Kawia domowa - rasy, charakterystyka, porady, ciekawostki

Świnka morska wraz z chomikiem należy do najpopularniejszych gryzoni hodowlanych. Tak jak on nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Jej utrzymanie nie jest specjalnie drogie. Jednakże świnka różni się od chomika charakterem oraz wielkością. Dla potencjalnego właściciela ważne może okazać się też to, że żyje znacznie dłużej od niego. Warto, więc poznać najważniejsze informacje o tym sympatycznym gryzoniu.

Charakter sympatycznego, domowego gryzonia

Kawia domowa to prawidłowa nazwa zwierzęcia powszechnie znanego, jako świnka morska. To hodowlany gatunek gryzonia należącego do rodziny kawiowatych. Ten niewielki ssak pochodzi z Ameryki Południowej. Szacuje się, że został udomowiony około 3000 lat temu. Tymczasem na stary kontynent kawia trafiła w XVI wieku, zaczęto ją hodować hobbystycznie. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych gryzoni pełniących rolę przyjaciela człowieka. Istnieją różne interesujące rasy świnki morskiej. Dzielą się na gładkowłose, długowłose i bezwłose. Do tego tematu jeszcze powrócimy. Zanim to nastąpi opiszemy typowego przedstawiciela tego gatunku.

Kawia domowa jest zwierzęciem charakteryzującym się krępym ciałem i krótką szyją. Równie krótkie są jej kończyny oraz pyszczek. Dorosły okaz osiąga od 22 do 35 cm długości. Samce są wyraźnie większe od samic, ich waga to zazwyczaj 900-1200 gramów. Samice ważą przeważnie 700-900 gramów. Świnka morska nie ma ogona, czasami występuje jedynie forma szczątkowa. Jej uzębienie rośnie przez całe życie. Wymaga, więc regularnego ścierania. Warto też wspomnieć maksymalny wiek zwierzaka. Kawia żyje średnio 7-9 lat, zdarzają się jednak osobniki dożywające nawet do 10. Wiele zależy od pielęgnacji, stanu zdrowia oraz predyspozycji danej odmiany.

Świnka morska to sympatyczny, spokojny gryzoń. Choć oswajanie może trwać dość długo, przynosi świetne rezultaty. Zwierzak przywiązuje się do właściciela, praktycznie nie przejawijąc agresji. Kawia jest towarzyska, lubi głaskanie i branie na ręce. Dobrze dogaduje się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Wręcz zalecane jest kupienie od razu parki. Każdy przyszły opiekun musi wiedzieć, że świnka morska wydaje różne dźwięki. W ten sposób komunikuje się z właściciele. Oznajmia swe zadowolenie lub to, że nadeszła pora karmienia. Najczęściej wydawane przez nią dźwięki to kwiczenie, popiskiwanie i gruchanie.

Domowa hodowla gryzoni

Znamy już charakter świnki morskiej i jej maksymalny wiek. Kolejnym punktem artykułu są wymagania żywieniowe. Z czego składa się dieta tego zwierzaka? Podstawą jest wysuszone siano, trawa oraz zioła, takie jak chociażby bazylia czy koperek. Świetnym uzupełnieniem są warzywa, marchew, dynia, brokuły. Do tego zestawu należy dodać owoce a w szczególności jabłka, gruszki, arbuzy, banany. Ważne by pokarm był zbilansowany i dostarczał niezbędne składniki odżywcze. Warto, więc kupować gotowe karmy w formie suchego granulatu. Są dostępne w każdym sklepie zoologicznym a ich cena nie jest wysoka.

Jakie wymagania, poza odpowiednim żywieniem, ma kawia domowa? Choć jest to małe zwierze, potrzebuje dużej klatki. Jej minimalne wymiary dla jednego osobnika to 80x50 cm. Dwie świnki morskie mogą razem zamieszkać w klatce o wymiarach 120x60 cm. Oczywiście im więcej przestrzeni tym lepiej. Szukając miejsca zamieszkania dla pupila, należy wybierać boksy z idealnie gładką podłogą. Bez jakichkolwiek prętów, które mogą zranić gryzonia. Kawie nie skaczą zbyt dobrze i nie potrafią się wspinać. Nie potrzebują, więc półek, podestów ani kołowrotków. Klatki nie należy ustawiać w przeciągu ani pełnym słońcu.

W klatce zamieszkanej przez kawię musi znaleźć się wyściółka ze specjalnych trocin lub garnulek. Kolejne ważne akcesoria to miseczka na karmę, poidełko i paśnik wypełniany siankiem. Nie należy zapominać o domku oraz legowisku. Opiekun musi zaopatrzyć się też w szczotkę lub grzebień. Dlatego, że jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest czesanie świnki morskiej. Niezależnie od długości sierści. Znaczenie dla zdrowia zwierzaka ma także przycinanie pazurków i skracanie zębów. Dokładniejszy opis wymienionych czynności opublikowaliśmy na naszej stronie. Znajdują się tam również porady dotyczące żywienia kawii domowej.

Popularne rasy świnek morskich

Wspominaliśmy już, że świnki morskie dzielą się na odmiany gładkowłose, długowłose oraz bezwłose. Niejedna hodowla w naszym kraju oferuje osobniki każdego z wymienionych typów. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się gładkowłosa rasa american. To ona, jako pierwsza dotarła do europy. W sprzedaży można też bez trudu znaleźć świnkę abisyńską zwaną rozetkową. Należy do tej samej grupy, co odmiana amerykańska. Jej niezbyt długa sierść układa się w charakterystyczne wysepki. Na ciele zwierzaka jest ich najczęściej 8-10. Cena obu wspomnianych ras jest bardzo atrakcyjna a koszty utrzymania nieduże.

Spośród długowłosych świnek morskich największym uznaniem cieszy się peruwianka. Jej delikatna sierść może osiągać długość 50 cm. Ponadto przybiera rozmaite kolory, od brązowego po biały. Na grzbiecie tej kawii jest przedziałek rozkładający włosy od środka do zewnątrz. Odmiana peruwianki to rasa bouncle zwana też alpaką. Jej sierść jest mocno skręcona. Co ciekawe u niektórych osobników pojawiają się także rozetki, głownie w tylnej części ciała. Inne, dobrze znane odmiany długowłose to telex oraz sheltie. Tym sposobem dotarliśmy do ostatniego, bezwłosego typu świnek morskich.

W sprzedaży znajdują się dwie rasy bezwłosej kawii domowej. Obie zostały sztucznie wyhodowane. Pierwsza z nich to skinny mająca delikatną i miękką skórę. Wykształca jedynie niewielkie kępki sierści na uszach, stopach i pyszczku. Natomiast druga odmiana, baldwin rodzi się owłosiona, lecz z wiekiem łysieje. W przeciwieństwie do skinny jest skóra jest twarda i gruba. Był to ostatni, krótki opis popularnej rasy świnek morskich. Oczywiście na powyższych przykładach lista się nie kończy. Szczegółowe informacje o tych i wielu innych odmianach opublikowaliśmy na naszej stronie. Zachęcamy, więc by jeszcze lepie poznać te małe, sympatyczne gryzonie.