Opis cesarskiej ryby

Tetra cesarska (bystrzyk cesarski) ma nazwę naukową Nematobrycon palmeri. „nemato” znaczy nić i nawiązuje do charakterystycznego wyglądu ogona, który na środku ma długie promienie (barwa najczęściej czarna). Natomiast „bryco” nawiązuje do szczęk, które są całkiem nieźle uzębione – jak na drapieżnika przystało. Natomiast sam gatunek otrzymał nazwę ku czci Mervyna George'a Palmera (1882-1954), angielskiego przyrodnika, podróżnika i kolekcjonera w Ameryce Środkowej i Południowej dla British Museum(1).

Można mu pozazdrościć, bo tak pięknej ryby, jak tetra cesarska, nie ma się co wstydzić. Ma ciemny kolor i połyskujące łuski. Wzdłuż linii bocznej biegnie błękitny pasek, a na samym środku czarna kreska ciągnie się od głowy do samego końca ogona.

Tetra cesarska (bystrzyk cesarski) jest stosunkowo niewielka, bo dorasta do 4 cm. Potrzebuje jednak towarzystwa, więc wymaga większego zbiornika o długości co najmniej 100 cm. Im więcej tetry, tym bardziej kolorowa się staje i jej zachowanie jest nieporównywalnie ciekawsze.

Tetra cesarska - zdjęcia a zła sława

Pielęgnacja i wymagania

Tetra cesarska czuje się idealnie w lekko zacienionym zbiorniku. Kolor podłoża nie ma znaczenia i może to być jasny piasek. Najważniejsze, żeby miała dużo kryjówek i osłoniętą taflę wody. Jeszcze lepiej, gdy woda jest lekko mętna, brązowawa. Najczęściej ryby mają jaskrawe kolory po to, żeby móc się wzajemnie lokalizować w mętnej wodzie.

Jeżeli akwarium będzie jasne, przejrzyste i otwarte, to ryby doskonale się widzą, a co jeszcze gorsze – widzą pozostałe gatunki. Lepiej się wówczas nie wychylać i wcale nie dziwią zdjęcia ryby, której opis można przyrównać do wyleniałego śledzia.

Akwarium Nematobrycon palmeri powinno być dojrzałe i już jakiś czas działające. W świeżej wodzie miewają problemy ze zdrowiem i mogą nabywać chorób bakteryjnych – szczególnie w wodzie twardej. Najlepsza jest demineralizowana i z pH obniżonym do 6.

Tetra cesarska - delikatne zmiany

Lepiej nie działać agresywnie, żeby idealnie dopasować parametry pod wymagania ryby w jeden dzień. Włóżmy do zbiornika liście dębu czy migdałecznika, dodajmy odrobinkę włókna kokosowego, czy szyszek olchy i poczekajmy aż parametry się ustabilizują. Taka pielęgnacja wystarczy tetrze cesarskiej aż zanadto.

Oczywiście wymaga ona większego akwarium, gdzie podmiany wody nie będą robiły co tydzień skoków pH z 6 na 7,5. Wówczas zmiana parametrów nie ma sensu, bo bardziej to tę rybę wymęczy, niż jej pomoże. Oczywiście możemy mieć je w mniejszym akwarium, a wcześniej regulować parametry w innym zbiorniku i robić podmianę z wody wcześniej przygotowanej.

Te zasady tyczą się bardziej tych, którzy chcą tetrę cesarską rozmnożyć. Jeżeli na celu mamy tylko utrzymanie w akwarium towarzyskim, to przy wodzie kranowej bez żadnych kombinacji ryba też będzie piękna i błyszcząca. O ile oczywiście będziemy dbali o czystość wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat bystrzyka barwnego?

Wymagania zdrowotne

Kiedy kupujemy Nematobrycon palmeri, zawsze uważajmy na stan jej zdrowia. Warto też przejrzeć rybę pod kątem obecności pasożytów na skórze. Jeżeli widzimy kropki na ciele lub zwisające niteczki, nie bierzemy takiej ryby za żadne skarby.

Po tetrze cesarskiej od razu widać problemy, a leczenie całej obsady w akwarium ze żwirkiem, roślinami i mnóstwem innych ryb, a co gorsza – krewetek, czy ślimaków – często kończy się fiaskiem. Dlatego przejrzyjmy tetrę 50 razy, kiedy jeszcze pływa w akwarium i kolejne 50 razy, gdy mamy ją już w worku.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Tetry cesarskie są genialnymi towarzyszami zwinników czy bystrzyków w akwarium. Na górze mogą się snuć szczupieńczyki, a na dole niech śmigają kiryski lub glonojadki. Dopóki tetra ma swoją ławicę, to inna ryba ją za bardzo nie interesuje.

Lepiej jednak dobierać żwawych, aktywnych towarzyszy jak razbora hengela, a unikać takich ryb, jak bojownik, gupik, czy weloniasta brzanka różowa. Tetry rozmawiają ze sobą przez lekkie podszczypywanie i może się okazać, że zaczepiają pozostałe gatunki… żeby sobie pogadać. Także wielkość ryby ma znaczenie więc Danio margaritatus, czy razbora plamista będą po prostu za małe.

Niezasłużone opinie i hodowla

Jeżeli damy tetrze odpowiednie parametry wody i brak towarzystwa, to ikra pojawi się prędzej, czy później. Hodowla, czyli rozmnażanie tych ryb jest stosunkowo łatwe. Wystarczy podnieść temperaturę do 26 stopni, a ryby zajmą się resztą. Samce przepychają się miedzy sobą i jeżeli zobaczymy, że utarczki są ostre, lepiej zostawić jednego samca. Co prawda, nie ranią się, ale żywiołowe gonitwy czasami stawiają samiczki w kącie.

Tetra cesarska (bystrzyk cesarski) to piękna i bardzo ciekawa ryba. Ze względu na trzymanie jej w mniejszych grupach, niż 6 sztuk, zebrała opinie podgryzacza płetw. Najlepiej zdecydować się na 10 sztuk tetry, a im więcej, tym weselej – wiadomo. Wówczas pielęgnacja tetry jest zdecydowanie łatwiejsza.

Mimo że tetra cesarska jest drapieżnikiem podobnie jak razbora hengela, razbora plamista, czy Danio margaritatus, warto jej niekiedy podawać pokarmy dla ryb roślinożernych. Cenny dodatek włókien roślinnych spowoduje, że nie tylko rybki nie zainteresują się roślinami, ale też będą zdrowsze.

(1) The ETYFish Project, Fish Name Etymology Database Christopher Scharpf and Kenneth J. Lazara https://etyfish.org/characiformes5/

ikona podziel się Przekaż dalej