Żywienie psa krok po kroku - porady, jak prawidłowo karmić czworonoga

Regularne szczepienia i odrobaczanie to bardzo ważne zabiegi weterynaryjne. Sprawiają, że wychowywany pies jest zdrowy i szczęśliwy. Jednakże nie tylko te czynności mają wpływ na ogólną kondycję zwierzaka. Każdy właściciel powinien wiedzieć jak wygląda prawidłowe żywienie psa. Dlatego też przygotowaliśmy ten i inne artykuły na naszej stronie. Odpowiadamy w nich na pytanie, jak należy karmić czworonoga?

Zdrowe pożywienie dla psów

Żywienie psa, podobnie jak szczepienie i odrobaczanie, ma ogromny wpływ na stan jego zdrowia. W związku z tym podawane pokarmy muszą być bogatym źródłem substancji odżywczych. Są one niezbędne dla psiego organizmu. Najważniejsze składniki, jakie powinno zawierać pożywienie to białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i mikroelementy. Ponadto pokarm musi być dostosowany do wieku a czasem też rasy psa. Ważne jest to, by ilość jedzenia była dopasowana do wielkości czworonoga. Duże znaczenie ma też stopień jego aktywności fizycznej.

Niejedna tabela zamieszczona na opakowaniu gotowej karmy pokazuje jak żywić psy. Prezentuje dawki pokarmu uwzględniające wiek i wielkość zwierzaka. Warto jednak poznać zasady komponowania posiłków. Idąc tym tropem dieta czworonoga powinna zawierać około 70% mięsa. Uzupełnia je 25% owoców i warzyw oraz mniej więcej 5% zbóż. Widać, więc, że istotne jest zróżnicowanie. Monotonne karmienie, na przykład tylko mięsem, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego, że nigdy całkowicie nie pokrywa zapotrzebowania psa na składniki odżywcze. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie.

Prawidłowe żywienie psa to kwestia, o której trzeba pamiętać już przy dbaniu o szczeniaka. Psy powyżej czwartego tygodnia życia należy przyzwyczajać do pożywienia innego niż mleko. Najlepiej stosować karmy przygotowane specjalnie dla szczeniąt. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o odżywanie psiaków rasowych czy też nie. Do szóstego miesiąca życia maluchy powinny otrzymywać pokarmy o dużej wartości energetycznej wspomagające rozwój. Od szóstego miesiąca należy stopniowo zmniejszać wartość energetyczną. W przeciwnym razie czworonogi będą rozwijać się zbyt szybko. To z kolei negatywnie wpływa na ich zdrowie.

Odżywianie dorosłego psa na trzy sposoby

Podstawowe zasady odżywiania już za nami. Teraz warto rozszerzyć ten temat. Odpowiadając na pytanie jak karmić dorosłego psa? Można to robić na trzy sposoby. Pierwszy, bardzo popularny, to stosowanie gotowej, mokrej i suchej karmy. Oczywiście ma swoich przeciwników, lecz do tego sporo zalet. Po pierwsze jest bardzo łatwa w podawaniu i zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Można ją dopasować do potrzeb psów rasowych, małych, dużych itp. Jak już wspominaliśmy na każdym opakowaniu znajduje się tabela zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Istnieją też wady mokrej i suchej karmy. Mogą znajdować się w niej konserwanty i sztuczne barwniki.

Psy żywi się też samodzielnie gotowanymi pokarmami. Wtedy czworonóg dostaje wyłącznie świeże i zdrowe składniki. Wolne od niebezpiecznych związków chemicznych. Przygotowane potrawy można przechowywać w słoikach, muszą być jednak zawekowane. Do wad tej metody należy czasochłonność. Trzeba mieć sporo czasu by zajmować się gotowaniem. Do tego należy poszerzyć wiedzę na temat żywienia zwierząt. W przeciwnym wypadku komponowane potrawy nie będą pokrywały ich zapotrzebowania na składniki odżywcze. A wtedy pojawią się problemy zdrowotne u ukochanego czworonoga.

Ostatnia z metod żywienia, czyli dieta BARF ma wielu zwolenników. Jest uważana za zgodną z naturalnymi potrzebami zwierzęcia. Każdy pies karmiony tym sposobem ma być zdrowy i silny. Czy tak faktycznie jest to już temat na dłuższe rozważania. Tu wyjaśnimy, że opisywana dieta polega na karmieniu psów surowym mięsem, podrobami i kośćmi. Z niewielkimi dodatkami warzyw i owoców. Niewątpliwe zalety to oczywiście brak konserwantów i możliwość samodzielnego komponowania posiłków. Jednakże by robić to prawidłowo potrzebna jest głęboka wiedza. Najlepiej, więc dobrze się do tego przygotować. Po więcej informacji na temat żywienia psów zapraszamy na naszą stronę.