Jack russell terrier - opis, zdjęcia, wychowanie, opinie

Niepozornie wyglądający jack russell terrier to pies pełen energii, obdarzony wyjątkową odwagą, ciekawym usposobieniem oraz silnym instynktem łowieckim. Z pewnością warto poznać najważniejsze cechy tej pełnej sprzeczności rasy, dowiedzieć się, jakie posiada usposobienie, predyspozycje, a także możliwe choroby. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki jack russell terrierów i omówimy najważniejsze kwestie.

Jack russell terrier — rasa mini z myśliwskim zacięciem

Jack russell terrier szorstkowłosy przybiera niewielkie rozmiary ciała. Dorosłe psy powinny osiągnąć 25 do 30 cm wysokości w kłębie. Na każde 5 cm wzrostu powinien przypadać 1 kg masy ciała. A zatem jack russell terrier o wzroście 25 cm na ogół waży około 5 kg, z kolei większe osobniki około 6 kg. Są to optymalne wymiary dla myśliwskiej rasy jack russell terrier. Co ciekawe, jack russell terrier krótkowłosy zdaje się nie zważać na swoje niewielkie gabaryty. Jest to pies odważny o bardzo dużej potrzebie aktywności. Niekiedy dość szczekliwy, zawsze czujny i chętny do zabawy. Jak przystało na teriera, jrt bywa także nieco uparty i charakterny. Jego nietypowe usposobienie sprawia, że nie jest to rasa idealna dla każdego miłośnika kynologii.

Pochodzący z Wielkiej Brytanii jack russell terrier szorstkowłosy jest typowym psem myśliwskim. Uwielbia pogonie za szybko poruszającymi się przedmiotami i zwierzyną, a jego instynkt łowiecki bywa trudny do pohamowania. Co ciekawe, odpowiednia socjalizacja szczeniaka rasy jrt czyni z niego idealnego towarzysza do zabaw z dziećmi i pupila rodzinnego. Nasz mały towarzysz uwielbia ruch u boku właścicieli, a przy odpowiednim szkoleniu będzie łagodnie podchodził do innych zwierząt. Dusza terriera zawsze jest pełna energii i wyposażona w silny instynkt myśliwski. Dlatego jack russell terrier krótkowłosy nie zawsze dogaduje się z małymi pupilami domowymi. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru tej rasy piesków. Instynkt myśliwski jest czymś absolutnie normalnym i typowym dla rasy.

Opisując rasę jack russell terrier, warto także wspomnieć jej typowych cechach wyglądu. Wzorzec rasy dopuszcza kilka typów sierści. Jest to sierść gładka (jack russell terrier gładkowłosy), sierść szorstka (jack russell terrier szorstkowłosy) oraz okrywa drutowata. Niekiedy spotkamy się także z określeniem jack russell terrier długowłosy, jednak jest to określenie całkowicie błędne. Jack russell terrier długowłosy nie występuje w rzeczywistości. Wzorzec dopuszcza wyłącznie obecność krótkiej sierści o odpowiednim dla rasy umaszczeniu. Maść biała musi dominować, a na ciele powinny występować znaczenia w czarno podpalanym, czysto czarnym lub rudym odcieniu. Rudy kolor obejmuje odcienie od jasnopłowych, aż po kasztanowe.

Usposobienie i charakter jack russell terriera

Jack russell terrier to pies o niewielkich rozmiarach i ogromnej odwadze. Jak przystało na terriera, wykazuje pewien stopień niezależności, a często także dużą upartość. Aby w pełni opisać jack russell terrier usposobienie, należy także wskazać na jego przywiązanie do człowieka. JRT to psy, które nawiązują więź ze wszystkimi członkami rodziny i mogą okazać się świetnymi pupilami do towarzystwa. Duża potrzeba aktywności oraz chęć do zabaw sprawia, że większość piesków jack russell terrier dobrze odnajduje się w kontaktach z dziećmi. Zakup szczeniaka tej rasy można polecić rodzinom, w których dzieci znają już podstawowe zasady obchodzenia się ze zwierzętami. Pomimo dużej odwagi, niewielka waga jack russell terriera sprawia, że są psami dość delikatnymi.

