Tęczankowate - gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja, porady

Akwarystyka to bardzo ciekawe hobby i to z kilku powodów. Kompletowanie wyposażenia i dekoracji akwarium jest przyjemną przygodą. Dbanie o zwierzęta i powiększanie populacji daje sporą satysfakcję. Zaletą jest też to, że do wyboru mamy wiele interesujących gatunków. Wśród nich ważne miejsce zajmują ryby tęczankowate. Przedstawiamy, zatem opis tej popularnej grupy i jej przedstawicieli. Dodajemy także wymagania i inne porady.

Polecane zwierzęta akwariowe

Tęczankowate to grupa niewielkich ryb należących do rodziny kostnoszkieletowych. Występują w około 67 gatunkach podzielonych na 6 rodzajów. Wszystkie są zaliczane do rzędu aterynokształtnych. Te rybki mają ciało silnie, bocznie spłaszczone, osiągające długość od 5 do 15 cm. Ich naturalnym środowiskiem są wody północnej i wschodniej Australii, Nowej Gwinei oraz kilku pobliskich wysp. Żyją głównie w wodzie słodkiej, zamieszkują jeziora, stawy, rzeki i strumienie. Tylko nieliczne gatunki preferują środowisko słonawe. Gatunki morskie spotyka się bardzo rzadko. Pierwsze okazy zostały odkryte około 150 lat temu.

Ryby tęczankowate są kolorowe, smukłe a czasem i krępe. Często przybierają jaskrawe barwy. Można je poznać po charakterystycznej, zaostrzonej głowie. Znajdują się na niej dość duże oczy. Opisywane rybki wykształcają dwie płetwy grzbietowe, jednak z nich jest zaopatrzona w kolce. Płetwa ogonowa jest natomiast mocno wcięta. Bez względu na rodzaje, te zwierzęta żywią się roślinami i drobnymi bezkręgowcami. Warto też wspomnieć rozmnażanie. Interesujące nas ryby są jajorodne, ich tarło może trwać cały rok. Samice rozrzucają ikrę, z której po kilku dniach wylęgają się młode. Rodzice nie opiekują się potomstwem.

Większość tęczankowatych osiąga dojrzałość płciową już w pierwszym roku życia. Jest to dobra wiadomość dla domowych hodowców. Dlatego, że okazy należące do tej grupy to popularne rybki akwariowe. Ich wymagania środowiskowe nie są duże. Zwierzęta są odporne na choroby i łatwe w hodowli. Najlepiej czują się w większej grupie, w jej skład mogą wchodzi różne gatunki z tej samej rodziny. Tęczankowate są bardzo ruchliwe, potrzebują akwarium z dużą przestrzenią do pływania. Do tego powinny być otoczone bujną roślinnością. Rozwinięcie powyższych tematów znajduje się na naszej stronie.

Popularne rodzaje tęczankowatych – opis i opinie

Jak już wspominaliśmy akwarystyka to pasjonujące hobby. Między innymi, dlatego, że w domu można hodować egzotyczne gatunki zwierząt. Popularną rybą reprezentującą tęczankowate jest tęczanka Bosemana zwana też wspaniałą. Pochodzi z Nowej Gwinei i niestety w naturze jest zagrożona wyginięciem. Ma piękne, jaskrawe ubarwienie. Samice dorastają do 10 cm a samce osiągają 11-12 cm długości. Tęczanka wspaniała ma łagodne usposobienie. Najlepiej się czuje w wodzie o temperaturze 24-28°C. Odczyn wody powinien utrzymywać się w przedziale 7-8 pH. Ten gatunek jest w zasadzie wszystkożerny.

Kolejną rybka zdobywającą dobre opinie wśród akwarystów jest tęczanka czerwona, zwana łososiową. Również pochodzi z Nowej Gwinei, w naturze występuje w jeziorze Sentani i jego dopływach. To ryba stadna o pięknym, metalicznie czerwonym zabarwieniu. Samce mogą dorastać do 14-15 cm długości. Samice są nieco mniejsze, osiągają 12 cm. Do prawidłowego rozwoju i życia tęczanka łososiowa potrzebuje wody o temperaturze 22-28°C i pH w granicach 7-8. Zalecana pojemność akwarium to 240 litrów. Rozmnażanie tego gatunku nie jest skomplikowane. Powinno tylko odbywać się w osobnym zbiorniku tarliskowym.

Ciekawym gatunkiem jest także tęczanka neonowa. Pochodzi z małych rzek płynących w Nowej Gwinei. Ma zjawiskowe, niebieskie ubarwienie, które opalizuje w świetle. Jest wszystkożerna i żyje w niewielkich stadach. Jest mniejsza od okazów opisanych powyżej. Samiec osiąga maksymalnie 6 cm długości, samica dorasta do 5 cm. Do zamieszkania w akwarium rybka potrzebuje temperatury 22-28°

C i pH od 6,5 do 7. Rozmnażanie tej tęczanki nie sprawia problemów. Jednakże wychowanie narybku już tak. Więcej informacji o tym i innych gatunkach tęczankowatych można znaleźć na naszej stronie.