Cieczka - objawy, przebieg, częstotliwość, porady praktyczne

Przygarniając pod dach psa trzeba liczyć się z dodatkowymi obowiązkami. Takimi jak prawidłowe karmienie i pielęgnacja. Nie można zapominać o regularnych spacerach i zabawach. Mają one dobry wpływ na psychikę zwierzaka. Trzeba też pamiętać, że u suczki w pewnym wieku pojawia się cieczka. Każdy opiekun powinien rozszerzyć swoją wiedzę na temat tego stanu. Można to zrobić czytając ten i inny artykuły na naszej stronie.

Czas trwania i częstotliwość cieczki

Cieczka, często określana także, jako ruja, jest jednym z etapów cyklu rozrodczego u suczki. Z pewnymi różnicami pojawia się u wszystkich ssaków łożyskowych. Gdy samica psa wchodzi w ten stan staje się płodna i chętna do kopulacji. Wydziela feromony, w ten sposób przyciągając samców. O ich uwagę zabiega także swym zachowaniem. Jak długo trwa cieczka? Przeważnie jest to 21 dni. Możliwe są jednak odstępstwa od tej normy. Rujka może być dłuższa bądź krótsza. To w dużej mierze zależy od wielkości, rasy oraz wieku samicy. Co ważne gotowość do prokreacji, przynajmniej na początku nie występuje regularnie.

Znamy już przybliżony czas trwania cieczki. Warto teraz odpowiedzieć na pytanie, kiedy pojawia się pierwsza. To jest nierozerwalnie związane z dojrzałością płciową. Suka zwykle osiąga ją między 6 a 12 miesiącem życia. Tu jednak również pojawiają się pewne odstępstwa. U niejednego małego zwierzaka pierwsza cieczka występuje pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia. Dlatego, że niewielkie rasy dojrzewają szybciej. Czworonogi średniej wielkości gotowość do prokreacji wykazują w 8-12 miesiącu życia. Tymczasem duże rasy dojrzewają w 12-20 miesiącu. Czasem jednak zdarza się, że cieczka pojawia się dopiero po 24 miesiącach.

Jak często suka przechodzi ruję? W najbardziej typowym wariancie dwa razy w roku. Przy czym u małego zwierzaka jest bardziej regularna niż u dużego. Wspominania częstotliwość nie jest jednak jedyną możliwością. Istnieją niewielkie rasy, których przedstawicielki mają cieczkę trzy a nawet cztery razy w ciągu roku. Z kolei niektóre duże suczki są gotowe do rozmnażania tylko raz na 12-18 miesięcy. Dlatego też jeszcze zanim pies znajdzie się w domu trzeba dokładnie poznać charakterystykę odmiany. Dzięki temu właściciel będzie przygotowany do opieki nad nim. Więcej na temat dojrzałości płciowej czworonogów można dowiedzieć się na naszej stronie.

Zachowanie suczki podczas cieczki

Pierwsza, druga i każda kolejna ruja daje pewne objawy. Najbardziej charakterystyczna jest czerwona wydzielina wydobywająca się ze sromu. Może się jednak zdarzyć, że opiekun jej nie zauważy. Dlatego, że suka przechodząca cieczkę wylizuje się ze zwiększoną intensywnością. Do tego dochodzą także inne objawy. Srom jest powiększony i przekrwiony. Zwierzak dużo częściej wychodzi za potrzebą a zapach moczu zmienia się. Podczas rui zazwyczaj obserwuje się zmiany apetytu. Większość samic je więcej niż zwykle, ponieważ organizm ma większe zapotrzebowanie na energię. Jednakże niektóre suczki stają się apatyczne i jedzą mniej.

Gdy trwa ruja pies zmienia także swoje zachowanie. Samica jest pobudzona, dużo szczeka i wyje. Często również dyszy i ma zaburzenia snu. Jest zainteresowana samcami bardziej niż zwykle, sama przyciąga ich uwagę. O rui świadczy odstawianie ogona, kołysanie biodrami oraz wysokie machanie ogonem. Doświadczony opiekun od razu rozpozna te sygnały. Jednakże osoby dopiero od niedawna mające kontakt z suczką mogą pewne aspekty przeoczyć. Szczególnie, gdy cieczka pojawia się po raz pierwszy. Teraz przyszedł czas by nieco dokładniej opisać etapy cyklu rozrodczego, ponieważ ruja jest tylko jednym z nich.

Na cykl rozrodczy psa składają się cztery fazy regulowane przez hormony. U niewysterylizowanych zwierząt powtarzają się przez cały rok. Pierwsza z nich nosi nazwę proestrus. Jest to okres mający przygotować suczkę do rozmnażania. Trwa od 3 do 17 dni w zależności od czynników wspomnianych już powyżej. To w tej fazie srom twardnieje i staje się przekrwiony. Pojawia się także wydzielina zawierająca feromony wabiące samce. Do tego dochodzą też zmiany w zachowaniu suczki. Na chwilę pozostaniemy przy tym zagadnieniu. Bardziej szczegółowe informacje o zachowaniu samic podczas rui można znaleźć na naszej stronie.

Pozostałe etapy cyklu rozrodczego

Do opisania pozostały jeszcze trzy fazy cyklu prokreacyjnego. Druga, czyli estrus to tak zwana ruja czy też cieczka właściwa. Zazwyczaj trwa dość długo, bo około 9 dni. To w tym czasie występuje owulacja i może dojść do zapłodnienia. Samce zaczynają interesować się samicami. Jeśli opiekun nie chce by w domu pojawiły się małe pieski musi pilnować swego zwierzaka. Na spacerze najlepiej mieć go cały czas na smyczy. Wystarczy chwila nieuwagi i trzeba będzie szukać domu dla potomstwa. Zawsze warto też rozważyć sterylizację. Jest całkowicie bezpieczna i niesie ze sobą wiele zdrowotnych zalet. Po dygresji, wracamy do głównego tematu.

Kolejna, trzecia już faza cyklu to diestrus. Jest to okres odpowiadający za utrzymanie ciąży. Organizm samicy wytwarza specjalny hormon, który ma spełnić to zadanie. Co ciekawe, hormon pojawia się bez względu na to czy suczka jest w ciąży czy też nie. Tymczasem ostatnia faza cyklu rozrodczego nosi nazwę anestrus. W tym czasie układ rozrodczy jest nieaktywny i regeneruje się. Przygotowuje do rozpoczęcia nowego cyklu. W tej fazie samica nie przejawia chęci do aktywności płciowej. Na koniec warto, co nieco wspomnieć o ciąży. Najważniejszym pytaniem dla wielu opiekunów jest to ile ona trwa?

W przypadku psa domowego ciąża trwa średnio 63 dni. Dokładniejszy przedział to 58-63 dni. Jeśli chodzi o samo rozmnażanie zwierząt warto to dobrze przemyśleć. Jeśli opiekun nie chce zakładać hodowli rasowych psów nie powinien dopuszczać samicy do samca. Ciąża u mieszańców również nie jest wskazana, choć nie zabrania jej prawo. Zawsze jednak pojawia się problem. Co zrobić z licznym miotem? Zatem z przyczyn humanitarnych warto pilnować suczki. I to tyle, jeśli chodzi o cieczkę u psów. Wszystkie kwestie poruszane w tym artykule rozwijamy na naszej stronie. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.