Jack russell terrier charakteryzuje się także dużą skłonnością do gonitwy. Jest to pies pełen energii, bardzo czujny i skłonny do polowań na małe zwierzęta. Wielu przedstawicieli tej rasy nie potrafi odmówić sobie pogoni za rowerem czy szybko uciekającymi zwierzętami. Nasz jack russell terrier szorstkowłosy uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu i wymaga urozmaiconej aktywności. Ze względu na te cechy charakteru nie nadaje się dla osób mocno zapracowanych. Znudzony, pozostawiony sam sobie na długie godziny jack russell terrier może niszczyć przedmioty domowe i stać się bardziej niesforny. Problem narasta, jeśli zapracowany właściciel jest dodatkowo osobą lubiącą spędzać czas w sposób mało aktywny. Wieczory na kanapie, brak ruchu, biegania i urozmaiconych spacerów to z pewnością nie idealny pomysł dla jack russell terriera. Dlatego nie jest to pies idealny dla każdego.

Aby w pełni opisać jack russell terrier usposobienie, powinniśmy jeszcze omówić kwestię jego relacji z innymi zwierzętami. Co prawda to socjalizacja szczeniaka w dużej mierze odpowiada za podejście psa do obcych ludzi i zwierząt. Jednak usposobienie jack russell terrier okazuje się tu z natury nieco nieufne. Jest to pies, który uwielbia kontrolować otoczenie, a w przypadku wykrycia intruza głośno poinformuje o jego obecności. Odwaga jacka sprawia, że jest to dobry pies stróżujący, który idealnie odnajdzie się u boku rodziny. Nasz mały jack russell terrier krótkowłosy nie boi się innych zwierząt. Niektóre osobniki mogą prowokować konflikty na spacerach i nie przeszkadza im znacznie większa waga rywali. Nieustraszone usposobienie jacka ujawnia się głównie u osobników płci męskiej. Takie zachowania wymagają korekty. Niekiedy mogą być też związane ze słabą socjalizacją lub brakiem konsekwentnego szkolenia.

Duża czujność sprawia, że rasę uważa się za nieco szczekliwą i hałaśliwą. Jednak, jeśli zapewnimy jej odpowiednią dawkę aktywności i spożytkujemy dużą ilość energii, wówczas jack russell terrier stanie się mało problemowym pupilem domowym. Z pewnością jest to dobry kandydat na pupila dla osób aktywnych, które lubią żywiołowe psy o dużej energii, radości z życia oraz chęci do współpracy z człowiekiem. JRT są pupilami o niewielkich rozmiarach, ale i nieustraszonej, pełnej radości z życia osobowości. Z łatwością dopasują się do warunków mieszkaniowych, o ile właściciel będzie w stanie zapewnić podstawowe, typowe dla rasy potrzeby.

Zdrowie jack russell terriera

Mały jack russell terrier uchodzi za dość zdrową rasę, która rzadko gości w gabinetach weterynaryjnych. Mimo tego, jak każda inna rasa może posiadać predyspozycje do występowania niektórych chorób. Najczęstsze choroby jack russell terriera to alergie pokarmowe i skórne. Terier może też cierpieć na zaburzenia żołądkowo jelitowe, będące następstwem występowania alergii pokarmowej.

Wśród jack russell terrierów zdarzają się także zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Dlatego dobrą praktyką ze strony opiekuna jest regularne czyszczenie i kontrolowanie stanu uszu. Odpowiednio prowadzona profilaktyka może skutecznie uchronić psa przed wystąpieniem stanów zapalnych.

Wyjątkowo aktywny jack russell terrier może także cierpieć na choroby kończyn. Na ogół są to urazy wynikające z aktywnego trybu życia. U rasy mogą występować zwichnięcia rzepki, której widocznym objawem jest kulawizna kończyny.

