Wychowanie psa krok po kroku - praktyczne poradniki

Pojawienie się szczeniaka w domu zmienia dotychczasowe życie rodziny. Dochodzą nowe obowiązki i to nie jest to tylko wyprowadzanie psa. Nie chodzi też wyłącznie o opiekę w postaci zapewnienia schronienia i pożywienia. Otóż młodego zwierzaka trzeba odpowiednio wychować. Nauczyć prawidłowych zachowań i wyeliminować te niepożądane. Pomogą w tym porady zamieszczone na naszej stronie.

Podstawy wychowania szczeniaka

Wychowanie psa to nic innego jak ukształtowanie jego charakteru. Ma na celu wykształcenie u zwierzaka, nie tylko młodego, prawidłowych odruchów. Oczywiście przy tym pies na dobre pozbywa się zachowań niepożądanych. Takich jak agresja wobec ludzi i innych zwierząt czy gryzienie przedmiotów znajdujących się w domu. Metody wychowawcze stosuje się już wobec szczeniąt. Pierwszy krok to między innymi nauka podstawowych komend i zachowania czystości. Ważne jest przyzwyczajenie pupila do pozostawania samemu w domu. Wychowanie to także wykształcenie umiejętności współpracy psa z innymi zwierzętami.

Teraz warto przytoczyć kluczowe podstawy wychowania psa. Przede wszystkim na zwierze nie należy krzyczeć. W żadnym wypadku nie można stosować wobec niego przemocy. Najlepsze i najefektywniejsze szkolenie jest łagodne, polegające na nagradzaniu psa, gdy zachowa się dobrze. Jeśli natomiast zacznie postępować niewłaściwie, nie dostanie nagrody. Dzięki temu nie będzie powtarzał niepożądanych zachowań. Poza tym dobre traktowanie czworonoga sprawia, że jest on szczęśliwy i zrelaksowany. Tylko dzięki temu staje się prawdziwym, wiernym przyjacielem człowieka.

Wychowanie psa zaczyna się już od małego, im wcześniej tym lepiej. Dzięki temu nie zdąży wyrobić niepożądanych nawyków. Do tego z całą pewnością zapamięta wpojone mu zasady. Oczywiście wyszkolenie dorosłego czworonoga również jest możliwe. Jednakże sprawia większe trudności. W związku z tym niejeden poradnik mówi, że bardzo ważne jest przyzwyczajenie psa do podstawowych komend. Jest to oczywiście „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw”. Te polecenia uczą zwierzaka cierpliwości a czasem zapewniają też bezpieczeństwo. Po więcej informacji dotyczących podstaw wychowania odsyłamy do naszych pozostałych artykułów. 

Wychowanie dorosłego psa

Porady dotyczące wychowania szczeniąt składają się na szeroką kategorię. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest oduczenia psa gryzienia domowników oraz obuwia i elementów wyposażenia. Oprócz tego musi wiedzieć jak zachowywać się wobec gości. Równie istotna jest nauka chodzenia na smyczy, robi to dobrze dostaje nagrodę. Jeśli nie, będzie musiał obejść się smakiem. Nie można też zapominać o przyzwyczajaniu czworonoga do samotności. Nie powinien się tego panicznie bać. Oczywiście nie należy popadać przy tym w skrajność. Pies nie może pozostawać sam przez wiele godzin. Porady i zasady szkolenia wymienione powyżej rozwijamy w innych artykułach.

Wychowanie psa, choć trudniejsze, jest też możliwe, gdy już dorośnie. Mało tego, czasem jest wręcz niezbędne. Na przykład, gdy ktoś przygarnął małego czworonoga ze schroniska. Mógł nabrać niewłaściwych nawyków. Trzeba, więc na nowo nauczyć go jak ma postępować. Może się też zdarzyć, że adoptowany pies miał ciężkie życie. Był bity, głodzony, uczony agresji wobec ludzi i innych zwierząt. Mogą, więc występować u niego lęki, fobie, ataki paniki. Trzeba w łagodny sposób wyeliminować te problemy. Liczne poradniki opisują, jakich błędów nie należy popełniać podczas tego procesu.

Adoptowany, dorosły pies miewa też trudności z przystosowaniem się do nowego miejsca zamieszkania. Ten sam problem może pojawić się podczas przeprowadzki. Jest to sytuacja wymagająca przepracowania i wykształcenia ponownego poczucia bezpieczeństwa. Wspomniane tu trudności, jak i opisywane powyżej lęki trzeba przezwyciężyć. Właściciel psa może spróbować pokonać je na własną rękę. Czasem jednak żaden poradnik w tym nie pomoże. Wtedy potrzebne są specjalistyczne konsultacje. Tym sposobem dotarliśmy do końca porad dotyczących wychowania młodych i starszych psów. Rozwinięcia wszystkich kwestii poruszanych w powyższym tekście opublikowaliśmy na naszej stronie.