Karma specjalistyczna - lista i opis polecanych produktów

Karma specjalistyczna jest bardzo cenna dla czworonogów. To nie jeden, ale kilka rodzajów pokarmu dla psa i kota. Oczywiście istnieją też odmiany przygotowane dla innych zwierzaków. Tym razem jednak skupimy się na produktach dla najpopularniejszych pupili. Czym właściwie jest ta karma? W jakich wersjach występuje? Które propozycje są najlepsze? Na te pytania odpowiadamy w tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Jedzenie dla chorego zwierzaka

Karma specjalistyczna, na co wskazuje jej nazwa, ma szczególne zastosowanie. Pokarm zwany także weterynaryjnym oferuje nietypowy skład. To, dlatego, że jest tworzony dla zwierząt cierpiących na daną chorobę. Jak również czworonogów dotkniętych nieprzyjemną dolegliwością. Taka karma jest zazwyczaj bogatym źródłem substancji leczniczych. Bowiem jej zadaniem jest wspomaganie procesu leczenia. Stabilizowanie stanu zwierzaka. Do tego dochodzi łagodzenie najpoważniejszych objawów chorobowych. Podobnie jak w przypadku zwykłych, w sklepach dostępna jest odmiana sucha oraz mokra. Nie jest to ostatnie kryterium podziału.

Saszetki czy większe opakowania zawierają karmy weterynaryjnej pełnoporcjowe i uzupełniające. W pierwszym przypadku chodzi o pokarm będący głównym elementem diety. Jest stale podawany zwierzakowi. Dobrym przykładem jest tu karma dla otyłego psa bądź kota. Pomaga zredukować wagę bez narażania zdrowia pupila. Takim produktem jest Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised. Stworzona dla psów z nadwagą i zagrożonych cukrzycą. Natomiast dla kotów polecana jest dietetyczna karma Royal Canin Sterilised 37. Świetna dla wysterylizowanych czworonogów. Mających spowolniony metabolizm i tendencję do tycia.

Jedzenie dla otyłego zwierzaka to rzecz jasna nie koniec propozycji. W sprzedaży znajdują się karmy uzupełniające. To przeważnie mokre pokarmy stanowiące dodatek do innego pożywienia. Uzupełniają brakujące składniki odżywcze. Pozostając przy składzie trzeba wspomnieć o pewnej kwestii. Karmy specjalistyczne zawierają duże ilości witamin, minerałów, tłuszczy, białka, węglowodanów. Znacznie więcej niż klasyczne produkty. Mają uzupełniać niedobory w zwierzęcych organizmach. Dlatego zdrowe osobniki nie powinny ich spożywać. Rozwinięcie tematów poruszanych do tej pory znajduje się na naszej stronie.

Karma specjalistyczna dla psa i kota

Dieta chorego czworonoga musi być precyzyjnie skomponowana. Ustalając ją weterynarz bierze pod uwagę rodzaj schorzenia. Do tego wiek, wielkość i rasę zwierzaka. Nie bez znaczenia jest też poziom jego aktywności. W przypadku alergii pokarmowych i nietolerancji w grę wchodzi jeszcze jedna sprawa. Jedzenie nie może zawierać uczulających składników. Wprowadzenie karmy specjalistycznej zawsze trzeba skonsultować ze specjalistą. Jaka propozycja będzie najlepsza dla szczeniaka z zapaleniem jelit? Na przykład sucha mieszanka ROYAL CANIN Gastro Intestinal Junior. Jej cena to niecałe 200 zł za 10 kilogramów.

Inne polecane karmy weterynaryjne dla psów to między innymi:

  • Concept for Life Large Sensitive – sucha karma dla dużych psów z delikatnym układem trawiennym. Cena za 1,5 kilogramowe opakowanie to 25 zł,
  • Concept for Life Veterinary Diet Gastro Intestinal – mokra karma dla psów cierpiących na niewydolność układu pokarmowego. Za 6 puszek po 400 gramów trzeba zapłacić 60 zł,
  • Eukanuba Veterinary Diets Joint Mobility – dietetyczna karmadla psów z problemami ze stawami. Za 12 kg chrupek trzeba zapłacić około 140 zł.

Było już jedzenie dla szczeniaka i dorosłego psa, teraz, więc popularne odmiany dla kota:

  • Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline – mokra karma dla kotów ze stwierdzoną cukrzycą. Za 30 zł można kupić 10 opakowań, saszetki zawierają po 85 gramów pokarmu,
  • Concept for Life All Cats – dobra dla kotów z kamica moczową. Za 400 gramów suchej karmy trzeba zapłacić około 13 zł,
  • Hill's Prescription Diet Feline k/d + Mobility – mora karma dla kotów z chorobami układu moczowego lub stawów. Cena to 45 zł za 12 saszetek.

Dieta zwierząt jest bardzo ważna. Dlatego więcej informacji o niej znajduje się na naszej stronie.