Pasożyty - opis, objawy, zdjęcia, leczenie, zapobieganie

Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo pożyteczne dla zdrowia. W równym stopniu dla człowieka jak i zwierzaków domowych. Warto, więc odbywać długie spacery lub uprawiać sport poza zamkniętymi przestrzeniami. Trzeba jednak zachować przy tym ostrożność. Dlatego, że w naturze występują pasożyty. Organizmy atakujące i czworonogi i ich opiekunów. Zalecamy zatem by dowiedzieć się jak im zapobiegać. Sprawdzić, jakie są objawy ich obecności i jak wygląda leczenie.

Podstawowe rodzaje pasożytów

Pasożyty są organizmami zwierzęcymi lub roślinnymi, dzielącymi się na dwie kategorie. W skład pierwszej wchodzą odmiany zewnętrzne. Te, które żyją na innym organizmie, pożywiają się jego płynami ustrojowymi. Czasem także fragmentami ciała czy pokrycia. Do drugiej grupy zaliczane są pasożyty wewnętrzne. Znane pod nazwą organizmów cudzożywnych. Te z kolei rozwijają się we wnętrzu innego organizmu. Pasożytami są wszystkie wirusy a obok nich także bakterie. Do tej listy należy doliczyć również grzyby, pierwotniaki, kręgowce i bezkręgowce. W wielu przypadkach wywołują groźne choroby.

O zakażenie pasożytami wewnętrznymi nie jest wcale tak trudno. Ten proces wygląda praktycznie tak samo i u ludzi i zwierząt. Pasożyty najczęściej są wprowadzane do organizmu drogą pokarmową. Na przykład po zjedzeniu niedokładnie umytych owoców. Siedliskiem jaj niebezpiecznych stworzeń jest nieprzebadane lub zepsute mięso. Również woda pitna może być skażona jajami, wirusami czy bakteriami. Zagrożenie czyha także w kurzu obecnym w domowych zakamarkach. Trzeba, więc uważać na to, co się je i pije. To samo dotyczy pokarmów dostarczanych zwierzakom. Zapobieganie jest ważne, bo czasem ciężko zwalczyć zakażenie.

Jak wygląda kwestia zagrożenia ze strony pasożytów zewnętrznych? Nie trzeba długo szukać by spotkać je na świeżym powietrzu. Pojawiają się w ogrodach i parkach. Bytują w leśnych zaroślach i na polanach. Często atakują nawet w domach i mieszkaniach. Dobrym przykładem gatunku tego typu jest komar. Gdy tylko temperatury na dworze wrosną na każdym kroku słychać charakterystyczne bzyczenie jego skrzydeł. Pasożyty zewnętrzne mogą być bardzo groźne i nie można ich lekceważyć. Wiele owadów z tej grupy przenosi różne choroby. Zagadnienia poruszone w tej części artykułu rozwijamy na naszej stronie.

Pasożyty w organizmie człowieka

Wiadomo już gdzie można spotkać pasożyta zewnętrznego. Teraz należy przedstawić gatunki, które występują najczęściej. Bez wątpienia należą do nich kleszcze żerujące na ludziach i czworonogach. Chyba każdy widział je na żywo lub oglądał zdjęcia. Te pajęczaki uaktywniają się już w temperaturze 7°C. Roznoszą boreliozę oraz babeszjozę, ta druga chrobra jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt. Bardzo często spotykane są pchły, wbrew pozorom nie żyją tylko w sierści psów i kotów. Istnieje pchła ludzka żywiąca się krwią i dość trudna do pokonania. Inne dobrze znane pasożyty zewnętrzne to wszy oraz pluskwy domowe.

Po tych atakujących od zewnątrz czas na odmiany wewnętrzne. W organizmie człowieka i tylko w nim bytują owsiki. Najlepsze warunki do życia odnalazły w jelicie grubym. Samce mają tylko kilka mm. Samice są większe, mogą osiągać nawet 1 cm długości. Najczęstszym powodem rozwinięcia się owsicy jest nieprzestrzeganie zasad higieny. Jakie objawy świadczą o obecności owsików? Najbardziej charakterystyczne jest uporczywe swędzenie w okolicach odbytu. Może mu towarzyszyć zanik apetytu i spadek masy ciała, bladość skóry i podkrążone oczy. Owsiki bywają widoczne w kale. Leczenie sprowadza się do przyjmowania leków i dbania o higienę.

Dużo bardziej niebezpieczna jest glista ludzka. Brak higieny osobistej może doprowadzić do pojawienia się jej. Tak jak jedzenie nieumytych owoców, podejrzanego mięsa czy picie zanieczyszczonej wody. Jajeczka dostają się do jelit a stamtąd do układu krwionośnego i oskrzeli. Glisty można znaleźć w kale, ale ich obecność daje też inne, poważne objawy. Takie jak bule brzucha i gardła, duszności, zapalenia oskrzeli i płuc, bóle głowy, nudności, rozdrażnienie i bezsenność. Zakażenie leczy się specjalnymi lekami. Inne ludzkie, wewnętrzne pasożyty to tasiemiec, wąsogłówka, węgorek jelitowy, motylica wątrobowa.

Robaki u psów i kotów

Pasożyty wewnętrzne nękające zwierzęta są potocznie określane, jako robaki. Tak jak i te rozwijające się u ludzi wnikają przez układ pokarmowy. Nieleczona robaczyca jest niebezpieczna dla każdego szczeniaka i kotka. Dla zdrowia dorosłych osobników również jest groźna. Warto, więc wiedzieć, jakie objawy towarzyszą zakażeniu. Zarobaczone zwierzęta mogą mieć biegunkę i częste wymioty. Zazwyczaj są osowiałe, nie mają ochoty do zabawy. Zauważalnie tracą masę ciała. Występują także zaburzenia apetytu. Nagłe zwiększenie lub zmniejszenie łaknienia. Po objawach czas pokrótce opisać najczęściej spotykanie psie i kocie pasożyty.

I u młodych i dorosłych kotów rozwijają się nicienie. Najczęściej są to glisty a konkretnie dwa rodzaje, toxara cati i toxara leonina. Kolejne organizmy to tęgoryjce oraz tasiemce. Do listy kocich robaków trzeba doliczyć także pierwotniaki. Przeważnie reprezentowane przez Giardia lamblia oraz kokcydia. Jeśli zaś chodzi o odmiany psie, do najpospolitszych robaków należą przywry. Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmują tasiemce oraz obleńce. Gdy pies wypije wodę z kałuży może zarazić się pierwotniakami. W przeważającej większości będzie to lamblia. Warto, więc pilnować i dbać o szczeniaka. Tak samo jak inne zwierzaki w każdym wieku.

Zaniedbana robaczyca może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego niezwykle ważne jest regularne odrobaczanie czworonogów domowych. Częstotliwość tych zabiegów zależy oczywiście od gatunku i wieku zwierzaka. Trzeba też zawsze pamiętać o zaleceniach weterynarza. Jakie preparaty stosuje się w walce z robakami? Do dyspozycji są tabletki, pasy, zawiesiny oraz krople stosowane zewnętrznie. Aplikuje się je na kark pupila. Dokładniejsze wskazówki dotyczące odrobaczania można znaleźć na naszej stronie. Tam też rozszerzamy informacje o pasożytach. Publikujemy opisy, zdjęcia i wiele więcej.