Karpiowate - gatunki, charakterystyka, wymagania, opinie

Popularne rybki akwariowe jak brzanka sumatrzańska, danio pręgowany czy też popularny welon należą do rodziny karpiowatych. Jest to rodzina bardzo wielu gatunków, których niewielkie rybki są często wybierane do akwariów słodkowodnych. Przedstawiamy rodzinę karpiowatych i najpopularniejsze ryby akwariowe karpiowate trzymane w akwariach w Polsce.

Ryby akwariowe z rodziny karpiowatych

Rodzina karpiowatych obejmuje ponad 2000 gatunków. Ryby z tej rodziny spotykamy we wszystkich rzekach świata z wyjątkiem Australii, Ameryki Południowej i Madagaskaru. W większości są to ryby słodkowodne. Większość gatunków ryb karpiowatych zamieszkuje słodkie wody. Nieliczne bytują w wodach słonawych. Zamieszkują bardzo różne środowiska, od czystych, rwących potoków do mulistych zbiorników. Istnieje również ryba karpiowata jaskiniowa oraz ryby wód podziemnych.

Charakterystyczną cechą tych ryb jest brak właściwych zębów. Pokarm zgniatają przy pomocy tzw. żarna oraz zębów gardłowych. Ryby karpiowate łatwo poznać, gdyż większość z nich posiada małe wąsy w kącikach pyska. Ryby te mają różną wielkość od 10 mm do 2.5 metra. W rodzinie karpiowatych występują rodzaje wszystkożerne, roślinożerne oraz drapieżniki. Wszystkie rodzaje karpiowatych są jajorodne.

W akwariach hoduje się małe rodzaje tych ryb. W Polsce w sklepach akwarystycznych można znaleźć około 20 gatunków tych ryb. Mają one małe wymagania co do czystości wody. Najbardziej popularne gatunki karpiowatych trzymane w akwariach to brzanki, razbory i danio.

Najpopularniejsze ryby karpiowate w akwariach w Polsce

Brzanka sumatrzańska

Ta popularna, nieduża  ryba akwariowa w naturze żyje w Azji, a głównie na Borneo i Sumatrze. Klasyczna odmiana tej rybki jest żółta i ma poprzeczne, czarne pasy. Istnieją jednak liczne odmiany tej ryby o różnym zabarwieniu.

Ta nieduża rybka zajmuje denną i środkową część akwarium. Jest to rybka stadna, która najlepiej czuje się i prezentuje w grupach po 8 - 10 osobników. W mniejszej grupie ryby te mogą być agresywne w stosunku do innych ryb. W akwarium towarzyskim rybka ta nie jest dobrym towarzystwem dla wolno pływających ryb z długimi płetwami. Najlepiej trzymać ją z tęczankami i tetrami.

Brzanka cejlońska

Gatunek ten występuje na Sri Lance, gdzie zamieszkuje słodkowodne strumienie. Jest to niewielka ryba o wrzecionowatym kształcie. Ryba w kolorze srebrno-żółtym, ma przezroczyste płetwy. Charakterystyczną cechą tej ryby są dwie ciemne plamy, jedna większa za skrzelami, a druga mniejsza u nasady ogona.

Brzanka cejlońska świetnie sprawdza się jako ryba akwariowa. Potrzebuje dużego akwarium, gdzie ma sporo przestrzeni do pływania oraz miejsc, gdzie może się schować. Wymaga utworzenia w akwarium miejsc zacienionych, na przykład przy pomocy roślin pływających lub dekoracji w postaci kamieni lub korzeni. Ryba ta nie lubi zbyt ostrego światła. Woda powinna być dobrze natleniona i często zmieniana.

Jest to ryba aktywna i towarzyska, która dobrze nadaje się do akwarium towarzyskiego. Ryby te dobrze się czują w stadzie, dlatego warto trzymać razem 8 - 10 osobników.

Danio pręgowany

Danio to niewielka rybka    nieduża, 

Złota rybka welon

Złota rybka nie występuje w przyrodzie. Jest to niewielka ryba wyhodowana w Chinach i Japonii jako ryba akwariowa. Powstało wiele odmian tej ryby, różniących się kształtem i ubarwieniem.

Welon to ruchliwa, wytrzymała i długowieczna ryba. Jest zgodna w stosunku do ryb tego samego gatunku i innych. Jednak najczęściej rybka ta chowana jest w specjalnych akwariach. Rybka wymaga dużego akwarium, dobrze filtrowane i napowietrzone. Należy stosować gruboziarniste podłoże, gdyż ryba ta bardzo mąci wodę przy drobnym podłożu. Rośliny muszą być mocne i twardolistne, gdyży ryba ta niszczy delikatne rośliny.