Diety dla zwierząt - poznaj zasady prawidłowego żywienia

Diety dla zwierząt tworzą bardzo szerokie i zróżnicowane zagadnienie. Zasady prawidłowego żywienia zależą od hodowanego gatunku. Kota trzeba karmić inaczej niż psa, choć oba zwierzaki lubią mięso. Popularne gryzonie muszą dostawać jeszcze inne pokarmy. W związku z dużą różnorodnością diet postanowiliśmy podać kilka podstawowych wskazówek. Dotyczą one najpopularniejszych czworonogów żyjących u boku człowieka.

Czym karmić czworonoga?

Jak prawidłowo żywić gryzonie? Na to pytanie odpowiemy za przykład stawiając popularne chomiki i świnki morskie. Pierwsze z wymienionych są w zasadzie wszystkożerne. Jednakże najlepsza karma dla każdego chomika to żyto, owies, nasiona słonecznika i pestki dyni. Dietę uzupełniają warzywa i owoce. Najlepiej jednak kupować gotowe, suche mieszanki. Co lubią jeść świnki morskie? Ich karmienie wygląda nieco inaczej. Preferują siano, suszoną trawę oraz zioła. Z chomikami łączy je to, że spożywają także warzywa i owoce. Dla świnek morski również są produkowane suche mieszanki w pełni pokrywające zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Popularne gryzonie za nami czas, więc na odżywianie dorosłego kota. Ten czworonóg to mięsożerca, jego dieta powinna składać się głównie z tego pokarmu. Prawidłowo skomponowany posiłek to taki, który dostarcza zwierzakowi białko, tłuszcze nasycone i nienasycone, witaminy, mikroelementy. Listę uzupełnia tauryna, przeciwutleniacze i niewielka ilości węglowodanów. Ile razy dziennie podaje się jedzenie kotu? Zwierze powinno posilać się 3-5 razy w ciągu doby o stałych godzinach. Trzeba przy tym wiedzieć, że kocięta mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Niektórym kotom rasowym podaje się specjalny pokarm.

Karmienie psa opiera się na nieco innych zasadach, choć i on lubi jeść mięso. Psia dieta w około 70% składa się z mięsa. Kolejne 25% to warzywa i owoce a pozostałe 5% to zboża. W takich proporcjach powinien układać się jadłospis i dla dorosłego psa i dla szczeniaka. Ważne by jedzenie dostarczało czworonogowi białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i mikroelementy. Młode pieski, do 9 miesiąca życia, powinny pożywiać się 4-5 razy dziennie. Zwierzaki żyjące powyżej roku jedzą 3 razy na dobę. Dieta zawsze jest ustalana indywidualnie biorąc pod uwagę rasę, wiek i kondycję psa. Więcej informacji na poruszone tematy znajduje się na naszej stronie.

Trzy rodzaje diety dla zwierząt

Psy i koty to zwierzęta najczęściej pojawiające się w domach. Jako, że są najlepszymi przyjaciółmi człowieka nieco szerzej opiszemy ich dietę. Występuje w trzech różniących się wersjach. Podstawą pierwszej jest gotowa, sucha i mokra karma. W każdym sklepie zoologicznych, ale też markecie, można znaleźć wiele produktów tego typu. Gotowe posiłki uznanych producentów zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dostępne są specjalnie odmiany dla szczeniaka, kociąt czy rozmaitych ras. Z łatwością da się je dopasować do potrzeb czworonoga. Są jednak osoby wolące samodzielnie przygotowywać posiłki dla swych pupili.

Gotowa, sucha i mokra karma ma przeciwników. Dlatego, że może zawierać konserwanty i sztuczne dodatki. Dlatego też wiele osób na własną rękę gotuje jedzenie dla psów i kotów. Wybierają najlepsze składniki i komponują z nich smaczne dania. Jest to jednak metoda dla osób mających sporo wolnego czasu. Kompletowanie składników i gotowanie to tylko część pracy. Trzeba też przygotowywać pojemniki na pożywienie i znaleźć miejsce by je przechowywać. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

Odżywianie zwierząt można również prowadzić w zgodzie z metodą BARF. Według wielu osób jest to najlepsza opcja. To nic innego jak karmienie czworonogów surowym mięsem, podrobami i kośćmi. Przy minimalnym udziale warzyw i owoców. Przygotowywanie posiłków nie jest tak czasochłonne jak gotowanie. Jednakże z obu metod mogą korzystać tylko doświadczeni właściciele. Doskonale orientujący się w zapotrzebowaniu pupili na składniki odżywcze. W tym artykule wstępnie opisaliśmy diety dla zwierząt i ich rodzaje. Więcej szczegółowych informacji na ich temat opublikowaliśmy na naszej stronie. Zdecydowanie warto zapoznać się z nimi.