Psy - spis ras, opisy, zdjęcia, wychowanie, porady praktyczne

Psy - spis ras, opisy, zdjęcia, wychowanie, porady praktyczne

Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Badacze szacują, bowiem, że zostały udomowione 17-12 tysięcy lat temu. Przez wieki były wykorzystywane do polowań i strzegły stad zwierząt hodowlanych. Obecnie część z nich nadal wykonuje te zadania. Inne nie muszą pracować, są tylko i aż przyjaciółmi całych rodzin. Warto, więc poznać spis prezentujący pieski rozmaitych ras. Różniących się wielkością, budową ciała oraz użytecznością.

Rasowe psiaki i ich podział

Psy są zwierzętami będącymi udomowioną formą wilka szarego. Drapieżnika zaliczanego do rodziny psowatych. Występują rozmaite rasy psów dzielące się na wiele grup i kategorii. Podstawowym kryterium klasyfikacji jest budowa ciała tych zwierzaków. Spotkać można molosy, sznaucery, pinczery, charty, teriery i szpice. Wśród wymienionych typów występują małe, średnie i duże okazy. Pieski dzieli się też ze względu na użyteczność, czyli wykonywane zadania. Istnieją odmiany pasterskie i stróżujące a także pociągowe. Listę uzupełniają czworonogi towarzyszące niepełnosprawnym, myśliwskie, do towarzystwa i ozdobne.

Psy rasowe różnią się też pod względem rodzaju i długości sierści. Jeśli chodzi o typ okrywy włosowej to pojawia się ona w dwóch wersjach. W pierwszej u zwierzęcia występują dwie odmiany sierści. Warstwą chroniącą przed zimnem jest tak zwany podszerstek, zazwyczaj gęsty, miękki i krótki. Na nim zaś spoczywa włos okrywowy. Natomiast w drugim typie sierści nie występuje podszerstek, psiak wykształca sam włos okrywowy. Jest, więc bardziej wrażliwy na chłód. Istnieją rasy, u których włos nie wypada i cały czas rośnie. Musi być, więc regularnie podcinany. Tymczasem w kwestii długości sierści, do wyboru są trzy drogi. Czworonogi krótko, średni lub długowłose.

Warto teraz nieco więcej miejsc poświęcić podziałowi ze względu na wielkość czworonogów. Sporą popularnością na całym świecie cieszą się małe psy. Takie jak chociażby jamniki czy buldogi francuskie. Dorosłe osobniki należące do tej grupy nie przekraczają w kłębie wysokości 39 cm. Ich waga to maksymalnie 12 kilogramów. Ważną zaletą małych ras jest długość życia. Zwierzaki o niewielkich gabarytach żyją średnio 14 lat. Zdarza się, że znacznie przekraczają średnią. Znane są pieski żyjące 16 czy 18 lat. Warto też wiedzieć, że sympatyczne maluchy cieszą się dobrym zdrowiem. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na naszej stronie.

Żywienie i tresura psów

Zanim opiszemy jak powinna wyglądać tresura, dokończymy temat wielkości psów. Rasowe szczeniaki mogą wyrosnąć na zwierzęta średniej wielkości. Czyli takie, które w kłębie osiągają wysokość od 40 do 60 cm. One również odznaczają się odpornością na choroby. Przyszli właściciele z pewnością ucieszą się, że długość życia takich psów to średnio 14 lat. Równie wielu miłośników mają duże rasy. Oferuje je niejedna, renomowana hodowla. Wysokość w kłębie czworonogów tego typu przekracza 60 cm. Minimalna waga wynosi około 40 kilogramów. Te zwierzaki domowe są bardzo sympatyczne, ale żyją dość krótko. Zaledwie 8-10 lat.

Dobre wychowanie psa jest ważną kwestią bez względu na odmianę i jej wielkość. Każdego czworonoga można wytresować, nawet rasy mające opinie agresywnych. Oczywiście genetyka częściowo wpływa na charakter psa. Mimo tego, żadem zwierzak nie jest niebezpieczny od urodzenia. To błędy człowieka czynią go groźnym. Dlatego też każdy właściciel musi być konsekwentnym, cierpliwym i wyrozumiałym nauczycielem. Pies nie może zdominować człowieka, musi wiedzieć gdzie są granice dopuszczalnego zachowania. Najlepszą metodą jest nauka poprzez zabawę z uwzględnieniem systemu nagród za dobre zachowanie.

Wychowanie za nami czas, więc na żywienie. Psia dieta powinna w 70% składać się z mięsa, to najważniejszy składnik. Nie można jednak zapominać o owocach i warzywach, stanowiących około 25% jadłospisu. Pozostałe 5% to równie istotne zboża. Zadaniem posiłków podawanych psu jest pokrycie jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Muszą, zatem zawierać witaminy i mikroelementy a także białko, węglowodany i tłuszcze. Czworonogowi można podawać gotową suchą lub mokrą karmę. Jednakże wiele osób samodzielnie przygotowuje posiłki. Więcej o psiej diecie i wychowaniu można dowiedzieć się na naszej stronie.  

Popularne rasy psów i ich cena

W naszym kraju znajduje się niejedna hodowla oferująca małe psy. Do wyboru jest wiele ras a jedną z często wybieranych jest pinczer miniaturowy. Psiak dorasta do 30 cm wysokości i osiąga wagę 4-6 kilogramów. Jest bardzo ruchliwy, skory do zabawy i wesoły. Dorosłe czworonogi z rodowodem kosztują około 2000 zł. Inne maluchy cieszące się uznaniem to pudle i sznaucery miniaturowe. Oczywiście nie zapominamy o yorkach(yorkshire terrierach) i maltańczykach. Wybierając małą rasę trzeba o czymś pamiętać. Pomimo uroczego wyglądu nadal jest to pies wymagający szkolenia a nie zabawka.

W grupie ras średniej wielkości znajduje się owczarek border collie. Jest to niezwykle inteligentny pies pasterski i zaganiający. Jednakże z uwagi na przyjazny charakter nie nadaje się na stróża. Nie każdy człowiek może zostać jego opiekunem. Dlatego, że ten owczarek potrzebuje bardzo dużo ruchu. Nie tylko spacerów, ale też regularnego zajęcia. Cena za szczeniaki z rodowodem zaczyna się w okolicach 1500 zł. Warto też wspomnieć inne popularne rasy średniej wielkości. Bez wątpienia należy do nich cocker-spaniel oraz beagle. Coraz więcej osób decyduje się na zakup amstaffa, pitbulla czy też buldoga angielskiego.

Na koniec pozostały duże psy zbierające najlepsze opinie. Z roku na rok rośnie popularność berneńskich psów pasterskich. Dorosłe samce mogą dorastać do 70 cm i ważyć 50 kg. Samice osiągają 66 cm wysokości i maksymalnie 48 kg wagi. Te sympatyczne olbrzymy potrzebują bliskiego kontaktu z opiekunem. Ceny w dobrych hodowlach zaczynają się od 1500 zł. Inne duże psy mające wielu miłośników to dogi niemieckie, nowofundlandy, bernardyny. W powyższym artykule przedstawiliśmy tylko przykładowe rasy. Kompletną listę zawierającą zdjęcia i opisy opublikowaliśmy na naszym portalu. Każdy znajdzie na niej swego przyszłego pupila.