Małe koty - lista ras, opisy, zdjęcia, porady

Hasło „małe koty” przywodzi na myśl przede wszystkim młode czworonogi. Urocze maluchy, które dopiero poznają świat. Oczywiście to skojarzenie jest słuszne, ale nie stanowi jedynej definicji. Trzeba, bowiem wiedzieć, że istnieją rasy mające niewielkich przedstawicieli. Niektóre zwierzaki odznaczają się małą wagą, krótkim tułowiem, łapami i ogonem. Warto, zatem dowiedzieć się więcej na ich temat. Można to zrobić czytając ten i inne nasze artykuły.

Urocze kociaki

Dokładniejszy opis należy zacząć od tego, że małe koty dzielą się na dwie główne grupy. W pierwszej znalazło się miejsce dla zwierzaków należących do ras naturalnych. Innymi słowy takich, które rozwinęły się samodzielnie, bez ludzkiej ingerencji. Natomiast do drugiej zaliczamy czworonogi wyhodowane przez człowieka. Rzecz jasna przedstawiciele obu grup różnią się rodzajem sierści i budową ciała. Mają jednak pewne cechy wspólne. Nieduże koty odznaczają się przyjacielskim usposobieniem i urzekającym wyglądem. Często przez całe życie wyglądają jak kocięta. Nie dziwi, zatem, że mają wielu miłośników na całym świecie. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Kotki należące do naturalnie małych ras cieszą się dobrym zdrowiem. Trzeba jednak pamiętać, że różne choroby mogą wystąpić u każdego zwierzaka, choć wcale nie muszą. Wiele też zależy od tego, w jakich warunkach żyje. Jeśli jest odpowiednio karmiony i pielęgnowany, schorzenia zdarzają się rzadko. W przypadku miniaturek wyhodowanych przez człowieka, ta kwestia wygląda inaczej. Powielana karłowatość osłabia organizm. Kociaki wymagają delikatnego traktowania, miewają problemy z sercem, mięśniami, układem kostny. Po urodzeniu muszą pozostawać przy matce przez 6 miesięcy. Co równie ważne, średnio żyją o kilka lat krócej od innych kotów domowych.

Naturalnie małe koty

Pisząc o naturalnie małych kotkach nie należy zapominać o dwóch, dość popularnych rasach. Ich zdjęcia można z łatwością znaleźć w sieci. Pierwsza to kot singapurski charakteryzujący się:

  • wagą utrzymującą się w przedziale 2-3,5 kg, różnice pomiędzy płciami są niewielkie,
  • jedwabistą, ale nie puszystą, srebrzystą sierścią, miękką z niezbyt gęstym podszerstkiem,
  • mocną budową ciała z wyraźnymi mięśniami widoczną pomimo niewielkiego rozmiaru,
  • inteligencją, wesołym usposobieniem, sporą aktywnością i przywiązaniem do opiekuna.

Dla kogo rasa singapurska będzie najlepsza? Te koty świetnie pasują do rodzin ze starszymi dziećmi.

Kolejne kotki, o których należy wspomnieć należą do rasy cornish rex. Choć nieco większe od singapurskich, ważą 2,5-4,5 kg, nadal są nieduże. Młode długo pozostają przy matce, są przyjacielskie i chętne do zabawy. Dorosłe osobniki wykazują się inteligencją, często okazują uczucia wobec opiekunów. Cornish rex to rasa, której przedstawiciele mają miękką, delikatną i lekko pofalowaną sierść. Okrywa przylega do ciała a umaszczenie przybiera dowolne warianty. Opisywane koty mają muskularny tułów, wysklepiony grzbiet i długie, szczupłe kończyny. Mają pewne szczególne wymagania. Z uwagi na wysoką temperaturę ciała trzeba chronić je przez zimnem i wilgocią.

Miniaturki kotów domowych

Najmniejszy kot na świecie a zarazem bardzo rzadki to pers miniaturowy. Dorosłe zwierzaki ważą od niespełna kilograma do maksymalnie dwóch. Kocięta można oddzielić od matki dopiero po 6 miesiącach. Gdy dorosną nadal będą potrzebować troskliwej i delikatnej opieki. Miniaturowy pers to silnie zmutowana rasa. Koty są podatne na urazy i choroby, im mniejsze tym ich odporność jest niższa. Ponadto żyją krócej niż zwykłe persy. Natomiast nie różnią się od nich w kwestii sierści i jej barw. Trzeb też dodać, że mają łagodny, przyjacielski charakter i stale potrzebują czułości. Zdjęcia tych czworonogów znajdują się na naszej stronie.

Kolejna miniaturka, o której trzeba wspomnieć to toy bobtail. Początek rasy leży w mutacji powstałej u rosyjskich, dzikich kotów. Zmutowany gen był, i nadal jest, powielany przez hodowców. Dorosłe osobniki, przez całe życie wyglądają jak młode w wieku 3 miesięcy. Mają krótkie tylne łapy oraz charakterystyczny, krótki ogon. Choć miniaturowe, to bardzo aktywne i psotne zwierzęta. Potrzebują dużo ruchu, wykazują się sporą zwinnością. Tak jak persy opisane powyżej, bobtaile są podatne na choroby i urazy. Dlatego opiekunowie muszą uważać podczas zabawy i mieć kociaki stale na oku. To jeszcze nie wszystko, co chcemy opowiedzieć o małych kotkach.

Ostatnie zwierzaki w naszym zestawieniu też w pewnym sensie są miniaturowe. To pochodzące z USA munchkiny, koty mające wyjątkowo krótkie nogi. Charakterystyczne cechy tej rasy to:

  • waga samców utrzymująca się w granicach 3-4 kg, masa ciała samic to zazwyczaj 2-3,5 kg,
  • niezbyt muskularna budowa ciała, pomimo krótkich łap koty mają proporcjonalne wymiary,
  • towarzyskie i pogodne usposobienie, inteligencja i bardzo mocne przywiązanie do człowieka,
  • krótki i przyjemny w dotyku włos okrywowy z gęstym podszerstkiem, dowolne umaszczenie.

Dokładny opis kotów wspomnianych w tym artykule i ich wymagania znajdują się na naszej stronie.