Pomimo niewielkich rozmiarów, jack russell terrier może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych lub dysplazję stawów łokciowych. Są to choroby o podłożu genetycznym, dlatego wybór dobrej hodowli znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemu u wybranego psa. Niektóre jack russell terriery mogą także cierpieć na jaskrę, zaćmę, kamice pęcherza moczowego lub niedoczynność tarczycy. Bardzo ciężkim problemem może okazać się także zespolenie wrotnooboczne, które na ogół wymaga interwencji operacyjnej.

Pielęgnacja — jak dbać o pieska rasy jack russell terrier?

Jack russell terrier krótkowłosy nie sprawia zbyt dużych problemów z pielęgnacją. Szata o niewielkiej długości nie ma tendencji do kołtunienia się i filcowania. Dzięki temu pielęgnacja sierści ogranicza się do czesania miękką szczotką. Czynność wykonujemy raz w tygodniu. Co więcej, sierść szorstka oraz sierść drutotwata mogą wymagać wyczesywania grzebieniem, a co pewien czas można ją też bardzo delikatnie przycinać.

Małe jack russell terriery należą do ras aktywnych i wymagają sporo ruchu. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary ciała, nie zawsze samoistnie ścierają wyrastające pazury. Problem dotyczy głownie osobników, które przez większość czasu poruszają się po miękkim podłożu. Trawy i ziemia nie dają możliwości ścierania pazurów, dlatego pielęgnacja rasy polega także na regularnym kontrolowaniu stanu pazurów oraz przycinaniu ich w razie nadmiernej długości. Do wymaganych działań pielęgnacyjnych należy także kontrola stanu uszu oraz regularne czyszczenie zabrudzeń. Gromadząca się woskowina musi być usuwana, bowiem rasa ma tendencje do pojawiania się zapaleń. Do podstawowych działań należy także regularna kontrola stanu oczu oraz uszu. Jack russell terrier charakteryzuje się tendencją do przyrastania kamienia nazębnego. Dlatego dobrą praktyką jest higiena zębów lub podawanie psu twardych gryzaków. Naturalne gryzaki z poroża jelenia lub kości do gryzienia mogą pomóc w skutecznym usunięciu nadmiaru kamienia nazębnego.

Warto także zauważyć, że pielęgnacja powinna zostać wdrożona już od pierwszych miesięcy życia szczeniaka. Dzięki temu młody pupil szybko nauczy się odpowiednich zachowań podczas czesania lub czyszczenia uszu. Pielęgnacja małego pieska teriera powinna być wprowadzana w taki sposób, by wzbudzić w pupilu dobre skojarzenia. Nauka na wczesnym etapie życia szczeniaka przełoży się na odpowiednie zachowania podczas pielęgnacji w wieku dorosłym. Niektóre pieski są przyuczane do pielęgnacji już w hodowli.

Żywienie — jak karmić jack russell terriera?

Jack russell terrier krótkowłosy nie jest wybrednym psem i z reguły chętnie zjada wszystkie posiłki. Te małe, niezwykle temperamentne zwierzaki cechują się także dużą potrzebą ruchu, dzięki czemu nie mają skłonności do nadwagi i postępującej otyłości. Mimo tego, żywienie Jacka powinno być starannie zaplanowane.

Niewielkie jack russell terrier szczenięta powinny zjadać karmę wysokobiałkową, zaspokajającą całościowe zapotrzebowanie rosnącego organizmu. Posiłki warto podzielić na trzy lub cztery porcje w ciągu dnia. Dorosły pies może już zjadać dwa posiłki na dobę. W jego przypadku możemy stosować typowe karmy bytowe, rekomendowane dla psów powyżej 12 miesiąca życia.

Żywienie psów aktywnych może także bazować na karmach mokrych lub samodzielnie przygotowywanych przez właściciela daniach. Warto przy tym zauważyć, że wśród psów o szczególnie dużej aktywności polecane są posiłki wysokoenergetyczne.  Dużą popularnością cieszy się żywienie dietą BARF. Jest to metoda, która w swoich założeniach odwzorowuje naturalne żywienie wilków. W diecie BARF stosuje się surowe mięso, podroby, kości, warzywa oraz owoce. Niemałe znaczenie ma także odpowiednia suplementacja posiłków. Tego typu model żywienia można przygotować zarówno dla szczeniaka, jak i dorosłych, aktywnych piesków. Do niewątpliwych minusów należy większe zaangażowanie właściciela oraz konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy. Plusem jest natomiast wysoka strawność posiłku, możliwość dopasowania do wieku i aktywności pupila, a także pełna kontrola nad jakością spożywanych przez psa składników.

