre filtrowanie, obecność żywej skały i odpieniacz. Wystarczają mu standardowe parametry wody. Błazenek łatwo rozmnaża się w akwarium.

Siganus vulpinus czyli popularny borsuk

Popularna ryba z rodziny syganowanych, skutecznie kontroluje populację glonów włosowatych i valonii w akwarium. Rybka ta zmienia kolor. W ciągu dnia jest jaskrawo żółta z głową w białe i czarne pasy. Natomiast wieczorem i w nocy przybiera szaro czarne plamy maskujące. Warto wiedzieć, że jest to ryba jadowita, która posiada jad w płetwie grzbietowej. Zanim kupisz tę rybę, zwróć uwagę czy dziecko nie wkłada ręki do akwarium.

Jest to mało agresywna ryba, łatwa do hodowli. Wymaga akwarium co najmniej 400 litrów. Dorasta do 22 cm długości. Obecność jadu sprawia, że borsuk może być trzymany z rybami agresywnymi, które go omijają. Borsuk lubi obgryzać koralowce LPS, dlatego też wymaga zróżnicowanej diety, aby zminimalizować problem.

Chaetodon auriga (Auriga Butterflyfish)

Jest to ryba rekomendowana do dużych zbiorników z wodą o temperaturze 22-26°C. Ryby te są często kupowane, gdyż zjadają aiptasie, które są plagą akwarium. Niestety po uporaniu się z tym problemem, będą zjadały koralowce i inne pożyteczne organizmy.

Jest to spokojna ryba, która dorasta do długości 20 cm. Jest średnio trudna do hodowli, odporna na stres i choroby.

Babki

Babki to podłużne ryby denne. Cryptocentrus Cinctus oraz Cryptocentrus cinctus (Yellow Prawn Goby) to ryby z rodziny babkowatych, łatwe do hodowli, łagodne, dorastające do 7,5 cm długości. Wystarczy im akwarium 120l z wodą o temperaturze 22-26°C. Rzadko walczą z innymi rybami, są jednak terytorialne i mogą dojść do walk z własnym gatunkiem. Akwarium musi mieć przykrywę, gdyż rybki potrafią wyskakiwać.

Babki, a szczególnie Valenciennea sexguttata, czyszczą piasek w akwarium przeżuwając go. Czynność ta ma jednak wady, gdyż rybki kopią doły w piasku, usypują górki, obsypują koralowce piaskiem, zaś w wodzie unoszą się ziarenka piasku.

Atrakcyjne wizualnie są babki zwane neonami goby, które mają świecący pas wzdłuż ciała. Są one bardzo pożyteczne, gdyż wyjadają pasożyty z innych ryb. Te nieduże rybki polecane są do małych zbiorników. Potrafią się rozmnażać w akwarium.