Zwierzęta akwariowe - spis gatunków, zdjęcia, opisy, ciekawostki

W akwarium hodujemy nie tylko ryby. Można hodować również zwierzęta akwariowe jak skorupiaki, żaby, ślimaki i inne. Hodowla zwierząt wodnych nie jest trudna. Nie wszystkie, jednak, można hodować razem z rybami. Poznaj opinie akwarystów na temat różnych zwierząt. Przedstawimy ich wymagania co do akwarium oraz podpowiemy jak wygląda ich pielęgnacja.

Jakie zwierzęta akwariowe można hodować w naszych akwariach

W akwarium możemy hodować nie tylko ryby, lecz także skorupiaki, gady, owady i tp. Ich pielęgnacja nie jest trudna, wymagają jednak z reguły osobnego akwarium. Hodowla zwierząt akwariowych nie zawsze jest możliwa, z powodu wzajemnego pożerania się. Dlatego niektórzy akwaryści decydują się na hodowlę zwierząt akwariowych w akwarium roślinnym.

Skorupiaki:

 • raki,
 • kraby,
 • krewetki.

Inne zwierzęta i owady:

 • żaby,
 • małże,
 • ślimaki,
 • żółwie,
 • pająk topik,
 • odmieniec amerykański,
 • salamandra meksykańska,
 • konik morski.

Cena zwierząt akwariowych różni się w zależności od gatunku. Cena żab waha się od 5 do 13 zł. Krewetki kosztują od około 20 do 50 zł, zaś cena krabów waha się od 12 do 45 zł.

Ciekawe zwierzęta wodne - skorupiaki: raki, krewetki i kraby

Ciekawe zwierzęta wodne, które można trzymać w akwarium to raki i kraby. Niestety raków i krabów nie można trzymać z rybami, gdyż polują one na ryby, szczególnie denne. Warto wiedzieć, że dla raków i krabów konieczne jest duże akwarium. Są to zwierzęta terytorialne. Jeśli akwarium jest za małe, silniejsze osobniki będą zjadać słabsze.

Raki mają duże wymagania co do wody w akwarium. Musi być czysta i dobrze napowietrzona, dlatego konieczny jest dobry filtr i częsta podmiana wody. Akwarium musi być przykryte pokrywą, aby raki nie uciekły. Przeważają opinie, że raki to niszczyciele akwarium. Zjadają rośliny i przestawiają dekoracje, dlatego warto pamiętać, że rak przemebluje akwarium na swój sposób.

Raków do akwarium nie należy odławiać w naturze, szczególnie że rak szlachetny oraz rak błotny są pod ścisłą ochroną. Najlepiej kupować raki hodowlane, które są przyzwyczajone do warunków akwarium i wolne od chorób.

Kraby potrzebują też suchego lądu, dlatego też lepiej hodować je w terrarium, również z przykrywą. Dobrze jest zainstalować oświetlenie emitujące promieniowanie UVA/UVB.

Coraz bardziej popularne w naszych akwariach stają się krewetki, które mają małe wymagania co do wielkości akwarium. Są one bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego woda musi być krystalicznie czysta, napowietrzona i dobrze filtrowana. Akwarium powinno być zacienione, z dużą ilością roślin i kryjówek.

Krewetki są roślinożerne i głównie żywią się glonami lub specjalną karmę dla krewetek. Można podawać im też suszone liście, jarmuż, czy szpinak. Krewetki nie zagrażają rybom i można je hodować w akwarium ogólnym. Należy wybierać małe ryby, gdyż duże mogą pożreć krewetki.

Inne, ciekawe zwierzęta akwariowe

Bardzo łatwa jest hodowla ślimaków, chociaż wśród akwarystów pojawiają się opinie, że ślimaki to plaga, gdyż rozmnażają się bardzo szybko. Ślimaki pełnią pożyteczną funkcję, gdyż zjadają glony i zanieczyszczenia. Praktycznie nie trzeba ich dokarmiać. Mają małe wymagania co do akwarium. Nie lubią wody miękkiej i kwaśnej. Nie należy trzymać ich z rybami drapieżnymi, rakami i krabami, gdyż szybko zostaną pożarte.

Małże nie są zbyt popularne w naszych akwariach, może dlatego że są mało ruchliwe. Nie należy ich hodować z rybami dennymi oraz ze ślimakiem Krwawa Helena. Dobrze robi im towarzystwo roślin i krewetek.

Żaby wymagają terrarium. Istnieją jednak żaby wodne, które nadają się do trzymania w akwarium. Żaby te wymagają akwarium o dużym dnie i głębokości wody nie przekraczającej 30 cm, gdyż muszą wypływać i pobierać powietrze znad wody. Żab są mięsożerne i nie należy trzymać razem z rybami i innymi zwierzętami akwariowymi. Z kolei duże ryb będą pożerały żaby.

Ciekawym zwierzęciem akwariowym jest salamandra meksykańska, która dorasta do około 30 cm długości. Wymaga ona dużego akwarium i dość niskiej temperatury wody. Prowadzi ona nocny tryb życia i potrzebuje sporo roślin i kryjówek. Zbiornik nie może być do końca napełniony wodą, gdyż płaz może wyskoczyć. Płazy te są mięsożerne, dlatego też nie należy trzymać ich z rybami czy innymi stworzeniami wodnymi. Jest to gatunek wymierający, dlatego też kupując płaza należy posiadać certyfikat, że został on urodzony w niewoli.