Agama - informacje, występowanie, hodowla, zdjęcia, porady

Hodowanie w domach nietypowych zwierząt to dość popularne hobby. W wielu terrariach rozwijają się patyczaki lub pająki. W innych żyją mniejsze lub większe węże. Co ważne, miłośnicy gadów nie skupiają się tylko na nich. Zajmują się kilkoma innymi gatunkami. Jednym z nich jest agama. Gdzie można znaleźć cenne informacje na jej temat i porady fachowców? W tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Charakterystyka agamy

Agama jest rodzajem gada średniej wielkości, zaliczana do rodziny agamowatych. Do tej licznej grupy należy około 350 gatunków sklasyfikowanych w 40 rodzajach. Jeśli chodzi o obszar występowania tych jaszczurek, to jest on jest bardzo rozległy. Żyją w  południowo-wschodniej Europie, Afryce, Azji oraz Australii. Największe zróżnicowanie gatunkowe naukowcy zaobserwowali na ostatnim ze wspomnianych kontynentów. Jak również na Nowej Gwinei, w Indiach i Archipelagu Malajski. Co ciekawe, niektóre agamy są chętnie hodowane w terrariach na całym świecie. Do tego tematu jeszcze powrócimy w dalszej części artykułu.

Agamy występują na suchych stepach, sawannach i skalistych pustyniach. Dorastają, w zależności od gatunku, do 30-100 cm długości. Oczywiście zdarzają się mniejsze lub większe osobniki. To zwierzęta aktywne za dnia, które nie odrzucają ogona. Typowa jaszczurka ma okrągłe źrenice oczu, szeroką głowę z wyraźną szyją, spłaszczony tułów i długi ogon. Na ciele każdej agamy znajdują się wytwory skórne. Mogą to być fałdy, guzki, kolce lub grzebień. Sama skóra przybiera różne kolory, niektóre gatunki mają zdolność zmiany barwy. Ważne jest też to, że zęby opisywanych gadów dzielą się na siekacze, kły oraz zęby trzonowe. 

Co jeszcze warto wiedzieć o agamach? Mają pewne charakterystyczne cechy. Najważniejsze z nich to:

  • żywienie – opisywane gady jedzą owady i drobne zwierzęta, tylko część odmian je rośliny,
  • zachowanie – agamy w stanie podniecenia kiwają głową bardzo podobnie do legwanów,
  • poruszanie się – niektóre gatunki potrafią biegać lub skakać tylko na tylnych kończynach,
  • rozmnażanie – większość opisywanych gadów składa jaja, nieliczna reszta jest jajożyworodna.

Do kwestii poruszania się agam, trzeba dodać jedno zadnie. Niektóre jaszczurki wykształciły zdolność lotu ślizgowego. Po rozwinięcie powyższych tematów zapraszamy na nasza stronę.

Agama i jej popularne gatunki

Jak już wspominaliśmy, hodowla gadów w terrarium cieszy się powodzeniem. Do domu może trafić na przykład agama czerwonogłowa. Pochodzi z Afryki i jest dość mała w porównaniu z innymi przedstawicielkami grupy. Dorasta do 35-40 cm długości, z czego około 2/3 to ogon. Samice są zazwyczaj szare lub brązowe, czasem pokryte plamkami. Dorosłe samce są seledynowe, granatowe lub turkusowe. Oczywiście, zgodnie z nazwą, mają czerwoną lub pomarańczową głowę. Te agamy to towarzyskie zwierzęta, najlepiej czują się w stadach. Cena jednego osobnika nie jest bardzo wysoka, utrzymuje się w przedziale 200-300 zł.

Ceniona jest też agama błota w naturze żyjąca w Azji południowo-wschodniej.  Warto wiedzieć, że:

  • w hodowli samice dorastają do 60-70 cm, natomiast samce osiągają do 80 cm długości,
  • jaszczurka wodna ma zielonooliwkowy kolor ale potrafi przybierać kilka innych barw,
  • gad ma trójkątną głowę, spore oczy z jasnobrązowymi tęczówkami, jest aktywny za dnia,
  • na górnej części głowy agamy znajduje się szara łuska nazywana okiem ciemieniowym.
  • cena agamy błotnej waha się a granicach 100-300 zł w zależności o miejsca zakupu.

Opisaliśmy nieco mniej popularne gatunki, czas, więc na najbardziej znany.

Agama brodata, bo o nią chodzi, naturalnie występuje w Australii. Żyje na suchych stepach, półpustyniach i obrzeżach pustyń, kryje się wśród zarośli i skał. Jest to jaszczurka średniej wielkości, dorosłe osobniki mierzą 60 cm długości.  Zazwyczaj są szare lub szarobrązowe na grzbiecie i kremowe na spodzie. Charakterystyczne cechy wyglądu agam brodatych To trójkątna głowa, krępe ciało, walcowaty ogon. Gad jest pokryty szorstkimi łuskami, miejscami tworzącymi kolce. Zwierzę potrafi nadymać podgardle, przez to sterczące kolce przypominają brodę. Po rozwinięcie tematów poruszanych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Hodowla agamy brodatej – żywienie i inne wymagania

Optymalne terrarium dla agamy brodatej powinno mieć wymiary 120x60x70 cm. Muszą panować w nim odpowiednie warunki, uzyskiwane z pomocą ważnego wyposażenia. Hodowca musi kupić:

  • świetlówkę UVB – agama potrzebuje oświetlenia dziennego przez 10-12 godzin na dobę,
  • emiter ciepła z regulatorem temperatury – w dzień gad potrzebuje 28°C, nocą 20-22°C,
  • termometr oraz higrometr do mierzenia poziomu wilgotności wewnątrz terrarium.

W pojemniku dla jaszczurki trzeba stworzyć wyspę ciepła, gdzie temperatura będzie dochodzić do 35-38°C. Przyda się też miska na wodę do zapewniania wilgoci.

Jakie jeszcze wymagania ma agama brodata? Terrarium, w którym zamieszka musi wypełniać odpowiednie podłoże. Może być to drobny piasek, dlatego, że przypomina naturalne środowisko gada. Stosowane są także drewienka bukowe oraz chipsy kokosowe. Do najpopularniejszych materiałów należy włókno kokosowe. Jest tanie, dobrze pochłania zapachy i ułatwia utrzymanie czystości. Wybierając podłoże warto pamiętać, że agamy mają tendencję do zjadania wyściółki. W przypadku połknięcia piasku czy chipsów, jaszczurka może się zaczopować. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u weterynarza. To jeszcze nie koniec wymagań.

Jak wygląda żywienie opisywanych gadów? Każda mała agama powinna dostawać pokarm dwa razy dziennie lub mieć do niego stały dostęp. Dorosłe osobniki należy karmić dwa lub trzy razy dziennie. Ważne są proporcje pożywienia, 70% to owady, pozostałe 30% to rośliny. Jaszczurki chętnie jedzą karaczany, szarańczę, mole oraz mieszanki granulowane. Jeśli chodzi o rośliny to zalecane są chwasty jak mniszek lekarski czy babka lancetowata. Można podawać także świeżą bazylię, melisę, oregano a także groszek, kukurydzę, jabłka. Gdzie można znaleźć więcej informacji o żywieniu i warunkach środowiskowych agamy? Oczywiście na naszej stronie.