Myszoskoczki - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja, opinie

Myszoskoczki to urocze zwierzątka, które nawiązują kontakt z człowiekiem. Obserwacja ich życia stanowi fascynujące hobby. Przeczytaj czego potrzebuje myszoskoczek domowy i obejrzyj zdjęcia. Przedstawiamy najważniejsze informacje przydatne, jeśli chcesz hodować myszoskoczka mongolskiego. Zanim się zdecydujesz pamiętaj, że myszoskoczek nie nadaje się dla dzieci i wymaga codziennej opieki.

Myszoskoczek domowy czyli suwak mongolski - informacje, opis i zdjęcia

Myszoskoczek domowy, którego hodowla upowszechniła się w drugiej połowie XX wieku, to suwak mongolski. Gryzoń ten pochodzi z północno-wschodnich Chin oraz stepów Mongolii i Rosji. Pierwsze informacje o gryzoniu żyjącym na pustyniach Mongolii dotarły do Europy w drugiej połowie XIX wieku. W roku 1866 francuski misjonarz wysłał kilka okazów do Paryża, do Muzeum Historii Naturalnej.

W naturze ten pustynny gryzoń żyje w koloniach po 12 - 20 osobników. Buduje nory o licznych wejściach. Największą aktywność przejawia o świcie i zmierzchu, w ciągu dnia jego aktywność zależy od temperatury. Myszoskoczki są dobrze przystosowane do zmieniającej się temperatury panującej pustyni. W naturze myszoskoczek pustynny występuje głównie w kolorze aguti: brązowo czarny z białym brzuszkiem. Hodowlany myszoskoczek mongolski może mieć różne kolory. Najczęściej spotykany jest myszoskoczek czarny, złoty, srebrny, rudy, czerwony, kremowy lub brązowy.

Najważniejsze informacje o suwaku mongolskim:

  • długość około 11 cm,
  • waga około 58 g,
  • długość życia: 4 - 5 lat,
  • aktywność w dzień i w nocy.

Hodowla myszoskoczka w domu - opis i zdjęcia

Hodowla myszoskoczka w domu nie jest trudna, o ile zapewni mu się odpowiednie warunki. Myszoskoczek domowy, pochodzący od myszoskoczka mongolskiego, jest jedynym z myszoskoczków, który prowadzi aktywny tryb życia zarówno w dzień jak i w nocy. Dzięki temu w ciągu dnia można obserwować ich życie i nawet dzieci mogą cieszyć się obserwacją zwierzątka. Pamiętaj, że jest to zwierzątko zbyt delikatne dla dzieci, które nie powinny się nim zajmować.

Długość życia tego gryzonia wynosi średnio 5 lat, rzadko dożywają do 6 lat. Te małe gryzonie żyją w naturze w grupach, dlatego też w domu myszoskoczki nie powinny być trzymane pojedynczo.

Myszoskoczki lubią kopać nory, wspinać się i skakać, dlatego też wymagają dużej klatki wyposażonej w liczne drabinki, konary, piętra oraz kołowrotek i domek. Wyposażenie klatki nie może być plastikowe, gdyż myszoskoczki lubią gryźć. Połknięcie fragmentu plastiku może się skończyć tragicznie dla myszoskoczka. Najlepsza ściółka dla myszoskoczka do duże trociny.

Cena myszoskoczka nie jest duża, gdyż wynosi około 15 - 25 zł. Jednak to małe zwierzątko potrzebuje szeregu akcesoriów, które trzeba zakupić na początku. Cena profesjonalnej klatki dla myszoskoczka lub chomika wynosi około 400 zł.

Co je myszoskoczek

W naturze myszoskoczek je nasiona, zielone części roślin, trawy i owoce. Jeśli ma ich za dużo, magazynuje je w norach. W domu gryzoń ten najczęściej je ziarno pszenicy, żyta lub owsa. Przysmakiem myszoskoczków jest także siano, trawa oraz różnego rodzaju zioła. Od czasu do czasu można podawać mu również kawałek ugotowanego jajka lub żółtego sera. Urozmaiceniem diety myszoskoczka mogą być także owoce i warzywa, lecz nie dajemy ich zbyt dużo. Myszoskoczek nie może jeść cebuli, surowych ziemniaków, surowej fasoli, liści pomidorów, rabarbaru.

W sprzedaży dostępne są również gotowe mieszanki dla myszoskoczków. Pamiętaj, aby kupować dla myszoskoczka tylko karmy dla niego przeznaczone. Nie należy karmić myszoskoczka karmami dla chomików, królików czy świnek morskich itp. Myszoskoczek nie może jeść cukru, który jest zawarty w tych karmach. Cena gotowej karmy dla myszoskoczka wynosi około 20 zł za 700 g.