Koty - lista wszystkich ras, opisy, opinie, porady

Koty to podrodzina ssaków drapieżnych należąca do rodziny kotowatych. Różne gatunki zwierząt tego typu występują w Eurazji, Afryce oraz obu Amerykach. W skład wchodzą również dobrze znane koty domowe. Przed wiekami przystosowały się do życia w środowisku stworzonym przez człowieka. Obecnie wraz z psami należą do najpopularniejszych, domowych czworonogów. Na całym świecie można spotkać rozmaite rasy. Za protoplastę wszystkich badacze uważają kota nubijskiego.

Koty - lista wszystkich ras, opisy, opinie, porady

Koty domowe to liczna i bardzo zróżnicowana grupa zwierząt. Na całym świecie występuje wiele interesujących ras. Każdy przedstawiciel dowolnej z nich może stać się wspaniałym przyjacielem całej rodziny. Trzeba tylko poznać najważniejsze informacje. Jaki charakter wykazuje dana rasa? Jak wygląda żywienie, wychowanie i pielęgnacja? Ten artykuł jest jednym z wielu odpowiadających na te i inne ważne pytania.

Domowe kotki – podstawowa charakterystyka

Zacząć należy od wprowadzenia definicji. Otóż koty to podrodzina ssaków drapieżnych zaliczana do rodziny kotowatych. Mniejsze i większe gatunki tych zwierząt występują w Eurazji, Afryce oraz obu Amerykach. Do tej licznej grupy należą również interesujące nas koty domowe. To jedne z najpopularniejszych zwierzaków żyjących u boku człowieka. Mają swoich oddanych miłośników na całym świecie. Koty od wieków są obecne w literaturze i sztuce. W starożytnym Egipcie były obdarzone szczególną czcią. Niestety przez lata przylgnęło do nich wiele szkodliwych stereotypów. Nie zmienia to jednak faktu, że kot to wspaniałe zwierze.

Opisywane czworonogi zostały udomowione około 9500 lat temu. Oznacza to, że nauczyły się żyć w środowisku stworzonym przez człowieka. Na całym świecie można spotkać rozmaite rasy. Do tego tematu jeszcze powrócimy. Na razie dodamy tylko, że za protoplastę wszystkich uważa się kota nubijskiego. Obecnie zamieszkuje praktycznie całą Afrykę oraz Półwysep Arabski. Jest to podgatunek żbika europejskiego. Krzyżował się z nim dając początek wielu rasom kotów żyjącym na starym kontynencie. Historyczny wstęp już za nami. Teraz skupimy się na ważnej kwestii. Odpowiemy na pytanie, jakie jest usposobienie przeciętnego kotka.

Miłośnicy kotów doskonale wiedzą, że nie są to samolubne, złośliwe zwierzaki. Ten szkodliwy stereotyp sprowadził na nie wiele problemów. Jak jest, więc w rzeczywistości, jaki mają charakter? Ciężko kilkoma słowami odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego, że każdy dachowiec i kot rasowy może mieć nieco inne cechy i usposobienie. Jeden będzie bardzo aktywny, inny rozmiłuje się w leniuchowaniu. Zazwyczaj jednak koty żyjące w domu są przyjacielskie, ciekawskie i skore do zabawy. Należy też podkreślić, że przywiązują się swojego opiekuna i lubią spędzać z nim czas. Kwestię kocich charakterów szerzej omawiamy w innych materiałach na naszej stronie.

Kocięta mieszkające w domu

Każdy przyszły opiekun musi przygotować się na przyjęcie nowych lokatorów. Nie ma tu znaczenia czy będą to kotki rasowe czy też nie. Po pierwsze właściciel musi się dowiedzieć jak wygląda żywienie tego czworonoga. Każdy kot to mięsożerca i to ten składnik musi dominować w jego diecie. Nie należy natomiast podawać zbóż i zbyt wielu innych produktów roślinnych. Trzeba zadbać o to by pokarm był bogatym źródłem składników odżywczych. Najważniejsze z nich to białko, tłuszcze nasycone i nienasycone, witaminy oraz mikroelementy. Do prawidłowego rozwoju poty potrzebują też tauryny.

