Problemy w akwarium - zobacz, co najczęściej niepokoi akwarystów

Opieka nad zwierzętami domowymi daje wiele radości i satysfakcji. Nie można przy tym zapominać, że jest to również obowiązek. Powinność, którą trzeba spełnić, szczególnie wtedy, gdy występują komplikacje. Nie inaczej jest, gdy pojawiają się problemy w akwarium. Trudności przybierające różne, czasem niespodziewane oblicza. Co zatem najczęściej niepokoi akwarystów? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Problemy z roślinami i rybami

Każdy akwarysta prędzej czy później będzie musiał rozwiązać pewne problemy w akwarium. Komplikacje, które można podzielić na kilka kategorii. Zbagatelizowanie jednej trudności wpływa na rozwój następnej i tak dalej. Często pojawiają się problemy z roślinami posadzonymi w zbiorniku. Nie rozwijają się tak jak powinny. Zamiast tego obumierają i gniją. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Najważniejsze to źle dobrane podłoże i zbyt słabe oświetlenie. Do tego dochodzi nieprawidłowe nawożenie i niedostateczna ilość dwutlenku węgla. By rośliny rozwijały się jak należy wodna musi mieć odpowiednie parametry.

Kolejnym utrapieniem dla akwarysty są choroby ryb. Na ich rozwój wpływają różne czynniki. Jednym z najczęstszych jest niespełnianie wymagań środowiskowych danych gatunków. Takich jak prawidłowe oświetlenie, odczyn, twardość i temperatura wody. Ryby żyjące w akwarium są także narażone na działanie patogenów. Groźne są dla nich wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Mogą dostać się do zbiornika wraz z roślinami, elementami wyposażenia lub jedzeniem. Ponadto rybki pochodzące z niepewnego źródła bywają bezobjawowymi nosicielami. Co ważne choroby ryb wynikają również z niewłaściwej diety.

Hodowca musi wiedzieć, jaki pokarm preferują gatunki bytujące w jego akwarium. Podawanie nieodpowiedniego jedzenia kończy się zapaleniem przewodu pokarmowego. Na rozwój tej choroby wpływa także zbyt jednostajna dieta. Na przykład używanie wyłącznie suchej kramy. Niezwykle istotną kwestią jest wielkość dostarczanych porcji. Przekarmienie ryb ma poważne konsekwencje. Prowadzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych. To z kolei obniża ogólną odporność organizmu zwierzęcia. Przekarmiony osobnik staje się bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne. Więcej na temat rybich chorób można dowiedzieć się na naszej stronie.

Glony i mętna woda w akwarium

Wspomniane już przekarmienie ryb ma jeszcze dwa negatywne skutki. Duże ilości pokarmu pozostawiają sporo resztek. Przez to woda w akwarium szybciej się zamula. Konieczne są częstsze podmianki i czyszczenie zbiornika. Ponadto na tafli wody pojawia się charakterystyczny kożuch. Jest także wynikiem słabej cyrkulacji i napowietrzenia wody. Do powodów jego powstawania zalicza się jeszcze nieskuteczną filtrację biologiczną. Jak bezpiecznie usunąć kożuch? Można wykorzystać czystą bibułę, która go wchłonie. Najlepiej jednak zapobiegać i nie dopuszczać do rozwinięcia się komplikacji tego typ.

Niewłaściwa temperatura wody, przekarmienie ryb, gnicie roślin. To częste, ale nie jedyne problemy w akwarium. Co jeszcze niepokoi akwarystów? Z całą pewnością mętna woda. Zawartość zbiornika traci klarowność, ciecz staje się biała lub zielona. Powodem pierwszego problemu jest zamulenie, za rzadka podmiana wody, źle dobrane podłoże. Kiedy zatem woda staje się zielona? Gdy akwarium jest ustawione za blisko okna. Na taki stan wpływa także źle dobrane sztuczne oświetlenie. Nie można zapominać o niedostatecznej filtracji i przekarmieniu ryb. Tym sposobem dotarliśmy do ostatniego z częstych problemów.

Na szybach akwarium pojawia się wyraźny, zielony lub czarny nalot. To glony występujące w różnych odmianach. Pokrywają także dekoracje wewnątrz zbiornika, filtry, termometry a nawet rośliny. Do rozwoju glonów przyczynia się źle dobrane oświetlenie i zaniedbanie czyszczenia. Ich naturalną pożywką są związki azotowe i fosforany. Innymi słowy produkty przemiany materii ryb. Nalot można zlikwidować wprowadzając do zbiornika zwierzęta żywiące się glonami. Niezbędne jest oczywiście dbanie o czystość wody w akwarium. Wszystkie kwestie poruszone w tym artykule rozwijamy na naszej stronie.