Brzanki - gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja, porady

Nieduża ryba o eleganckim, pękatym kształcie, w pionowe, czarne pasy, to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych, czyli brzanka sumatrzańska.  Jak inne brzanki, jest to ryba łatwa do hodowli w akwarium i często wybierana przez początkujących. Poznaj te ciekawe ryby akwariowe należące do rodziny karpiowatych. Dowiedz się jakie mają wymagania i jakie parametry wody są odpowiednie, aby brzanki były zdrowe i zdobiły twoje akwarium.

Brzanki - popularne ryby w akwarium

Brzanki są często wybierane przez początkujących akwarystów z uwagi na łatwość hodowli i małe wymagania. Rybki te mają łagodne usposobienie i w naturze pływają w dużych grupach. Lepiej jednak trzymać je w akwarium gatunkowym, gdyż brzanki nie lubią ryb innego gatunku i mogą je zaatakować.

Jakiego akwarium potrzebują brzanki? Przede wszystkim musi być duże. Dla przykładu na 10 rybek potrzebne będzie akwarium o pojemności 70 litrów. Na dno należy wsypać żwirek o zaokrąglonych rogach, na przykład żwirek rzeczny. Brzanki chętnie zbierają pokarm opadły na dno i należy je uchronić przed skaleczeniami. Ponadto brzanki lubią gęstą roślinność, gdzie mogą się schować lub odbywać tarło. Część akwarium należy zostawić wolne, aby ryby miały gdzie pływać.

Brzanki w naturze żyją w strefie tropikalnej i subtropikalnej, dlatego też lubią ciepłą wodę. Woda w akwarium powinna mieć temperaturę 20 - 25 stopni C. 

Przy odrobinie doświadczenia można te ryby akwariowe rozmnażać. Aby odbyło się tarło, ryby należy przenieść do osobnego, mniejszego akwarium, gęściej porośniętego roślinami i o temperaturze wyżsej o 2 - 3 stopnie. Tarło odbywa się najczęściej następnego dnia po umieszczeniu rybek w akwarium tarłowym. U karpiowatych, samiec zapładnia ikrę w momencie, gdy samicą ją rodzi. Po tarle należy rybki odłowić, gdyż mają tendencję do zjadania ikry. Po 2 dniach z ikry wykluwają się małe larwy, zaś po czterech dniach młode ryby, które zaczynamy karmić.

Najpopularniejsze brzanki to:

  • brzanka sumatrzańska,
  • brzanka rekinia,
  • brzanka mszysta,
  • brzanka Titteya,
  • brzanka purpurowa,
  • brzanka piuropuszowa.

Brzanka sumatrzańska - wymagania, usposobienie

W naturze brzanka sumatrzańska zamieszkuje słodkie wody na Borneo i Sumatrze. Jej charakterystyczną cechą są pionowe, czarne pasy. Odmiany hodowlane mogą mieć kolory czerwony, złoty, biały czy zielony jak brzanka mszysta. Ta stadna ryba potrzebuje  dużego akwarium. Należy trzymać co najmniej 8 - 10 osobników. Brzanki lubią silny strumień wody i dobrze napowietrzone akwarium.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, gdyż mogą atakować inne ryby. Szczególnie nie nadają się jako towarzystwo dla piękniczkowatych czy pielęgnic i ryb wolno pływających o długich płetwach. Jeśli chcemy trzymać je w akwarium towarzyskim, najlepszym towarzystwem dla brzanek będą ryby większe, o mało wyrazistych płetwach oraz ryby żyjące przy dnie. Lepiej wtedy zdecydować się na dużą grupę brzanek, które zajmą się sobą i nie będą atakować innych ryb.

Parametry wody dla brzanki sumatrzańskiej:

  • temperatura od 20 do 26ºC,
  • twardość 5-19º,
  • pH wody 6-8,
  • woda dobrze napowietrzona i czysta,
  • strumień silny.

Zielona brzanka mszysta to hodowlana odmiana brzanki sumatrzańskiej. Ryby te nie występują w naturze i zostały sztucznie wyhodowane. Są to ryby akwariowe o wysokiej, bocznie spłaszczonej sylwetce. Brzanka mszysta jest zielona o odcieniu wpadajacym w granat. Płetwy ich są czarne, o czerwonych brzegach. Samce mają czerwone pyski.

Brzanki mszyste bytują w środkowej części akwarium. Ryby te mają żywe i energiczne usposobienie. Najlepiej czują się w dużych grupach, gdzie tworzą wewnętrzna hierarchię. Parametry wody powinny być podobne jak dla brzanki sumatrzańskiej. Ryba ta jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia wody, dlatego wymaga dobrej filtracji oraz lekkiego ruchu wody.