Wiele osób twierdzi, że wychowanie kotka nie jest możliwe. Rzekomo ten indywidualista nie zmieni swego zachowania. Jest to całkowicie błędne twierdzenie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kot to łowca. Zatem nie da się oduczyć go wszystkich wrodzonych nawyków. Zamiast tego należy przygotować mu środowisko do komfortowego życia. Kupić drapak, zapewnić podwyższenia do wskakiwania. Jeśli zaś chodzi o porady dotyczące wychowania to ważna jest cierpliwość i konsekwencja. Najlepiej sprawdza się nauka poprzez zabawę. Należy stosować nagradzanie dobrego zachowania i ignorowanie niewłaściwego.

Opieka roztaczana przez właściciela to nie tylko karminie i wychowanie. Ważna jest pielęgnacja, której potrzebują i kocięta i dorosłe zwierzaki. Podstawą jest regularne szczotkowanie sierści, chyba, że jest to rasa naga. Niewyczesywany kot będzie wylizywał sierść, co prowadzi do zakłaczenia i problemów zdrowotnych. Jeśli czworonóg nie wychodzi z domu, konieczne jest przycinanie pazurów. Kolejne ważne zabiegi pielęgnacyjne to szczepienie i odrobaczanie, musi przechodzić je i dachowiec i rasowy. Regularna zabawa również ma wpływ na kondycję zdrowotną kota. Podane tu informacje i porady rozwijamy w innych naszych artykułach, które gorąco polecamy.

Koty rasowe – podstawowy opis, zdjęcia, hodowla

Wiele osób pragnie przygarnąć rasowego kotka. W Polsce funkcjonuje niejedna hodowla oferująca odmiany krótko lub długowłose. Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto wiedzieć, że koty z rodowodem dzieli się na różne kategorie. Kryteria podziału w dużej mierze zależą od konkretnej organizacji. Ciekawostką może być fakt, że na świecie istnieją różne organizacje skupiające hodowców miłośników kotów. Jedną z największych jest, WCC czyli World Cat Congress. W jej skład wchodzą inne, a najbardziej znane to WFC oraz FIFe. Te dwie federacje do rozpoznawania ras wykorzystują tak zwany kod EMS.

Kod EMS to system uwzględniający pewne cechy zewnętrzne kota. Według specjalistów to one decydują o tym czy zwierzak należy do tej czy innej rasy. Pod uwagę bierze się, więc kolor skóry i sierści oraz jego rozmieszczenie na ciele czworonoga. Kolejne elementy to kolor oczu, typ ogona oraz uszu. Kierując się tym kluczem FIFe wyróżnia cztery grupy ras kotów:

  • Kategoria I reprezentowana przez koty perskie i egzotyczne,
  • Kategoria II to koty półdługowłose, choć znajdują się w niej i krótko i długowłose takie jak norweski kot leśny i maine coon,
  • Kategoria III to rasy kotów krótkowłosych i somalijskich takich jak kot bengalski,
  • Kategoria IV to kotki syjamskie i orientalne jak kot abisyński.

Rasy kotów uznawane przez FIFe czy WCF to tylko część większej całości. Istnieje, bowiem wiele innych rodzajów czworonogów. Jest to na przykład australijski mist, ragamuffin, kot cejloński czy bombajski. Kompletną listę wszystkich ras można bez trudu znaleźć na naszej stronie. Zawiera dokładny opis poszczególnego zwierzaka, jego zdjęcia i ceny kupna. Podajemy też przybliżone koszty utrzymania. Niezależnie od wybranego rodzaju, opieka nad każdym sprawia wiele satysfakcji i radości. Poza tym właściciel zyskuje oddanego przyjaciela na długie lata.