Jack russell terrier - opis, zdjęcia, wychowanie, opinie

Mały pies również może być dobrym stróżem. Choć może nie przegoni intruza z posesji, w porę zawiadomi domowników o jego obecności. Ważne cechy, jakimi są czujność i spostrzegawczość wykazuje jack russell terrier. Nie są to jego jedyne zalety. Jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Dlatego też postanowiliśmy dokładniej go opisać. Sprawdzić, jakie ma usposobienie i wymagania pielęgnacyjne? Odpowiedzi na to i więcej pytań znajdują się poniżej.

Rasa mini z myśliwskim zacięciem – wymiary i waga

Jack russell terrier to nazwa jednej z popularnych ras małych psów. FCI w swej klasyfikacji umieściła ją w III grupie. Zaliczono ją do 2 sekcji skupiającej teriery małe. Psy tego typu zostały wyhodowane w XIX wieku przez pastora Iddesleigha Johna Russella. Zabierano je na polowania w norach na lisy i borsuki. Russell terriery w XIX i XX wieku były także wykorzystywane do tępienia gryzoni na wsiach oraz w portach i dzielnicach handlowych. Pierwotnie nosiły nazwę parson jack russell terrier. Do jednej rasy zaliczano odmiany o wzroście do 27 oraz 37 cm. Ta sytuacja uległa zmianie stosunkowo niedawno.

W 2001 roku FCI przyjęła oddzielny wzorzec dla mniejszych piesków. Od tej pory są zwane jack russell terierami. Natomiast wyższe psy nadal noszą nazwę parsonów. Po oficjalnym podziale nie mogą już mieszać się z mniejszymi. Po zarysowaniu historii, warto sprawdzić, jakie gabaryty ma rasa mini. Optymalna wysokość w kłębie mieści się w przedziale 25-30 cm. Tymczasem waga zdrowych piesków to 5-6kg. Co ważne podane wymiary dotyczą zarówno samców jak i samic. Te teriery mają ciało średniej długości. Głowa umiarkowanej szerokości, szyja szeroka i mocna. Oczy w kształcie migdałów, uszy guzkowate lub opadające. Kończyny krótkie, ogon osadzony dość wysoko.

JRT to rasa dzieląca się na trzy odmiany ze względu na rodzaj sierści. Pierwszą z nich jest pies krótkowłosy i zarazem gładkowłosy. Jego włos jest, krótki i dobrze przylega do ciała. Jesienią i wiosną zwierzak intensywnie linieje. Kolejną wersją jest sierść złamana. Ma średnią długość i jest dość twarda. Można też zdecydować się na psa szorstkowłosego o dość długim włosie. 

Rodzaj sierści nie ma wpływu na umaszczenie. Zawsze dominująca jest barwa biała. Wzbogacają ją znaczenia czarne lub czarno-podpalane. Mogą być też rude w zakresie od jasnopłowego po kasztanowy. Więcej o wyglądzie psów, sierści i umaszczeniu można przeczytać na naszej stronie.

Jack russell terriery – usposobienie i opinie

Jaki charakter mają interesujące nas pieski? Opis należy zacząć od tego, że są wesołe i żywiołowe. Rozpiera je energia, ale potrafią zachować spokój i opanowanie. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Nie powinny jednak mieszkać w domu z najmłodszymi dziećmi. Dlatego, że podczas zabawy nie wykazują się ostrożnością. Poza tym nie lubią niedelikatnego traktowania. Jack russelle bywają hałaśliwe i mają myśliwski instynkt. Potrafią pobiec za ptakiem czy szybko poruszającym się przedmiotem. Małe zwierzęta domowe mogą zostać potraktowane, jako zwierzyna łowna. Jednocześnie russelle akceptują inne psy i koty.

Niezależnie od tego czy gładkowłosy czy szorstkowłosy, żaden russell terrier nie jest psem kanapowym. Potrzebuje dużo ruchu w postaci długich, intensywnych spacerów i różnych innych zajęć. Takich jak bieganie z właścicielem, aportowanie, pływanie czy uprawianie psich sportów. Nie jest, więc polecany osobom zapracowanym czy też lubiącym przebywać stale w domu. Znudzony jack russell zacznie sprawiać problemy. Sam znajdzie sobie zajęcie, lecz opiekuna tym nie zadowoli. Pies będzie niszczył przedmioty domowe lub rozkopywał ogródek. Nie powinien, więc na długo pozostawać sam w domu.

JRT ma silny charakter, jest pewny siebie i odważny, czasem nawet za bardzo. Bywa zadziorny wobec innych psów, często większych i silniejszych. Wykazuje sporą inteligencję i szybko się uczy. Jest przy tym uparty i niezależny. Potrafi zdominować swego opiekuna, jeśli mu na to pozwoli. Jednakże zbiera dobre opinie a poprzez szkolenie da się wyeliminować nieporządne cechy charakteru. Szczeniak musi być wychowywany konsekwentnie i stanowczo, ale serdecznie. Najlepiej działa motywacja oparta na smakołykach. Wszystkie pieski tej rasy należy socjalizować z innymi zwierzakami i ludźmi. Temat charakteru i wychowania rozwijamy na naszej stronie.

Zdrowie i cena jak russell terriera

Ile kosztuje mały russell terrier? Zanim odpowiemy na to pytanie zajmiemy się jego zdrowiem. Psy opisywanego tupu żyją 14-16 lat i są stosunkowo odporne na choroby. Jak inne małe rasy, bardzo rzadko zapadają na dysplazję stawów biodrowych. Praktycznie wcale nie spotyka się u nich reakcji alergicznych. Mogą jednak zdarzać się zwichnięcia rzepki kolanowej. Jest to typowa dolegliwość dla każdego małego psa. W niektórych przypadkach dochodzi także do postępującego zaniku siatkówki. Dlatego psy hodowlane są badane pod kątem występowania wspomnianych chorób.

Jack russell terrier krótkowłosy może być wrażliwy na mróz i śnieg. Odmiany szorstkowłose i ze złamaną sierścią są bardziej odporne. Wszyscy przedstawiciele rasy miewają problemy z odkładającym się kamieniem nazębnym. Ważne jest, więc regularne czyszczenie zębów. Poza tym opiekunowie muszą zwracać uwagę na odpowiednie odżywianie. Niewłaściwie lub za często karmione russell terriery będą tyć. W kwestii pielęgnacji, ważne jest dbanie o sierść. Odmianę krótką, w okresie linienia(jesień i wiosna) trzeba wyczesywać 3-4 razy w tygodniu. Latem i zimą wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.

Pies o szacie szorstkiej i łamanej potrzebuje trymerowania, co 2-3 miesiące. Służą do tego specjalne, tępe trymery oraz gęste grzebienie. U tych odmian teriera również dochodzi do linienia. Gubią swój bardzo gęsty podszerstek, potrzebują, więc szczotkowania. Po przedstawieniu kwestii zdrowotnych i pielęgnacyjnych czas na ostatnią kwestię. Ile kosztuje szczeniak interesującej nas rasy? Cena rozpoczyna się w okolicach 1800 zł. I to tyle, jeśli chodzi o opis jack russell terriera. Zagadnienia wstępnie poruszone w tym artykule rozwijamy w innych materiałach na stronie.