Szampony dla zwierząt - rodzaje, ceny, zastosowanie, opinie

Pisząc lub mówiąc o kosmetykach, przeważnie mamy na myśli produkty dla ludzi. Nie należy jednak poprzestawać na tym skojarzeniu. Trzeba, bowiem wiedzieć, że istnieje ogromna ilość preparatów dla czworonogów. Wśród nich największą popularnością cieszą się szampony dla zwierząt. Dostępne są rozmaite rodzaje i już z tego powodu warto dowiedzieć się o nich więcej. Przydatne informacje na ich temat przedstawiamy w tym i kilku innych artykułach.

Szampon dla pas, kota i nie tylko

Szampony dla zwierząt należą do szczególnej i szerokiej grupy produktów. Specjaliści stworzyli je z myślą o pielęgnacji sierści różnych czworonogów. Na sklepowych półkach można znaleźć preparaty dla psów, kotów, domowych gryzoni jak chomiki i świnki morskie. Wiele osób kupuje wersje dla królików. Do dyspozycji są także wyroby dla bydła i koni. Wszystkie szampony łączy jedna, bardzo ważna cecha. Skład preparatów dobrano tak by były całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Rzecz jasna odznaczają się także skutecznością, łatwością użycia, dodatkowymi właściwościami. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kosmetykach dla zwierzaków?

W tym artykule opisujemy szampony dla najpopularniejszych zwierząt domowych. Zaczynamy od kotów, które zazwyczaj nie potrzebują kąpieli. Mało tego, ten zabieg często nie jest wskazany. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mruczka trzeba umyć. Na przykład, gdy jest to czworonóg wychodzący z domu i mocno się wybrudził. W takiej sytuacji wystarczy zastosować zwykły szampon dla kotów. Jego pH jest dostosowane do delikatnej skóry zwierzaka. Środek ma zazwyczaj ładny zapach, który utrzymuje się po kąpieli. To oczywiście tylko początek dłuższej listy, na której znajdują się różne produkty.

W sklepach zoologicznych dostępne są następujące rodzaje kosmetyków dla kotów:

  • szampony dla ras długowłosych, których włosie ma tendencję to zwijania się w kołtuny,
  • szampony dla poszczególnych ras takich jak chociażby koty perskie czy maine coon,
  • szampony przeciw pchłom, zwalczają insekty ale też zapobiegają ponownym atakom,
  • szampon weterynaryjny przeciw grzybicy lub do usuwania przebarwień wokół oczu.

Dostępny jest też niejeden antyalergiczny szampon. Cena wspomnianych produktów i więcej informacji na ich temat znajdują się na naszej stronie. 

Cenione szampony dla zwierząt

Szampony do mycia psów są używane zdecydowanie częściej niż wersje dla kotów. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znalazły się przeróżne rodzaje. Podstawowy podział obejmuje preparaty dla szczeniąt oraz dorosłych osobników. Pierwsze ze wspomnianych są łagodniejsze, bowiem struktura włosów młodych zwierzaków jest nieco inna niż u starszych. Kolejne rozróżnienie uwzględnia rodzaj sierści. Istnieje niejeden dobry szampon uniwersalny do każdego typu okrywy. Świetne opinie zbierają kosmetyki do sierści krótkiej, gładkiej oraz szorstkiej. Tak jak i odmiany przygotowane dla psów długowłosych.

Trudno stwierdzić, który szampon jest najlepszy. Warto wybierać, ten, który zyskał uznanie wśród doświadczonych opiekunów. Wracając do typów, w sklepach można znaleźć między innymi:

  • szampon nawilżający do suchej skóry albo też wersję odtłuszczającą naskórek,
  • szampon antyalergiczny dla psów mających skłonności do różnych uczuleń,
  • preparat skutecznie łagodzący podrażnienia skórne występujące u psa,
  • preparat weterynaryjny przeciw pasożytom, przeciwgrzybiczny, przeciwłupieżowy.

Czasem zdecydowanie najlepszy okazuje się szampon przeciwłojotokowy.

Dobry szampon dla szczeniąt czy dorosłych psów nie musi być drogi. Cena preparatów okazuje się atrakcyjna. Dotyczy to większości odmian, w tym i tych nietypowych. Opiekunowie powinni wiedzieć, że specjaliści stworzyli kosmetyki pod kątem barwy sierści. Są dopasowane do konkretnego koloru, na przykład białego, czarnego, rudego czy złotego. Na drugą grupę składają się środki do umaszczeń wielobarwnych. Powyższe przykłady pokazują jak zróżnicowane są kosmetyki dla zwierząt. Informacje o tym, co jest najlepsze do mycia kota, psa i innych czworonogów podajemy na naszej stronie. Tam też zamieszczamy opinie o wybranych produktach.