Doberman - informacje, usposobienie, zdjęcia, porady praktyczne

Konsekwentne szkolenie prowadzone od najmłodszych lat jest ważne dla każdego psa. Dzięki niemu zwierzak będzie umiał współpracować z człowiekiem i innymi czworonogami. Co równie ważne nie stanie się agresywny. Dotyczy to również ras powszechnie uważanych za niebezpieczne. Takich jak obronny doberman. Dobrze prowadzony jest uczuciowym i towarzyskim przyjacielem rodziny. Nadal nie jest to jednak pies dla każdego.

Historia, charakterystyka i zdjęcia dobermana

Doberman to niemiecka rasa psa typu wilkowatego należąca do grupy pinczerów. Została wyhodowana na przełomie XIX i XX wieku przez Fryderyka Ludwika Dobermanna. Pierwsze osobniki miały pojawić się w 1870 roku. Nie jest to potwierdzona informacja. Tak czy inaczej były to krzyżówki pinczera krótkowłosego z ówczesnymi sporymi psami. Na początku XX wieku rasa została uszlachetniona przez skrzyżowanie jej z manchester terierem oraz greyhoundem. W klasyfikacji FCI dobermany znajdują się w II grupie zrzeszającej pinczery, sznaucery, molosy. Figurują w pierwszej sekcji skupiającej psy w typie pinczera i sznaucera.

Dobermany to duże czworonogi rasowe. Suka dorasta do 63-68 cm wysokości w kłębie a jej waga to 32-35 kg. Dorosły pies jest większy, osiąga 68-72 cm wysokości. Jego prawidłowa waga utrzymuje się w przedziale 40-45 kg. Różnice w budowie wynikające z płci muszą być wyraźnie zachowane. Sylwetkę dobermana można określić, jako szczupłą, ale muskularną. Na smukłej, umięśnionej szyi opiera się wydłużona głowa. Kufa głęboka i szeroka, oczy owalne, przeważnie ciemne. Uszy niegdyś przycinane, obecnie mają swobodnie zwisać po bokach głowy. Kończyny psa są długie i proste, ustawiające się pionowo do podłoża.

By charakterystyka wyglądu dobermana była pełna należy opisać sierść i umaszczenie. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że pies opisywanej rasy ma jednowarstwową okrywę włosową. Nie wykształca podszerstka, nie wykazuje odporności na niskie temperatury, śnieg czy deszcz. Szata jest krótka, twarda i gęsta, gładko przylega do ciała. Zadbana lśni i wygląda bardzo ładnie. Wzorzec stosowany przez FCI dopuszcza umaszczenie w dwóch wersjach. Pies może być czarny podpalany i czekoladowy podpalany. Podpalenie zawsze ma kolor kasztanowy. Na naszej stronie znajduje się rozszerzony opisy wyglądu dobermanów. Jak również umaszczeń dopuszczanych przez inne organizacje kynologiczne.

Usposobienie i zachowanie dobermana

Powyższy opis i zdjęcia pokazują jak pies wygląda, można, więc przejść do kolejnych informacji. Doberman to czworonóg obronny strzegący prywatne posesje, magazyny, firmy innego typu. Pracuje w policji, służbie granicznej, wojsku. Bywa także wykorzystywany do odnajdywania ludzi uwięzionych po gruzami. Tak wiele zadań może wykonywać dzięki temu, że jest inteligentny i pojętny. Chętnie współpracuje z właścicielem. Nie musi być jednak wyłącznie psem użytkowym. To również, a może głównie, zwierzak do towarzystwa potrzebujący kontaktu z człowiekiem. Choć niewiele osób myśli o tej rasie w ten sposób.

Doberman jest zrównoważonym, wrażliwym i towarzyskim psem. Najmocniej przywiązuje się do jednego domownika. Wobec pozostałych jest przyjacielski. W stosunku do dzieci, z którymi mieszka jest opiekuńczy. Nie przepada jednak za obcymi maluchami. Nie lubi być izolowany od rodziny i innych zwierząt. To wtedy może stać się agresywny. Ten pies uważany za groźne zwierze, staje się taki na skutek niewłaściwego wychowania. Ma silny charakter, dlatego też nie toleruje przymusu i kar fizycznych. Zapamiętuje takie zachowanie człowieka. Opiekun musi nawiązać z nim relację opierającą się na współpracy na nie próbować złamać jego psychikę.

Doberman to aktywny pies potrzebujący intensywnego ruchu na świeżym powietrzu. To pozwala rozładować jego energię. Nigdy nie szczeka bez powodu i jest niezwykle czujny. Poza tym nie toleruje intruzów wkraczających na jego terytorium. To właśnie te cechy czynią z niego świetnego stróża. Każdy właściciel szczeniaka tej rasy, musi poświęcać mu sporo uwagi. Nie każdy jednak powinien zajmować się dobermanem. Opiekun musi być doświadczony, spokojny, silny psychiczne i konsekwentny. Tylko wtedy będzie w stanie zapanować nad czworonogiem. Usposobienie dobermana i szkolenie dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Psy łatwe w pielęgnacji

Informacje o rasie podane do tej pory należy uzupełnić o kwestie związane z pielęgnacją i zdrowiem. Jak już wiadomo doberman ma sierść jednowarstwową, bez podszerstka. Nie jest, więc odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie należy trzymać go w kojcu poza domem. Jednakże jego sierść ma też pewną zaletę. Bardzo łatwo utrzymuje się ją w czystości. Wyczesywanie przeprowadza się raz w tygodniu gumową szczotką lub rękawiczką z wypustkami. Zabrudzenia okrywy włosowej najlepiej usuwa się lekko zwilżonym ręcznikiem lub szczotką. Kąpiele w zasadzie nie są potrzebne.

Opiekun musi regularnie sprawdzać długość pazurów dobermana. Od czasu do czasu konieczne jest skracanie. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy czyszczenie oczu i uszu zwierzaka. I to w zasadzie wszystko w tym temacie. Przechodzimy, zatem do kwestii zdrowotnych. Czarny czy czekoladowy doberman, jak każdy duży pies może zapadać na dysplazję stawów. Pojawiają się także zwyrodnienia kręgów szyjnych kręgosłupa. W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań psów na kardiomiopatię rozstrzeniową. U samców występują choroby prostaty. Często jest to przerost gruczołu krokowego.

I pies i suka dobermana to rasowe czworonogi zapadające na nużycę i młodzieńcze zapalenie skóry. Pojawiają się u nich także schorzenia alergiczne. Warto wiec jeszcze przed zakupem szczeniaka zwrócić uwagę na jego rodziców. Hodowca powinien udostępnić przyszłemu opiekunowi historię i wyniki ich badań. Oczywiście wspomniane choroby nie muszą się wcale rozwinąć. Ogólnie rzecz biorąc dobermany cieszą się dobrym zdrowiem. Żyją średnio 10-13 lat, co jest dobrym wynikiem u dużych psów. Cechy charakteru, zdrowie i żywienie dobermanów dokładniej opisujemy w innych materiach na stronie. Zawierają wiele cennych informacji i wskazówek.