Akcesoria pielęgnacyjne dla zwierząt - spis akcesoriów, ceny, porady, opinie

Opieka nad czworonogiem obejmuje sporo działań. Do najważniejszych należy regularne podawanie odpowiedniego pokarmu. Równie istotne jest dbanie o stan zdrowia pupila. Okresowe kontrole weterynaryjne i szczepienia. Nie można zapominać o zabawach i zajmowaniu się sierścią. W tym ostatnim zadaniu opiekunów wspomagają akcesoria pielęgnacyjne dla zwierząt. To szereg przyborów, które muszą znaleźć się w każdym domu zamieszkałym przez psy czy koty.

Pielęgnacja sierści kota

Dlaczego akcesoria pielęgnacyjne dla zwierząt domowych są tak ważne? Dlatego, że mają spory wpływ na stan zdrowia czworonogów. Powinny, zatem wejść w skład wyprawki kompletowanej jeszcze przed przyjęciem czworonoga pod dach. Do absolutnie podstawowych należą przybory ułatwiające wyczesywanie. Regularne szczotkowanie psów czy kotów to niezwykle ważna kwestia. Zaniedbania mogą być jedną z przyczyn chorób, szczególnie w przypadku ras długowłosych. Na wyposażeniu opiekunów muszą znaleźć się też akcesoria do skracania pazurów. Jak również kosmetyki stosowane podczas kąpieli.

Dokładniejszy opis opieramy na akcesoriach dla kota i psa. W przypadku pierwszego ze wspomnianych zwierząt wyczesywanie ma ogromne znaczenie. Jak wiadomo każdy kot myje się sam po prostu wylizując sierść. Jeśli opiekun nie będzie go regularnie czesać czworonóg połknie sporo kłaczków, co jest dla niego niebezpieczne. Potrzebna jest, zatem szczotka, najlepiej uzbrojona w drobne kuleczki. Jeżeli kot nie przepada za tym przyborem, można go zastąpić rękawicą do szczotkowania. Dobrze sprawdza się także furminator, urządzenie stworzone do usuwania martwych włosów okrywowych i podszerstka.

Zazwyczaj kota nie należy kąpać. Można to robić, gdy mocno się wybrudzi lub należy do rasy długowłosej, która czasem potrzebuje wspomnianego zabiegu. Wtedy przydają się kosmetyki jak:

  • specjalny szampon stworzony z myślą o kąpaniu kotów, niegroźny dla ich zdrowia,
  • spraye ułatwiające rozczesywanie kołtunów, zbitek sierści trudnych do rozprostowania,
  • olejki i odżywki do sierści oraz preparaty do czyszczenia oczu oraz uszu czworonogów.

Na liście przyborów muszą znaleźć się też nożyczki do przycinania pazurów oraz drapaki. Pielęgnacja pazurów odgrywa bardzo ważną rolę.

Cenione akcesoria pielęgnacyjne dla zwierząt

Rozwinięcie tematu akcesoriów dla kotów znajduje się w innych artykułach na naszej stronie. Tu natomiast czas na opis tego jak wygląda pielęgnacja psa. Skupia się, podobnie jak powyżej, na dbaniu o sierść, pazury, oczy i uszy czworonoga. Jeśli chodzi o wyczesywanie, to absolutnie niezbędna jest szczotka lub grzebień. To, który produkt lepiej się sprawdzi zależy od długości okrywy włosowej psa. Przydatnym narzędziem jest także wspominany już furminator. Natomiast w czesaniu zwierzaków praktycznie nieliniejących sprawdza się trymer. Nie tylko usuwa martwe włosy, ale też skraca sierść, przede wszystkim ras szorstkowłosych.

Każda opiekunka i każdy opiekun psa, muszą mieć w domu szampon dla czworonoga. Bez względu na to czy należy go kąpać, co pół roku czy częściej. Preparaty są dostępne w wielu odmianach, takich jak:

  • szampony dla różnych raz szczeniąt, weterynaryjne lub hipoalergiczne,
  • preparaty dla psów krótkowłosych, szorstkowłosych, długowłosych,
  • szampony dla psów z sierścią mającą podszerstek lub bez niego,
  • szampony dla konkretnych ras, zmiękczające sierść czy odżywiające.

W sklepach zoologicznych można kupić też preparaty nawilżające i odtłuszczające sierść i skórę.

Trymer czy szampon to nie jedyne akcesoria pielęgnacyjne dla zwierząt. Przecież psa nie można tylko czesać. Podobnie jak kotu, trzeba co jakiś czas skracać pazury. Do tego najlepiej nadają się gilotynki. Dopasowane do wielkości pielęgnowanego czworonoga. Równie ważne są kosmetyki do czyszczenia oczu i uszu. Szczególne znaczenie mają dla zwierzaków długowłosych oraz takich, które mają mocno zwisające uszy. Trzeba tu dodać, że nigdy nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi. W tym artykule wstępnie poruszyliśmy temat kosmetyków i przyborów. Po więcej informacji a ten temat zapraszamy na naszą stronę.