Pchły - objawy, zwalczanie, zapobieganie, porady praktyczne

Opieka nad zwierzętami domowymi składa się z wielu czynności. Jedną z nich ochrona przed pasożytami lub tępieni ich. Praktycznie każdy opiekun czworonoga musi być przygotowany na walkę z pchłami. Co ważne istnieją też gatunki atakujące człowieka. Warto, więc rozszerzyć wiedzę na tematy tych owadów. Po czym można je poznać, jak wygląda ich rozmnażanie? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na naszej stronie.

Pchła zwierzęca i ludzka

Pchły są zewnętrznymi pasożytami ptaków i ssaków, zatem atakują także człowieka. Te bezskrzydłe owady żywią się krwią. Pojedynczy osobnik potrafi wypić ilość dwudziestokrotnie przekraczającą jego wagę. Ponadto niektóre z opisywanych insektów przenoszą groźne choroby. Pchła zazwyczaj jest brązowa lub brązowo-czerwona a jej ciało jest bocznie spłaszczone. Wykształca silne odnóża, to one pozwalają jej na wykonywanie długich skoków. Interesujący nas owad ma silnie rozwinięty, kłująco-ssący aparat gębowy. Do tej pory sklasyfikowano około 2000 gatunków. Dorosłego osobnika da się dostrzec gołym okiem, osiąga wielkość od 1 do 6 milimetrów.

Rozmnażanie tych insektów odbywa się bardzo szybko. Samica pchły po wypiciu krwi żywiciela po 2-4 dnia składa jaja na jego ciele. Może być to skóra człowieka albo sierść zwierzęcia domowego. Jednorazowo samica potrafi pozostawić od 20 do 50 jaj. Te nie przywierają ściśle do ciała żywiciela, często spadają. Dlatego też dostają się w szpary w podłodze, na łóżka czy posłania czworonogów. Po 2-5 dniach wykluwają się larwy a następnie chowają w zaciemnionych miejscach. Tam tworzą kokony, w których spędzają 8-9 dni. Po tym czasie pojawiają się dorosłe osobniki i cały cykl, trwający 3-4 tygodnie rozpoczyna się od nowa.

Zanim opiszemy jak zwalczać te pasożyty, musimy wspomnieć o odmianie atakującej człowieka. Pchła ludzka osiąga długość od 2 do 3,5 mm. Samice są większe od samców, tak jak inne gatunki mają bocznie spłaszczone ciało. Gdy ich podstawowego żywiciela nie ma w pobliżu, zaatakują zwierzęta. Ukąszenie owada pozostawia widoczny ślad na skórze, objawia się także swędzeniem. Najczęściej widoczne są czerwone plamy. Niektóre osoby reagują alergicznie, po ugryzieniu na skórze tworzą się rumienie a czasem bąble. Rozwinięcie informacji na temat anatomii pcheł opublikowaliśmy na naszej stronie. Opisujemy także choroby, które roznoszą.

Pchła domowa – jak ją wytępić?

Rady dotyczące tego jak pozbyć się pcheł nie są skierowane wyłącznie do opiekunów czworonogów. Trzeba, bowiem wiedzieć, że te pasożyty pojawiają się także w domach bez zwierząt. Mieszkańcy przynoszą je głównie na ubraniach. Pchły mogą także bytować w ogrodzie. Warto, więc wiedzieć jak wygląda ich zwalczanie. Kiedy domownik zauważy ugryzienia musi wziąć kąpiel i zmienić ubranie. Wszystkie rzeczy, które miał na sobie należy wyprać w wysokiej temperaturze. W ten sam sposób powinien potraktować pościel, koce itp. Po tym konieczne jest dokładne sprawdzenie pomieszczeń pod kątem obecności insektów.

Pchły najbardziej lubią ciemne zakamarki, dywany, chodniki, obicia mebli. Mogą także chować się w liściach starych, chorujących roślin. Zatem jeśli obecność pcheł potwierdzi się trzeba zacząć je zwalczać. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich zniszczonych i zużytych mebli, zaniedbanych roślin itp. Dywany i wykładziny trzeba wyprać, do tego potrzebny jest preparat owadobójczy. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie odkurzacza parowego. Konieczne będzie także dokładne odkurzenie wszystkich podłóg. W ten sposób i owady i ich jajeczka zostaną zebrane. Po sprzątaniu usuwa się worek z urządzenia. Można go wystawić na słonce, co zabije owady.

Pchła domowa nie lubi wysokich temperatur i promieniowania słonecznego. Szuka wilgotnych miejsc, szpar w podłogach, pod listwami i progami. Zatem by pozbyć się problemu trzeba dokładnie wyczyścić te zakamarki. Tu również przyda się środek owadobójczy. Dobrze też podczas mycia różnych powierzchni stosować olejki eteryczne. Najlepsze są wyciągi z cytrusów, eukaliptusa czy drzewa herbacianego. Do tego, bardzo pomocny jest ocet. W ogrodzie może rozwijać się niejedna roślina, która odstrasza pchły. Taka jak chociażby piołun. Zwalczanie pasożytów bytujących w domu dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Pchły u psa i kota

Poza ludzką występują pchły kocie i psie. Wbrew swym nazwom nie ograniczają się wyłącznie do jednego żywiciela. Insekt psi atakuje koty i odwrotnie, zdarza się, że i jeden i drugi ukąsi człowieka. Pchły mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych. Roznoszą różne choroby, są także pośrednim żywicielem tasiemca. Połknięcie zakażonego osobnika może doprowadzić do pojawienia się pasożyta wewnętrznego. Dlatego też należy dokładnie obserwować swego pupila. Przeczesywać okolice brzucha, grzbietu, ogona i uszu. Ponadto u zwierzaka zaatakowanego przez pchły, przy czesaniu czy głaskaniu często wysypują się odchody owada.

Najbardziej typową oznaką obecności pcheł u kota czy psa jest intensywne drapanie. Uwagę opiekuna powinno zwrócić także częste wygryzanie sierści. Oprócz tego zauważalny jest ogólny niepokój czworonoga. Po zauważeniu objawów trzeba wytępić insekty. Również te żyjące w otoczeniu pupila. Zużyte i zniszczone legowiska muszą trafić na śmietnik. W zasadzie wykonuje się zestaw czynności opisany powyżej. Jeśli zaś chodzi o psa czy kota, jego od pcheł można uwolnić na kilka sposobów. Jednym z nich jest kąpiel z użyciem specjalnego szamponu. Jednakże ten środek najlepiej działa, jako wsparcie a nie główna broń.

Kolejnym sposobem pozbycia się pcheł jest obroża, która je odstrasza. Jest skuteczna nawet przez kilka miesięcy. Do dyspozycji opiekunów są tabletki podawane doustnie. Ich użycie zawsze trzeba skonsultować z weterynarzem. Kolejna opcja to specjalne spraye powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych. Z pchłami doskonale radzi sobie także preparat spot –on. Aplikuje się go na kark zwierzęcia. Zawsze trzeba pamiętać by stosowany środek był dopasowany go gatunku czworonoga. To, co jest dobre dla pasa może być niebezpieczne dla kota. Po więcej informacji o tępieniu pcheł odsyłamy na nasza stronę.