Kot szkocki zwisłouchy - charakterystyka, zdjęcia, porady

Kot z małymi, oklapniętymi uszami, krótkowłosy lub długowłosy, to rasa scottish fold, czyli szkocki zwisłouchy. Ten krępy i mocno umięśniony kot wygląda nieco podobnie jak kot brytyjczyk, lecz charakteryzują go małe uszy oklapnięte do przodu. Jest to rasa o przyjaznym charakterze, zawsze skora do zabawy i przywiązana do opiekuna. Kot ten jest bardzo towarzyski, tolerancyjny wobec innych kotów i psów oraz nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Skąd się wziął kot z oklapniętymi uszami

Kłapouchy powstały dość przypadkowo w drugiej połowie XX wieku. Małżeństwo szkockich farmerów zauważyło, że u sąsiadów jest kotka z małymi, oklapniętymi uszami. Gdy urodziła się podobna kotka, przystąpili do hodowli. Ojcem kolejnego miotu był kocur brytyjczyk. Urodzone z tego miotu kocięta kłapouchy zapoczątkowały rasę, którą nazwano Scottish Fold.

Niestety hodowla tej rasy nie jest łatwa. Brytyjski związek felinologiczny odmówił uznania tej rasy, gdyż kot z oklapniętymi uszami nosi dominujący gen, który może powodować problemy z krążeniem i kośćcem. Brytyjski związek hodowców nie chciał popierać rasy obciążonej chorobami.

Hodowla została przeniesiona do USA, gdzie udoskonalony cechy, tak że kłapouchy dożywają w zdrowiu późnej starości. Hodowla tych kotów kieruje się zasadą, aby nigdy nie kojarzyć dwóch kotów typu fold, gdyż zmutowany gen powoduje wady kostno-stawowe. Jednym z rodziców musi być kot prostouchy, zazwyczaj bywa nim brytyjczyk. W miocie rodzą się zarówno kocięta prostouchy jak i kłapouchy.

W Polsce hodowla tej rasy istnieje od końca XX wieku. Cena kociąt z rodowodem wynosi od 2500 do 3000 zł. Cena zależy od tego, czy mamy do czynienia z profesjonalną hodowlą oraz do wieku i płci zwierzęcia. Cena najlepszych osobników może być wyższa. Warto wystrzegać się pseudohodowli, nawet jeśli cena jest atrakcyjnie niska.

Kot ten jest dość odporny na choroby i długowieczny. Żyje do 18 lat. Niestety rasa ta nie jest wolna od wad genetycznych. Pojawiają się wady kostno-stawowe, krążeniowe oraz problemy z nerkami. Dlatego też związki hodowców kotów zabraniają łączenia kotów zwisłouchych ze sobą, aby nie wzmacniać genu, który jest odpowiedzialny za klapnięte uszy oraz problemy z kośćcem i stawami w tylnych łapach. Jednak koty pochodzące z renomowanych hodowli, gdzie przestrzega się zasad hodowli i wzorca rasy, są generalnie zdrowe i długowieczne.

Wygląd rasy szkocki kłapouchy

Szkocki kot z oklapniętymi uszami należy do ras średnich i osiąga wielkość do 35 cm. Kotka może ważyć do 5 kg, zaś kocur do 6 kg. Jest to kot krótki, krępy i dobrze umięśniony, podobnie jak kot brytyjski. Kot ten ma dużą, okrągłą głowę i ogon gruby i nasady i zwężający się ku dołowi.

Jego charakterystyczną cechą są małe uszy opadające do przodu. Uszy są małe i mogą być całkowicie leżące lub zawijać się w połowie. Oczy są duże i okrągłe. Kolor oczu pasuje do umaszczenia i może być niebieski, żółty lub zielony.

Scottish fold jest w większości krótkowłosy. Jego sierść jest gęsta i miękka w dotyku. Futro ma gruby podszerstek i nie powinno przylegać do ciała. Istnieje także kot zwisłouchy długowłosy, który występuje pod nazwą highland fold. Umaszczenie może być różne. Według wzorca rasy nie dopuszczone są umaszczenia typu syjamskiego oraz kolory: czekoladowy i lawendowy. Najczęściej występujący kolor to niebieski, czarny, płowy lub rudy. Występuje też kot szkocki zwisłouchy w typie umaszczenia tabby, tabby z białym, jednolity z białym, dymny, czy też dymny z białym.

Pielęgnacja kota szkockiego kłapouchego nie jest trudna. Wystarczy go wyszczotkować raz w tygodniu. Kot długowłosy wymaga częstszego szczotkowania. Kot szkocki zwisłouchy mocno linieje dwa razy do roku, gdyż ma gruby podszerstek. W tym czasie zaleca się głębokie i staranne szczotkowania kota nawet codziennie.

Kot szkocki zwisłouchy - charakter

Kot szkocki zwisłouchy jest łagodny, cichy i spokojny. Obwisłe uszka nadają mu nieco zdziwiony i melancholijny wygląd. W rzeczywistości jest to kot wesoły i zawsze skory do zabawy. Mocno przywiązuje się do opiekuna, lecz nie jest natrętny. Źle znosi samotność i rasa ta nie jest polecana osobom, których długo nie ma w domu. Kot ten przypomina pluszak przytulankę i taki też ma charakter. Lubi głaskanie i przytulanie.

Ten spokojny kot nie zatracił instynktu łowieckiego, lecz woli leżeć na kanapie niż łowić myszy. Nie ma zwyczaju wskakiwania na wysokie meble. Idealnie nadaje się do małego mieszkania, gdyż wystarczy mu niewiele miejsca. Jest to kot inteligentny, który może nauczyć się otwierania drzwi i szafek.

Ten towarzyski kot nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli czy osób starszych. Dla dzieci jest idealnym kompanem do zabawy. Należy jednak uczyć dzieci, aby szanowały jego upodobania i potrzeby, gdyż kot nie jest zabawką. Kot ten jest idealnym towarzyszem dla osób starszych, które dużo czasu spędzają w domu. Jest to kot średnio aktywny, jednak należy zapewnić mu trochę aktywności, przede wszystkim zabawy z opiekunem.

Może zostać na trochę sam w mieszkaniu, jeśli tylko zostawi mu się sporo zabawek. Znudzony kot będzie zajadał nudę i może przybrać na wadze. Ma skłonności do tycia, dlatego należy stosować wysokiej jakości, zbilansowaną dietę.

Rasa ta jest tolerancyjna dla innych zwierząt. Dlatego też może mieszkać pod jednym dachem z psami i kotami.