Kiryskowate - lista ryb, opis, wymagania, choroby, porady

Kiryskowate ryby akwariowe stanowią częstych mieszkańców akwariów, gdyż ich wymagania nie są duże i najczęściej nadają się one do akwarium towarzyskiego. Przedstawimy najważniejsze porady jakie należy im stworzyć warunki w akwarium, jak wygląda ich żywienie i rozmnażanie oraz wyjaśnimy jakie problemy stwarza hodowla tych ryb. Poznaj opinie specjalistów na temat hodowli tych rybek.

Kiryskowate ryby akwariowe - hodowla, rozmnażanie

Kiryskowate to małe ryby słodkowodne pochodzące z Ameryki Południowej. Żyją one w stojących lub wolno płynących wodach. Ich jelita pełnią funkcję dodatkowego organu oddechowego. Dlatego też mogą oddychać ponad powierzchnią wody i w naturze mogą przeżyć niedotlenienie wody. Specjaliści radzą, aby powierzchnia wody w akwarium nie była pokryta w całości roślinami pływającymi, zaś akwarium powinno mieć przykrywę.

Kiryski osiągają dojrzałość płciową około roku. Rozmnażanie kirysków polega na składaniu ikry na liściach. Rozmnażanie zależy też od podgatunku. Podrodzina Callichthyinae buduje gniazda z pęcherzyków powietrza. Natomiast podrodzina Corydoradinae składa ikrę na podłożu lub na szybach akwarium. Problemy z rozmnażaniem kirysków wcale nie są duże. Porady specjalistów mówią, aby przenieść ikrę do osobnego pojemnika, gdzie należy sprawdzać czystość wody. Codzienne podmiany wody i dobry filtr, który zabezpieczy ikrę przed pleśnią, stwarzają pewne problemy, lecz sprawa jest wart zachodu. Nie należy zostawiać ikry w akwarium, gdyż zostanie ona zjedzona przez inne ryby.

Ceny kiryskowatych ryb akwariowych wahają się od 4 do 30 zł. Najniższe ceny osiągają kirysek spiżowy, pstry lub albinos. Wyższe ceny osiągają kiryski sterbai. Natomiast ceny kirysków golden przekraczają 30 zł.

Ryby kiryskowate - najciekawsze gatunki

Hodowla ryb akwariowych najczęściej obejmuje następujące gatunki kirysków:

  • kirysek niebieski,
  • kirysek albinos,
  • kirysek spiżowy,
  • kirysek pstry,
  • kirysek strumieniowy,
  • kirysek tygrysi.

Kirysek albinos to rybka łagodna i pokojowo nastawiona. Nadaje się do akwarium towarzyskiego i dobrze jest hodować je w grupach co najmniej 6 osobników. Kiryski te wymagają miękkiego podłoża i niezbyt intensywnego światła.

Kiryski pstre są łatwe do hodowli i pokojowo nastawione. Jednak najlepiej czują się w akwarium gatunkowym z innymi kiryskami. Akwarium powinno być dobrze filtrowane, niezbyt gęsto obsadzone roślinami i niezbyt ciepłe. Źle znoszą temperaturę powyżej 29 stopni.

Kirysek spiżowy, o metalicznym połysku, świetnie sprawdzi się w akwarium towarzyskim. Te łagodne i pokojowo nastawione rybki dobrze się dogadają z brzankami, pielęgnicami i tetrami. W akwarium wymagają miękkiego podłoża i dużej ilości kryjówek.

Ważne porady - wymagania, żywienie

Hodowla rybek kiryskowatych nie wymaga zbyt dużego akwarium. Nie należy wlewać zbyt dużo wody. Akwarium powinno mieć przykrywę, gdyż kiryski mogą wyskakiwać. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, niezbyt mocnym światłem.

Kiryskowate bytują na dnie akwarium, dlatego też żwir pokrywający dno nie może mieć ostrych krawędzi. Najlpszy jest drobnoziarnisty piasek. Nie należy sadzić zbyt wielu roślin, szczególnie pływających po powierzchni, gdyż ryby te zaczerpują powietrze znad powierzchni wody. Ważne jest, aby zapewnić im sporo kryjówek.

Są to ryby akwariowe wszystkożerne. Ich żywienie wymaga zarówno pokarmu roślinnego jak i zwierzęcego. Kiryski pozyskują pokarm roślinny zlizując glony z roślin. Żywienie ich powinno obejmować pokarm opadający na dno jak larwy, rureczniki czy oczliki.

Opinie na temat hodowli kirysków z innymi rybami są podzielone. Jedni akwaryści wyrażają opinie, że najłatwiej będzie hodować kiryski jako jeden gatunek. Inne zaś opinie mówią, że można je hodować wraz z innymi rybami pływającymi wyżej, jak razbora galaxy, szczególnie że kiryski to ryby łagodne.