Lawa wulkaniczna - podstawowe informacje

Lawa wulkaniczna może być tak różna, jak korzenie do akwarium. Jedna jest jasnobrązowa i mocno porowata, a inna czarna z drobnymi dziurkami. Ta struktura i barwa mają duże znaczenie w przypadku aranżowania i planowania wymarzonego akwarium.

Czarna lawa najczęściej jest wybierana do aranżacji. Ciemny kolor wgląda lepiej z zielonymi roślinami i nie widać tak na niej zanieczyszczeń, jak w przypadku jaśniejszej wersji. Wielkość skały jest indywidualnym wyborem akwarysty. Niekiedy skleja się wiele małych kamyczków, a innym razem trafimy na pięknie uformowaną pojedynczą bryłę.

Zastosowanie lawy nie kończy się na samym wnętrzu akwarium. Może też służyć jako doskonały wkład do filtra w akwarium. Dzięki porowatej strukturze może być tak efektywna w utrzymaniu kolonii bakterii, jak niejedna ceramika. Ponadto masa takiej aranżacji jest o wiele mniejsza niż wtedy, gdy zrobimy ją z kamieni.

Zastosowanie w aranżacji

Masa lawy

Jasna lawa wulkaniczna stosowana jest coraz częściej w akwariach z biotopu Malawi. Zamiast umieszczać wiele ciężkich kamieni, można posklejać według uznania cząstki lawy (których masa będzie o wiele mniejsza). Nawet uzyskanie pionowej ściany z prześwitami jest o wiele łatwiejsze niż drążenie dziur w skałach.

Miękkość lawy powoduje, że można ją drążyć i tworzyć ciekawe kryjówki dla małych ryb. Tu ogromne znaczenie ma struktura wybranych części lawy. Niektóre mogą być bardzo drobne, a wówczas trudno wydłubać chociaż odrobinę. Natomiast kamienie o dużych dziurkach mają dużą tendencję do rozłupywania się na mniejsze części. Także doskonale współgrają w aranżacji, gdzie stosujemy korzeń do akwarium.

Przy tworzeniu hardscape i zasłonięciu dużej części formacji przez podłoże, lawa sprawdza się doskonale ze względu na to, że nie jest lita, ale też zatrzymuje to, co jest rozpuszczone w wodzie. Z drugiej strony trudniej później usunąć niepożądane składniki z wody, takie jak NO3.

Porowata lawa wulkaniczna

Lawa może być obsadzana roślinami dokładnie tak samo, jak korzeń do akwarium. Nawet lepiej, bo anubiasy czy microsoria bardzo szybko zapuszczają korzenie w głąb dziurek lawy. Niekiedy o wiele szybciej zamocujemy rośliny na lawie niż korzeniu. Przy opisach każdy gatunek rośliny zawiera informacje, czy nadaje się do zamocowania na lawie.

Także mech doskonale doczepia się do jej porowatej struktury. Łatwo go też wówczas przycinać, bo równomiernie rozprzestrzenia się po całej powierzchni. Obsadzenie lawy to nie tylko stworzenie stałej aranżacji, ale też utrzymania rośliny na „kamyczku”, który łatwo przenieść w dowolne miejsce.

Dla większych roślin takich jak microsorum czy anubias lepsza będzie lawa o większych dziurkach. Natomiast mech doskonale radzi sobie też na skałce o mniejszych dziurkach. Korzeń do akwarium ma bardziej zwartą strukturę, więc przeważnie mija więcej czasu, zanim mech się na nim podczepi. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru kamieni do akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Lawa i tabletki karmy

Lawa wulkaniczna jest doskonałym materiałem do konstrukcji aranżacji, ale należy pamiętać, że też całkiem sporo waży. Zanim więc zaczniemy układać wybrane kamienie, należy spód akwarium wyściełać matą, która ochroni szybę na dnie przed punktowym naciskiem naszej konstrukcji.

Lawa wuklaniczna w akwarium, a także zastosowanie, rodzaje oraz ceny kamieni z lawy
Lawa wuklaniczna w akwarium i jej rodzaje oraz ceny w sklepach akwarystycznych

Możemy też zastosować w jednym akwarium lawę i korzenie, co da wrażenie bardziej urozmaiconego krajobrazu niż przy zastosowaniu samych kamieni. Jeżeli lawa zajmuje dużą część akwarium, miejmy kontrolę nad ilością ryb. Wiele zakamarków uniemożliwia zlokalizowanie chorej czy martwej ryby, która nie wpłynie korzystnie na pozostałych mieszkańców.

Także karmienie ryb wymaga większej uwagi przy posiadaniu lawy. Gdy wrzucamy na dno tabletki dla glonojadów, ich cząstki mogą wnikać w dziurki lawy i tam szybko się zepsują. Zawsze starajmy się karmić ryby w miejscu widocznym i otwartym, na podłożu drobnoziarnistym.

Obsadzanie różnych części akwarium mchem, czy roślinami, to dość delikatna procedura. Im mniejsza roślina, tym większe ryzyko, że jakiś ciekawski zbrojnik będzie chciał sprawdzić „co jest pod spodem”. My namęczymy się z ułożeniem roślin, a następnego dnia połowa będzie na tafli wody. Dlatego uważnie dobierajmy ryby – najlepiej małe lub krewetki amano na dnie.

Cena stosowania lawy

Zastosowanie lawy w akwarium jest bardzo wszechstronne. Może być materiałem filtracyjnym, schronieniem dla ryb lub rusztowaniem dla roślin. Cena lawy jest niska, więc możemy kombinować do woli i tworzyć coś na kształt rafy w każdym akwarium.

Czarna lawa doskonale kontrastuje z zielonymi roślinami i nie wyróżnia się w podłożu, jeżeli też jest utrzymane w ciemnym kolorze. To doskonały dodatek podobny do zeolitu dający ogromne korzyści całemu życiu w akwarium. Każda dodatkowa przestrzeń na bakterie nitryfikacyjne jest bezcenna.

Zanim jednak włożymy lawę do akwarium, należy ją opłukać w wodzie, bo może pylić drobinkami, które dość trudno usunąć. Najlepiej nie zanurzać jej w żadnych preparatach do uzdatniania wody, dezynfekcji i tym podobnych, ze względu na to, że drobne pory idealnie chłoną i nie damy rady wypłukać resztek preparatów (podobnie jak tabletki karmy dla glonojadów).

To, co bywa największym atutem lawy, może też być jej wadą, ale nie bez powodu gości w akwarystyce od tak długiego czasu, a jej popularność nie maleje (podobnie jak cena). Wręcz traktujemy ją jako coś, co istniało od zawsze i trudno sobie wyobrazić akwaria aranżacyjne bez lawy.

ikona podziel się Przekaż dalej