Gołębie - gatunki, opis, ceny, zdjęcia, porady hodowców

Nasze poczciwe gołębie miejskie o szarym ubarwieniu widzimy na co dzień i wydają się one częścią krajobrazu miejskiego. Mało kto wie, że profesjonalna hodowla gołębi może być dochodowym interesem. Możemy hodować gołębie różnych ras o ciekawym ubarwieniu oraz gołębie pocztowe, które wygrywają wyścigi i zawody. Zanim się zdecydujesz na hodowlę gołębi dowiedz się jakie wymagania mają te ptaki. Warto wiedzieć, że jest to zajęcie bardzo pracochłonne, które pochłonie znaczną część Twojego czasu. Przedstawiamy zasady hodowli gołębi oraz wyjaśniamy ile kosztują gołębie hodowlane.

Gołębie hodowlane - jak wygląda hodowla gołębi w Polsce i na świecie

Hodowla gołębi ma bardzo długą tradycję. Udomowienie gołębi skalnych miało miejsce prawdopodobnie już w XII wieku p.n.e. Były one hodowane głównie na mięso i na ofiary sakralne. Profesjonalna hodowla gołębi zaczęła się w Starożytnym Rzymie, gdzie zaczęto sztucznie tworzyć rasy tych ptaków. Wyhodowano wtedy gołębie pocztowe. Rozróżniano rasy gołębi pocztowych i mięsnych.

Obecnie gołębie hodowlane dzielą się na:

  • lotne biorące udział w wyścigach i konkursach, do nich należą gołębie pocztowe,
  • ozdobne, które mają ciekawe ubarwienie i układ piór oraz biorą udział w wystawach i pokazach,
  • mięsne.

Wszystkie gołębie wywodzą się od gołębia skalnego. Gołębie skalne to nasze szare ptaki, które widzimy na co dzień. Pochodzą z południowej Europy i Azji i północnej Afryki. Obecnie zasiedlają cały świat z wyjątkiem Antarktydy. Drogą hodowli i krzyżówek stworzono rasy gołębi, których jest około 300. Gołębiarze zrzeszają się w związki hodowców, które z kolei należą do Europejskiej Federacji. Federacja rejestruje rasy gołębi i wyznacza wzorce ras.

Gołębie hodowlane - wymagania

Gołębnik i akcesoria

Aby hodować gołębie konieczny jest gołębnik o wielkości odpowiedniej do ilości gołębi. Gołębnikmusi spełniać najważniejsze wymagania ptaków. Musi być suchy, ciepły oraz łatwy do dezynfekcji i utrzymania w czystości jak również zabezpieczony przed dostępem drapieżników. Na gołębnik można zaadaptować strych, jednak lepszy jest budynek wolnostojący, gdyż gwarantuje on lepszą wentylację. Wlot gołębnika powinien znajdować się od strony wschodniej lub południowej.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie gołębnika przed drapieżnikami, także nocą. W ciągu dnia woliera musi być zabezpieczona przed jastrzębiami. W nocy warto zamontować elektrycznego pastucha, który odstrasza kuny.

Podstawowe akcesoria to:

  • karmniki i poidła,
  • regały lęgowe,
  • siodełka dla gołębi,
  • basenik kąpielowy.

Gołębie żywią się ziarnem, kukurydzą, sorgo, grochem czy prosem itd. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki karmy dla gołębi. Dysponując odpowiednią wiedzą można samodzielnie tworzyć mieszanki karmy.

Ile kosztują gołębie

Aby rozpocząć hodowlę trzeba kupić gołębie od innego hodowcy, który oferuje ptaki na sprzedaż. Bardzo ważne jest, aby jako źródło ptaków wybierać znane i renomowane hodowle, czyli takie, które od dawna cieszą się dobrymi wynikami na wystawach ptaków i takie, których ptaki często wygrywają konkursy.

Gołębie na sprzedaż są łatwo dostępne i nie ma problemu z ich zakupem. Można je kupić przez Internet lub bezpośrednio od hodowców. Często odbywają się również wystawy, targi, giełdy i aukcje, gdzie również można nabyć ptaki. Cena ptaków zależy od rasy, częstotliwości jej występowania i bliskości dowzorca rasy. Gołębie hodowlane kosztują przeciętnie od 50 do 200 zł. Gołębie rasowe, szczególnie rzadkich ras, kosztują nawet kilkaset zł za sztukę. Cena championów może być znacznie wyższa i dochodzi nawet do kilku tysięcy zł za sztukę.

Szczególnie wysoko cenione są gołębie pocztowe, których cena na światowych aukcjach sięga zenitu. Popyta na gołębie pocztowe wynika z faktu, że ich wyścigi stały się rodzajem hazardu w niektórych krajach. Aukcje gołębi są tak popularne, że sprzedawane są całe hodowle.

Jednak zaczynając hodowlę hobbystyczną, można kupić niedrogie gołębie pospolitych ras lub hodować zwykłe, nasze gołębie miejskie.

Jakie wymagania stawia przed nami hodowla gołębi

Hodowla gołębi jest pracochłonna, dlatego też hodowca, czy to hobbysta czy profesjonalista, musi mieć dużo czasu na pielęgnację gołębnika i szkolenie gołębi. Najpierw należy wybrać jaki rodzaj gołębi będziemy hodować. Następnie należy zbudować gołębnik z wyposażeniem.

Nie wystarczy karmić gołębie i rozmnażać. Należy poświęcić im bardzo dużo czasu. Bardzo ważne zadanie hodowcy polega na trenowaniu ptaków, czyli organizowanie im przelotów. Ptaki wypuszcza się na loty rano i wieczorem. Ponadto należy wozić ptaki, aby mogły odbyć długi lot do gołębnika i trenowały loty konkursowe.

Bardzo ważne jest kąpanie gołębi. Do gołębnika należy wstawić miskę z wodą z dodatkiem soli, gdzie gołębie się kąpią. Pomaga to im pozbyć się pasożytów z piór. Nie należy wanienek pozostawiać na stałe w pomieszczeniu, ponieważ gołębie piją z nich brudną wodę.

Należy zapewnić gołębiom materiał budulcowy do budowania gniazd jak: źdźbła suchych traw, słomy, gałązki.

Ptaki powinny być zaszczepione przed każdym sezonem lotów. Ponadto hodowca musi mieć rodowody pochodzenia i karty własności swoich ptaków, zaś gołębie muszą mieć obrączki.

Bardzo ważne jest utrzymanie czystości w gołębniku i zwalczanie pasożytów. Leczenie weterynaryjne gołębi jest kosztowne i często nieskuteczne. Dlatego należy zapobiegać chorobom. Gołębie cierpią na różne pasożyty, które zwalcza się odpowiednimi preparatami. Codziennie należy sprzątać cele, gniazda gołębi i podłogę. Jako ściółkę nie stosuje się trocin, gdyż w nich rozwijają się pasożyty.