Akcesoria do karmienia psa - lista najlepszych artykułów

Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na zdrowie psa. Podawany pokarm musi być źródłem składników odżywczych i mikroelementów. Liczy się także ilość kalorii na kilogram masy ciała. U zwierzaków miniaturowych jest to 90, u małych 120. Pies średni musi otrzymywać 70 kalorii na kilogram a duży 50. Ważną rolę odgrywają także akcesoria do karmienia psa. Najlepsze artykuły poruszające tę tematykę można odnaleźć na naszej stronie.

Duża czy mała miska?

Jakie wymagania muszą spełniać akcesoria do karmienia psa? Po pierwsze istotne jest to by były dopasowane do wielkości i wieku zwierzaka. Nie ma sensu od razu kupować dużej miski dla szczeniaka. Dlatego, że będzie miał problem z dostaniem się do pokarmu. To samo tyczy się niewielkich ras. Do tego naczynia powinny być stabilne, nie mogą przesuwać się, gdy pies je. Warto, więc wybierać te wyposażone w antypoślizgowe gumki. Najlepsza miska na wodę jest głębsza od tej na pokarm. Dzięki temu czworonóg nie rozlewa płynu po podłodze. To sprawia, że utrzymanie czystości w domu jest łatwiejsze.

Dla dużych i wysokich psów polecany jest zestaw, w którego skład wchodzi miska i stojak. W większości dużym rasom jedzenie należy podawać na wysokości klatki piersiowej. Ponieważ gdy się schylają zbyt nisko połykają duże ilości powietrza. To z kolei stanowi zagrożenie dla zdrowia. Najlepiej zdecydować się na stojak z możliwością regulacji wysokości. Zawsze jednak trzeba sprawdzać charakterystykę rasy. Nie wszystkie masywne psy mogą być karmione na podwyższeniu. Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać jest materiał, z jakiego powstają akcesoria. Surowce muszą być wytrzymałe i bezpieczne dla zdrowia zwierzaków.

Nie ważne czy jest to miska dla szczeniaka czy dorosłego psa, podstawą jest odporność na uszkodzenia. Ponadto materiały nie mogą wchodzić w reakcję z pożywieniem ani zmieniać jego smaku. To samo tyczy się wody. Na rynku można znaleźć miski z różnych surowców. Do dyspozycji są wersje plastikowe. Są lekkie, występują w wielu wzorach a ich cena jest atrakcyjna. Jednakże zbierają dość kiepskie opinie. Dlatego, że są podatne na uszkodzenia i zadrapania. Zdecydowanie lepiej kupić odmiany ze stali szlachetnej lub ceramiki. Ceny są wyższe, lecz jakość zdecydowanie lepsza. Więcej na temat kryteriów wyboru naczyń można dowiedzieć się na naszej stronie.

Akcesoria do karmienia psa i ich odmiany

Metal i ceramika to polecane materiały, choć i one mają pewne wady. Pierwszy z wymienionych może zmieniać smak wody. Drugi jest podatny na stłuczenia i wyszczerbienia. Każdy ubytek w misce sprawia, że przestaje być bezpieczna. Warto teraz przejść do odmian, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Podstawa to oczywiście pojedyncze miski, jedna na wodę a druga na jedzenie. Dla psów, które nie jedzą łapczywie przygotowano także miski podwójne. Pomieszczą dwie porcje pokarmu lub i karmę i wodę. Są, więc uniwersalne(i łatwe w czyszczeniu), co dla właściciela stanowi niewątpliwą zaletę.

Wspominaliśmy już o miskach na stojakach. Korzysta z nich niejedna duża rasa. Poza tym sprawdzają się w karmieniu starszych lub schorowanych psów. Poza nimi w sklepach zoologicznych można znaleźć naczynia z dozownikiem karmy. Wydzielają zwierzakom porcje pożywienia nawet, gdy opiekunów nie ma w domu. Pozwalają także zastosować każdą specjalną dietę wyznaczoną przez weterynarza. Popularnością cieszą się również dozowniki wody pod postacią fontanny. Miska tego typ jest bezpieczna i chroni wodę przed zanieczyszczeniami.

Naczynia z dozownikami wydłużają świeżość pokarmu i wody. Bardzo ciekawym wyborem są modele automatyczne. Da się w nich zaprogramować godzinę podawania posiłku a także ilość karmy. Do dyspozycji jest i mała i duża miska na pokarmy suche lub mokre. Dobre opinie zbierają także naczynia z czujnikiem ruchu. Otwierają się, gdy zwierzak podejdzie i zamakają, gdy odejdzie. Taka miska jest najlepsza dla dorosłego psa przyzwyczajonego do otwierania się pokrywy. Cena opisanych wersji jak i automatycznych dozowników jest dość wysoka. Listę artykułów dokładniej opisujących akcesoria do karmienia psów opublikowaliśmy na naszej stronie.