Choroby zakaźne u zwierząt - objawy, leczenie, profilaktyka

Choroby wirusowe u zwierząt są w większości przypadków groźne. Nie ma skutecznych sposobów leczenia, tym bardziej niedostępne są domowe sposoby. Choroby te, z wyjątkiem wścieklizny, nie są przenoszone na człowieka, ani na inne zwierzęta. Niektóre przebiegają bezobjawowo latami, a inne szybko kończą się śmiercią zwierzęcia. Na szczęście choroby te są raczej rzadkie i istnieją skuteczne sposoby zapobiegania im.

Choroby zakaźne u zwierząt - lista chorób psów i kotów

Choroby zakaźne psów:

  • wścieklizna,
  • nosówka,
  • wirusowe zapalenie jelit - parwowiroza, koronawiroza,
  • leptospiroza,
  • kaszel kenelowy.

Choroby zakaźne kotów:

  • białaczka FelV,
  • zespół nabytego niedoboru immunologicznegoFIV,
  • zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP),
  • panleukopenia,
  • koci katar.

Choroby wirusowe i bakteryjne u psów

Najbardziej groźna wirusowa choroba zaraźliwa psów, kotów i innych zwierząt, to wścieklizna. Wirus znajduje się w ślinie zwierząt, dlatego też do zarażenia dochodzi najczęściej przez ugryzienie. Pierwsze objawy pojawiają się po 14 - 60 dniach od zakażenia. U zwierząt choroba ta jest w 100% śmiertelna, zaś jej leczenie nie jest możliwe. Jest to jedyna choroba wirusowa zwierząt zaraźliwa dla ludzi. Rzadko dochodzi do zakażenia od psa, gdyż psy podlegają obowiązkowi szczepienia. Wścieklizna bardzo rzadko występuje u kotów. Najczęstsze przyczyny zakażenia to kontakt z lisem lub nietoperzem.

Groźna i zaraźliwa choroba psów to nosówka, którą zwierzęta zarażają się drogą kropelkową. Główne objawy to wysoka gorączka oraz objawy zależne od postaci choroby. Leczenie nie daje rezultatów. Możemy jedynie zapobiegać poprzez szczepienie szczeniąt.

Wirusowe zapalenie jelit to zaraźliwa i często śmiertelna choroba psów, której przyczyny to kontakt z chorym psem lub odchodami. Choroba ma przebieg bardzo ciężki zarówno u psów dorosłych jak i u szczeniąt. Podaje się leki przeciwkrwotoczne, przeciwwymiotne, przeciwskurczowe, antybiotyki i nawadnianie dożylne. Leczenie jest kosztowne i często nieskuteczne.

Wysoką śmiertelność powoduje leptospiroza, tyfus psi, która wywołuje podobne objawy jak parwowiroza. Jako leki na leptospirozę stosuje się antybiotyki i nawadnianie organizmu. Choroba ta jest groźna również dla ludzi, którzy jednak najczęściej zarażają się przez kontakt z brudną wodą, w której leptospiry żyją.

Stosunkowo najmniej groźny dla psów jest kaszel kenelowy, który wywołuje kaszel i wysoką gorączkę. Stosuje się antybiotyki, witaminy i leki przeciwkaszlowe. Leczenie jest bardzo skuteczne.

Choroby wirusowe i bakteryjne u kotów

Choroby wirusowe jak kocia białaczka FelV oraz zespół nabytego niedoboru immunologicznegoFIV są nieuleczalne. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z krwią lub śliną nosiciela. Okres inkubacji trwa bardzo długo i zwierzę może nigdy nie zachorować. Przyczyną śmiertelności są najczęściej infekcje, anemia czy nowotwory spowodowane osłabieniem organizmu. Nosiciele mogą zarażać inne koty.

Panleukopenia, znana również pod nazwą kocia nosówka, koci tyfus, kocia parwowiroza, wywołuje zakaźne zapalenie jelit. Choroba ta jest bardzo groźna dla kociąt i najczęściej kończy się śmiercią. Wirus bardzo długo utrzymuje się w środowisku, dlatego nie można zaniedbać szczepienia kociąt.

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP), wywołana przez zmutowanego koronawirusa, występuje najczęściej u kociąt. Jest to choroba nieuleczalna i śmiertelna.

Zakaźną chorobą kotów, występującą najczęściej u kociąt, jest koci katar wywołany herpeswirusem i kaliciwirusem. Leczenie tej choroby jest bardzo skuteczne, niestety groźnym powikłaniem tej choroby są problemy z oczami, a nawet utrata wzroku.

Profilaktyka, leczenie i domowe sposoby

Choroby zakaźne u zwierząt są trudne do leczenia i często śmiertelne. Nie istnieją żadne domowe sposoby radzenia sobie z tymi chorobami.

Jedynym sposobem na choroby zakaźne u zwierząt, jak psy i koty, są szczepienia, które są bardzo skuteczne. U szczeniąt szczepienia wykonuje się w 3 etapach:

  • 6-7 tydzień życia: nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy,
  • 10-12 tydzień życia: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, wirusowe zapalenie wątroby, kaszel kenelowy,
  • 16 tydzień życia: wyżej wymienione choroby i wścieklizna.

Następne szczepienia na wściekliznę i choroby wirusowe wykonuje się u psów co roku.

U kociąt 8 tygodniowych wykonuje się szczepienie na panleukopenię i koci katar. Szczepienie powtarza się po 4 tygodniach, a następnie co roku.