Szczepienia zwierząt krok po kroku - co musisz wiedzieć?

Do najważniejszych zabiegów weterynaryjnych z całą pewnością należą szczepienia zwierząt. Nie tylko tych domowych, ale też hodowlanych. Niektóre są obowiązkowe, inne stanowią dodatkową ochronę. Niezależnie od rodzaju, szczepionka zapobiega chorobom zakaźnym. Warto, więc wiedzieć, na co i kiedy szczepić. Opowiadamy o tym w poniższym artykule. Jako przykład służą nam informacje na temat szczepień psów i kotów.

Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie i nie tylko

Każdego kota szczepi się przeciwko trzem groźnym wirusom. Nie ma tu znaczenia czy czworonóg żyje tylko w domu czy wychodzi. Pierwszy to wirus panleukopenii, czyli kociego tyfusu, w skrócie FPV. Kolejne dwa, FCV oraz FHV-1 wywołują koci katar, czyli wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Ten zestaw uzupełniają równie ważne, dodatkowe szczepienia. Zapobiegają one nieuleczalnej wściekliźnie oraz białaczce kotów a także bakteryjnemu zapaleniu spojówek oraz grzybicy. Wiadomo już, przeciw jakim chorobom podawane są szczepionki. Teraz warto sprawdzić jak wygląda harmonogram.

Kalendarz szczepień kotów zawsze jest ustalany indywidualnie z weterynarzem. Można jednak podać ogólne terminy. Pierwsze, podstawowe szczepienie przeciw FPV, FCV oraz FHV-1 wykonuje się w 8-9 tygodniu życia kotka. Następnie powtarza się je dwa razy, w 11-13 i 16-17 tygodniu życia czworonoga. Po upłynięciu roku od ostatniego, przeprowadza się szczepienie przypominające. Trzeba pamiętać, że dorosłym kotom również podaje się szczepionki przypominające. W przypadku niewychodzących, co 2-3 lata. Karta szczepień zwierząt wychodzących powinna wzbogacać się o wpisy, co rok. Szczepi się wyłączeni koty zdrowe i odrobaczone.

Jak wygląda kalendarz dodatkowych szczepień? Najważniejsze z nich, czyli przeciw wściekliźnie pierwszy raz wykonywane jest w 12 tygodniu życia kota. Natomiast dawkę przypominającą aplikuje się po roku. Kolejne dawki szczepionki podaje się, co 2-3 lata. Jeśli zaś chodzi o kocią białaczkę, to pierwszą szczepionkę aplikuje się 8 tygodniowemu zwierzakowi. Drugą po 3-4 tygodniach a kolejne, co rok. To tyle, jeśli chodzi i podstawowy terminarz. Więcej informacji o kocich chorobach można znaleźć na naszej stronie. Opisujemy objawy, sposoby i koszt leczenia. Oczywiście nie pomijamy ważnej kwestii, jaką jest zapobieganie schorzeniom.

Kiedy i na co szczepić psa?

Szczepienia psa dzielą się na dwie grupy, obowiązkowe i dodatkowe. Pierwsze, zwane też zasadniczymi, są wymagane przepisami prawa. Ich przestrzegania pilnują powiatowe inspektoraty weterynarii. Do obowiązkowych należą te zapobiegające chorobom zakaźnym. Podaje się je przeciwko nosówce, wściekliźnie, parwowirozie i chorobie Rubartha. Jeśli zaś chodzi o szczepionki dodatkowe to warto podać je psu, choć nie jest to obowiązkowe. Aplikuje się je, gdy czworonóg może mieć kontakt z groźną chorobą. Ewentualnie, gdy na danym terenie bytuje dużo kleszczy czy innych pasożytów.

Stosowne przepisy mówią, ż każdy pies powyżej 3 miesiąca życia musi być zaszczepiony. Konkretny harmonogram, podobnie jak w przypadku kotów, zawsze ustala weterynarz. Zazwyczaj jednak pierwsze, zasadnicze szczepienia przeciw nosówce i parwowirozie wykonuje się w 6-7 tygodniu życia szczeniaka. Powtarza się je w 9-10 tygodniu. Wraz z pierwszym szczepieniem zapobiegającym chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie. Kolejne dawki utrwalające podaje się w 12-13 tygodniu. Pozostała jeszcze odpowiedź na ważne pytanie. Kiedy szczepi się psa przeciwko wściekliźnie?

Pierwsze szczepienie szczeniaka zapobiegające wściekliźnie wykonuje się, gdy ma 13-15 tygodni. Trzeba je powtarzać, co rok, przez całe życie psa. Należy też pamiętać, że karta szczepień dorosłego psa musi regularnie wzbogacać się o nowe wpisy. Zwierzakom w wieku od 15 miesięcy do 3 lat, co rok podawana jest pięcioskładnikowa szczepionka. Chroni przed wspomnianą już nosówką, parwowirozą, chorobą Rubartha a także wirusami parainfluenzy i adenowirusem. Tymczasem psy powyżej 3 roku życia szczepi się, co 2-3 lata. Szczegóły na temat profilaktycznych szczepień psów i innych zwierząt, a także ich koszt, można poznać na naszej stronie.