Konsekwencja i serdeczność, czyli wychowanie jacka russella teriera

Prawidłowa socjalizacja szczeniaka oraz umiejętnie przeprowadzone szkolenie sprawiają, że każdy pies może stać się przyjaznym pupilem. Tak jest również w przypadku nieco charakternych jack russell terierów, które wymagają łagodnego, ale jednocześnie konsekwentnego tresowania.

Jack russell terrier szczenięta powinny poznać jak najwięcej nowych zapachów, sytuacji, zwierząt i nowych ludzi. Etap socjalizacji jest niezwykle ważny i wpływa na zachowania psa w kolejnych etapach rozwoju. Dlatego warto zadbać o szczeniaka, a przy okazji socjalizacji rozpoczynać naukę podstawowych komend posłuszeństwa.

W przypadku charakternej i bardzo aktywnej rasy warto skoncentrować się na urozmaiconym, atrakcyjnym dla psa szkoleniu. Jack russell terrier szczenięta i dorosłe psy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu oraz zabawy z wykorzystaniem węchu. Możemy to wykorzystać jako nagrodę za dobrze wykonywane polecenia. Pomimo nieco upartego temperamentu, jacki są niekiedy widywane na torach agility i przy innych, psich sportach posłuszeństwa. Jest to wynikiem odpowiedniego szkolenia, bazującego na zbudowaniu pozytywnej relacji pomiędzy psem, a właścicielem.

Warto pamiętać, że szkolenie jack russell teriera i każdej innej rasy nigdy nie powinno bazować na karceniu i wymuszaniu posłuszeństwa. jest to najprostsza droga do zbudowania negatywnych skojarzeń oraz nabrania braku zaufania do właściciela. Psy najlepiej uczą się przez wzmocnienia pozytywne, dające najlepsze efekty dla dwóch stron. Na ogół im lepsza motywacja do wykonania zaplanowanych działań (bardziej atrakcyjna dla psa nagroda), tym szybsze efekty treningowe.

Ile kosztuje utrzymanie psa rasy jack russell terier?

Zakup rasowego szczeniaka jest ważną kwestią, którą warto starannie zaplanować. Jack russell terier hodowla może należeć do różnych związków i stowarzyszeń kynologicznych. największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to jedyna krajowa organizacja kynologiczna, która należy do międzynarodowej federacji FCI. Jack russell terrier cena szczeniąt z metryką ZKwP może okazać się nieco wyższa.

Jack russell terrier cena na ogół rozpoczyna się od kwoty 2 000 zł. Jest to dość atrakcyjna stawka za szczeniaka z pochodzeniem FCI. Ostateczny koszt zakupu będzie uzależniony od wielu czynników, a w tym od renomy hodowli, wybranej linii hodowlanej, eksterieru oraz predyspozycji szczeniaka. Nasz pupil do towarzystwa może kosztować około 2 500 – 4 000 zł. Jest to typowa stawka za szczeniaki o dobrym pochodzeniu, sprzedawane przez znane i posiadające dobre opinie hodowle.

Aby lepiej przybliżyć koszty zakupu szczeniaka, warto także omówić kwestie ewentualnych uprawnień wystawowych. Jack russell terrier hodowla może sprzedawać szczenięta w opcji na tak zwane kolana lub w opcji wystawowej. Cena szczeniąt z uprawnieniami do brania udziału w wystawach z pewnością przekroczy kwotę 5 000 zł. Im bardziej rozpoznawana jack russell terrier hodowla i utytułowana linia hodowlana, tym wyższa cena za wystawowego szczeniaka. Nie bez znaczenia może okazać sie też płeć wybranego pupila. Suczki wystawowe mogą być odczuwalnie droższe od piesków.